Yazı Detayı
24 Nisan 2014 - Perşembe 17:37 Bu yazı 11746 kez okundu
 
Gerger’e Bir Bakış -1-
KERİM BAYDAK
kerimbaydak@hotmail.com
 
 

Gerger’e Bir Bakış -1-

Hafta sonu yemekli bir davete icabet etmek üzere, Adıyaman’ın en şirin, en  küçük ve en uzak ilçesi olan Gerger’e doğru yola koyulduk.

Gerger ilçesi, Adıyaman merkeze 105 km. uzaklıkta olup, 2012 nüfus verilerine 3185 kişinin yaşadığı şirin bir ilçemiz.

Yirminin üzerinde gazeteci arkadaşlarımızla beraber,  Gerger’e doğru yola alırken; baharın o güzelim temiz havasından, yeşilliğin kokusundan,  yüreğimize doyasıya çeke çeke ilerliyorduk.

Kâhta, Narince istikametinde yol aldığınız araçta; sevdiğiniz dostlar, duygudaş arkadaşlarınız olunca, yolculuğun nasıl geçtiğinin farkında olmuyorsunuz.

Akdeniz iklimi gibi karasal bir iklime sahip olan Gerger, kışların soğuk, yazların sıcak ve kurak geçtiği bir mevsimde, aslında tam da kıvamında olan bir zamanda yolculuk yapıyorduk.

Araçta Nuri, Sabri ve Yılmaz kardeşlerimizle neşeli, sen şakrak esprilerin kırıla gittiği bir yolcukla, Üzeyir Peygamber makamını geçip, Gerger’e yöneldiğimizde; insanın içini dışına getiren keskin virajlar başladı.

Dışarıda, baharın en güzel hallerini yansıtan, ağaçların elbise giyinircesine yeşile bürünmeleri, otların salına salına, ılgıt ılgıt esen rüzgârla boynunu bükmeleri, sağa sola sallanmaları; “Gerger’e hoş geldiniz” der gibiydi.

Gerger girişindeki ilgimizi çeken ve sanırım Gerger’in en önemli sorunlarından bir tanesi olan, ilçe çöplerinin geçtiğimiz yolun kenarına, ilçenin girişine dökülüyor olmasıydı. Aslında çöpler, pek de görülmeyen yerlere dökülür; ama sanki Gerger  “ işte bakın, bunlar bizim çöplerimiz, görün çöplerimizden haberiniz olsun!” der gibiydi.

Biraz tuhafımıza gitse de, kanıksasak da, az ilerideki Gerger Kaymakamlığınca barajın sahile yakın bir tepede yapılan  “Şahin tepesi” adlı dinlenme tesisinin modern görüntüsü, biraz gönlümüzü almış gibiydi.

Gerger’in uzaktan görüntüsü, o kadar da ahım şahım bir yer olarak görünmüyordu.

Yıllar var ki birkaç kamu binası dışında fazla da bir yapılaşma yoktu. Yaşayanlar da hep yaşlı, kadın ve çocuklardan müteşekkil. Çünkü iş imkânı olmadığından, gençler il dışında, çeşitli şehirlere para kazanmak amacıyla giderek, gurbette kalmaktadır.

Dağlık ve engebeli bir arazide kurulmuş ilçe merkezi, tarımsal arazisi olmadığı görüntüsü hâkimdir. Ektikleri ancak kendilerine kıt kanaat yetmektedir. İlçenin Fırat nehrine olan yakın kesiminde, mevcut tarıma elverişli arazileri de Atatürk barajının altında kalmış olduğundan,  yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak hiçbir ekim, üretim, tarım işi yapılmamaktadır.

Kân boğazından Gerger toprağına girdiğiniz andan itibaren, kendinizi bir labirente girmiş gibi hissedersiniz. Üç tarafı sarp dağlarla çevrilmiş ve bir tarafı da baraj sularının kapattığı bir alanda, nereye, nasıl giderseniz gidin, hep aynı yere çıkarsınız, vardığınız yer aynıdır.

Çıkmak isteseniz çıkamazsanız, kaçmak isteseniz kaçamazsınız,

Yıllar önce görev yaptığım bir dönemde, vatandaş biri; “kan boğazını kapatıp burayı bir vahşi doğal hayat için kullanmak gerek” demişti. Yani girenin bir daha çıkmayacağı, kaçamayacağı doğal bir coğrafyaya sahip olan bir yer.

Adıyaman’dan başka hiçbir yerle bağlantısı yok. Resmi işleri hariç, diğer işleri Adıyaman veya Kâhta ilçesinde görülür.

Kışın zorlu yaşam şartlarında, yaşayanlar birçok şeyden mahrum kalabiliyor

Bazen insanlar arasında, “ bir vurdum mu soluğu Gerger’de alırsın!!” ya da “galiba sen soluğu Gerger de almak istiyorsun!!” gibisinden, sürgün yeri, mahrumiyet bölgesi olduğuna dair izlenimler veriyorlar.
Peki, Gerger ilçesinin iyi olan yanları yok mudur? Elbette vardır. Mesele cana yakın insanı vardır. Birçok yaylası vardır. Mis gibi tertemiz, insanını yüreğini ferahlatan, ciğerlerini güçlendiren havası vardır. Doğal bir bitki örtüsü, envayi çeşit çiçekleri, otları vardır. Mevcut topraklarını alan barajı vardır, ama beraberinde de balıkçılığı var. Güzel narları, balı vardır. El sanatlarında hafif bir kıpırdanma vardır. Yanı başında Nemrut Dağı vardır, ama nimetlerinden faydalanamamaktadır.
İlçede büyük bir hareketsizlik olduğundan, ilçe dışında çalışan aile fertlerinin gönderdiği paralarla geçinmektedir.

Misafiri olduğumuz çiçeği burnunda Belediye Başkanı Zeynel ASLAN, henüz bir makama sahip olduğundan; gayet heyecanlı ve bir şeyler yapmanın/yapabilmenin arayışındaki görüntüsüyle, büyük bir yükün altına girdiğinin farkında olarak, makûs talihlerini yenerek, ilçeye birçok konuda girdi-çıktılar sağlamanın hesabı içerisindeydi.
“Bir dokun, bir ah işit” kabilinden, derin ahlar çekerek, sorumluluğunu üstlendiği görevinin sıkıntılarının farkındaydı. Gerger’i gerek ekonomik, gerekse sosyal hayat standardını ve yaşam kalitesini yükseltebilecek bir takım çalışmanın içerisinde bulunduğunu, bunun içinde zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, önerilen çözümleri pürdikkat dinliyordu.

Yıllar ilerlemesine rağmen, halen ilçenin yollarının sıradan parke taşı döşemenin ötesinde farklı bir şey görülmüyor. İlçenin hemen ön tarafında, çeşme diye edilen ve aynı zamanda çok sıradan ilkel durumdaki mezbahana (hayvan kesim yeri) olarak kullanılan alanda, çeşmenin kurumuş olması bir yana, ilçenin kanalizasyon sularının narların bolca olduğu meyve bahçelerine doğru akması, pek de şık bir görüntü sergilemiyor. Mezbahana de kesilen hayvanların sakatatlarının ve diğer atıl atıkların atılmasıyla kesif bir koku ilçenin üzerine sinmektedir. Belki birkaç milyonla alınabilecek borularla ilçenin alt taraflarına kadar götürülebilecek kirli suların ve atıkların uluorta bırakılması, gerçekten çok tuhafımıza gitti.

Hâlbuki ilçe konum ve yerleşimi itibariyle, her şeyi yapmaya müsait bir durumdadır.
Şimdi, Gerger ilçemizi kurtarabilecek birkaç öneriyle devam edelim.
Bir kere, en başta ilçe çöplerinin atılacağı, toplanacağı daha uygun bir yer bulmakla işe başlanılması gerekir.
Gerger’e temiz bir içme suyu kazandırılmalıdır.
Gerger, yoğun olarak esen rüzgârların bol olduğu bir konumdadır. Rüzgârgülü diye tabir edilen, yel değirmenleri kurulmaya çok müsait. İlçenin enerjisi bu şekilde tedarik edilebilir. Hatta bu enerjiden balıkçılıkta ve bu enerjiyle motopomplar kullanılarak baraj suyu yüksek kesimlere basılarak, kısıtlı da olsa mevcut tarıma elverişli olan arazilerin sulanmasında kullanılabilir.
Yine ilçenin etrafı dik ve yüksek sarp kayalıklarla çevrili olduğu için, rakımı ve kotası yüksek olan yerlerde, yamaç paraşütçülüğü, balon turizmi yapılabilir. Gerçekten düşenin kurtulamayacağı, ama uçanın da büyük bir adrenalinle keyif alacağı çok uygun yerler mevcut.

Baraj kenarında yapılacak tesislerle, baraj suyu, havası ve doğal bitki örtüsü ile mevcut çiçek ve otlara, yabancıların dikkatlerini cezbederek, turizme katkıda bulunulabilir.
Büyük ve küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi için, çeşitli yatırımlar, desteklemeler ve özendirmeler yapılmalıdır.
El sanatları olan halıcılık daha da geliştirilerek, ilçe ekonomisine ciddi katlılarda bulunulabilir.

İlçenin sınırları içerisinde bulunan Berber Kalesi, yaylalarının güzelliği ve özellikle sağlıkta etkisi ve katkısı olan Sülüklü gölün tanıtılması ve dünyanın sekizinci olarak Nemrut Dağı’na çıkacak olan turistlerin tur operatörleriyle irtibata geçilerek, gelen 100.000’e yakın turist mevcudun en az % 20’sinin ilçeye girmesi sağlanabilir. Bu %20’lik 20.000 turist girdisi, ilçeye büyük bir canlılık sağlayacak ve hareketlilik getirecektir.
Bu tür tesisler ve çalışmalar için, ilçenin dışında ikamet eden ve birçok işle iştigal eden zengin işadamlarıyla görüşülerek, buraya yatırım yapmaları için ikna edilebilir.

Aksi takdirde Gerger, bir türlü kabuğunu kıramayacak, ne ekonomik anlamda, ne turizmden faydalanma anlamında, ne de sosyal hayatta yaşam standardını yükseltme, yakalama anlamında hiçbir ilerleme kaydedemeyecektir.
Anlaşılan, hem Gerger halkının, hem de yeni Belediye Başkanı olan Zeynel Aslan’ın işi bir hayli zor. Allah kolaylık versin. İlçe Kaymakam’ının, Belediye Başkan’ının ve diğer atanmışların bu işin üstesinden gelebilecekleri kanısındayım. Muvaffakiyetler ve kolaylıklar dilerim.
Gerger’e kısa da olsa bir bakış açısıyla sizlere bir pencere sundum. Belki başka bir yazı da başka bir ilçemiz olur, kim bilir!

Kerim BAYDAK
kbaydak61-artan@hotmail.com

 
Etiketler: Gerger’e, Bir, Bakış, 1
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
24 Eylül 2021
GSS. Ben Ben De Değilim
303 Okunma.
31 Ağustos 2021
Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
328 Okunma.
25 Ağustos 2021
Recep, Bistikan, Artan Gezisinden Geriye Kalanlar-2-
236 Okunma.
17 Ağustos 2021
Recep, Bistikan, Artan Gezisinden Geriye Kalanlar-1-
276 Okunma.
09 Ağustos 2021
Su Kıtlığı Ve Kuraklık Kapımızda
176 Okunma.
06 Temmuz 2021
O İnsanlardan Çok Var
168 Okunma.
06 Temmuz 2021
Nissibi Köprüsü Ve Kırkgöz
166 Okunma.
15 Haziran 2021
Oradan, Buradan
323 Okunma.
07 Haziran 2021
Gel De Sevme!
269 Okunma.
25 Mayıs 2021
ÖLÜM HABERİ
274 Okunma.
17 Mayıs 2021
O Kan, 3 Maymun Oynanacak Kan Değil
404 Okunma.
17 Mayıs 2021
Yeni Bir Gün, Hafta Ve Ay!
203 Okunma.
17 Mayıs 2021
Özlememek Ne Mümkün
179 Okunma.
17 Mayıs 2021
Bir Tuhaflık Var
179 Okunma.
19 Nisan 2021
Yoksun İşte
299 Okunma.
12 Nisan 2021
Korkmaya Gerek Yokmuş
274 Okunma.
06 Nisan 2021
HAFTA
289 Okunma.
29 Mart 2021
XYZ Veya Dedeniz, Siz, Çocuklar
390 Okunma.
23 Mart 2021
Yapısal Köprülerin Şehir Versiyonları
320 Okunma.
15 Mart 2021
Ölünce Geride Kalanlar
244 Okunma.
08 Mart 2021
Her Anne Babanın En Büyük Arzusudur
220 Okunma.
01 Mart 2021
Evlenen Gençleri Rahat Bırakın
393 Okunma.
23 Şubat 2021
İnsan Değilseniz, O Başka…
308 Okunma.
17 Şubat 2021
Memnun Olan Yok
335 Okunma.
08 Şubat 2021
Gerisi Fasa Fiso
239 Okunma.
01 Şubat 2021
Ne İştir!
349 Okunma.
25 Ocak 2021
Düşünmek Gerek
317 Okunma.
18 Ocak 2021
Bu Nasıl İştir!
225 Okunma.
18 Ocak 2021
Pınarlar İşgal Edilmez Ki!
243 Okunma.
31 Aralık 2020
Nihayet 2020 Bitiyor
647 Okunma.
22 Aralık 2020
Küfürbaz Olduk, Haberimiz Yok
364 Okunma.
22 Aralık 2020
“Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?”
246 Okunma.
22 Aralık 2020
Müteahhitler, Binalar, Sigara Yasağı
293 Okunma.
17 Aralık 2020
12-13 arası! WC -2-
492 Okunma.
03 Kasım 2020
Biz Bu Acıyı Biliyoruz
564 Okunma.
21 Eylül 2020
Topla Bizi Ya Rab!
513 Okunma.
18 Eylül 2020
İzah Edecek Var Mı?
389 Okunma.
18 Eylül 2020
Bıktık Artık!
316 Okunma.
18 Eylül 2020
Şaşırdık Vallahi!
318 Okunma.
18 Eylül 2020
Anlaşılacak Gibi Değil
255 Okunma.
18 Eylül 2020
Şoka Girdim, Bilen Bilir!
312 Okunma.
18 Eylül 2020
Şu Pandemi Günlerinde
263 Okunma.
18 Eylül 2020
Sorun Nerede?
263 Okunma.
18 Eylül 2020
Piknik Yapmak Da Büyük Sorun
371 Okunma.
15 Temmuz 2020
İnsanları Anlayamıyorum!
567 Okunma.
15 Temmuz 2020
Ne Olacak Şimdi!
332 Okunma.
15 Temmuz 2020
ÖLÜM HABERİ
389 Okunma.
15 Temmuz 2020
Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy!
405 Okunma.
15 Temmuz 2020
Ah Korona Korona, Koydun Bizi Bir Oyuna
421 Okunma.
15 Temmuz 2020
Korona’nın Getirdikleri Ve Götürdükleri
507 Okunma.
15 Temmuz 2020
Pandemik Korona ( Kovit-19)
316 Okunma.
04 Nisan 2020
Çok Seviyorum Ya!
790 Okunma.
27 Mart 2020
Pandemik Korona ( Kovit-19)
594 Okunma.
09 Mart 2020
Çelişki, Yersen!
820 Okunma.
03 Mart 2020
Aklımda Deli Sorular!
494 Okunma.
28 Şubat 2020
Nereye Kadar!
1250 Okunma.
13 Şubat 2020
Ah Şu Gençlik Ah!
800 Okunma.
07 Şubat 2020
Sıfat Bile Uymaz
515 Okunma.
27 Ocak 2020
Depremle Yaşamak Zorundayız
567 Okunma.
27 Ocak 2020
Haklıydı!
419 Okunma.
27 Ocak 2020
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…
716 Okunma.
15 Ocak 2020
Yılbaşını Kutladık Mı?
1081 Okunma.
03 Ocak 2020
Yılbaşı Kutlamalarınız İn’mi, Out’mu?
1049 Okunma.
28 Kasım 2018
Yozlaşan Kültürde Tadilat Yetmiyor
2056 Okunma.
26 Eylül 2018
Bazen Oluyor
5016 Okunma.
28 Aralık 2016
Dosta Bir Hal mı, Hemhal mı?
2840 Okunma.
23 Ağustos 2016
Olmadı, Olmazdı, Olamazdı.
2898 Okunma.
23 Ağustos 2016
Olmadı, Olmazdı, Olamazdı.
2790 Okunma.
23 Ağustos 2016
Buruşuk Bir Fotoğrafım
2821 Okunma.
15 Ağustos 2016
Sen İyi, Ben İyi, Peki Kötü Olan Kim?
2953 Okunma.
15 Ağustos 2016
“Somali’de De Çiçekler Açar” Doktor Abuzer Hocam!
4942 Okunma.
15 Ağustos 2016
“Eskiciler – Hurdacılar” Yazımıza Gönderilen Yazı
4667 Okunma.
08 Ağustos 2016
Karışığım, Karmakarışık
3219 Okunma.
01 Ağustos 2016
İyi De, Ne İçin, Kim İçin?
2829 Okunma.
01 Ağustos 2016
Kompleksli Konseptler
2730 Okunma.
01 Ağustos 2016
O Derece Yani!
3163 Okunma.
26 Temmuz 2016
O En Büyük Vekil
3005 Okunma.
26 Temmuz 2016
15 Temmuz Halkın Diriliş Ve Varoluş Bayramı
2564 Okunma.
26 Kasım 2015
Kerim’ce Güzellemeler -17 –
7375 Okunma.
02 Ağustos 2014
Masum Çocukların Ruhları Peşinizi Bırakmayacak
3577 Okunma.
02 Ağustos 2014
Bayram Yapabildiniz Mi?
3970 Okunma.
02 Ağustos 2014
Nasıl Bir Oruç Tuttuk, Düşündünüz Mü?
3792 Okunma.
25 Temmuz 2014
İsrail Mezalimi Var, Uyan Ey Dünya
3890 Okunma.
25 Temmuz 2014
İsrail’e Ne Yapabiliyoruz?
9569 Okunma.
23 Temmuz 2014
Boykot Ediyoruz, Peki Ya Sonuç?
3844 Okunma.
22 Temmuz 2014
Bugün Onlara, Yarın Kim Bilir Kimlere!
3844 Okunma.
21 Temmuz 2014
İsrail Vuruyor, Dünya Durmuş Bakıyor
3780 Okunma.
21 Temmuz 2014
Dünyanın Şirazesi Kaymış
3898 Okunma.
17 Temmuz 2014
Madde Bağımlısı Çocuklar, Böyle Olsun İstemediler
4481 Okunma.
16 Temmuz 2014
İzansız Ve Tutarsız İnsanlar Çok
4032 Okunma.
15 Temmuz 2014
Balici / Tinerci Çocuklarımız
4326 Okunma.
14 Temmuz 2014
Ramazan Orucu
4038 Okunma.
11 Temmuz 2014
Dünya Görmüyor, Duymuyor
4019 Okunma.
10 Temmuz 2014
Oruç Tutuyorsak, Hakkını Vermeliyiz
3837 Okunma.
08 Temmuz 2014
Adıyaman Deyince Düşünmek Gerekir
3732 Okunma.
07 Temmuz 2014
Ramazan Ayına Saygısı Olmayanlar Var
3882 Okunma.
04 Temmuz 2014
Ne Mutlu Ramazan Ayına Ulaşanlara
4240 Okunma.
03 Temmuz 2014
Tatilde Çocuklarımıza Dikkat Etmeliyiz
3801 Okunma.
03 Temmuz 2014
Ciğerimiz Yanarak Oruç Tutuyoruz
3593 Okunma.
01 Temmuz 2014
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
4355 Okunma.
01 Temmuz 2014
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
3789 Okunma.
30 Haziran 2014
Fırınlarımız
4442 Okunma.
29 Haziran 2014
“Haydi, Çocuklar, Camiye Koşalım, Kur’an’la Buluşalım”
5886 Okunma.
26 Haziran 2014
İlla Da Gidecekseniz, Neden Bir Köy Olmasın?
4116 Okunma.
25 Haziran 2014
Göze Batanlar
4930 Okunma.
24 Haziran 2014
Sıcaklardan Kaçan Kaçana…
10143 Okunma.
24 Haziran 2014
Sıcaklardan Kaçan Kaçana…
9032 Okunma.
23 Haziran 2014
Bankalar Kredi Dosya Masraflarını Ödemeli
3882 Okunma.
23 Haziran 2014
Büyük Konuşmamak Gerekir
3837 Okunma.
19 Haziran 2014
Sahi Siz Hangi Direklerdensiniz?
4014 Okunma.
19 Haziran 2014
Yaz Keyfi Üst Direklerin Hakkı
3743 Okunma.
16 Haziran 2014
Hayatın Neresindeyseniz Halinize Şükredin
3856 Okunma.
16 Haziran 2014
HAYAT
4101 Okunma.
16 Haziran 2014
Sevinçler Paylaşılınca Güzel Oluyor
4044 Okunma.
12 Haziran 2014
Bir Bardak Çayın Yaşantımızdaki Önemi
3904 Okunma.
12 Haziran 2014
Söylemleri-Eylemleri Bir Olmalı İnsanın
4406 Okunma.
10 Haziran 2014
Kararını vermek size kalmış
3940 Okunma.
10 Haziran 2014
İki Değil Çok Yüzlü İnsanlar Var
3801 Okunma.
10 Haziran 2014
Gerisi Onların Bileceğidir.
3763 Okunma.
10 Haziran 2014
Kendini Seven, Başkasını Da Sever
4462 Okunma.
03 Haziran 2014
Güven Bunalımı Yaşıyoruz
3823 Okunma.
03 Haziran 2014
Tecrübeyle Sabittir
4202 Okunma.
03 Haziran 2014
Selfie Benzeri Akımlar Çılgınlığı Da Neyin Nesi!
3695 Okunma.
03 Haziran 2014
Dürüst Olun, Aynaya Bir Bakın
4115 Okunma.
28 Mayıs 2014
“Adam Gibi Adam” Var Mı?
6980 Okunma.
28 Mayıs 2014
Palanlı’da Mehmet Çil’in Misafiriydik
8600 Okunma.
28 Mayıs 2014
“Adıyaman Badem Diyarı Olacak”
7134 Okunma.
28 Mayıs 2014
Garantisi var mıdır?
3776 Okunma.
28 Mayıs 2014
Acaba Ne Kadar İnsanız, Hiç Düşündünüz Mü?
3912 Okunma.
28 Mayıs 2014
SO (r) MA Yüreğim Yanıyor SOMA!
3881 Okunma.
14 Mayıs 2014
Kara Bir Gün, Yine Yüreğimiz Yanıyor
4095 Okunma.
14 Mayıs 2014
1.Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri-3-
3532 Okunma.
09 Mayıs 2014
1.Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri-2-
3951 Okunma.
06 Mayıs 2014
Çocuğun Yapacakları…
12126 Okunma.
06 Mayıs 2014
Yüreğimiz Yanmadan Çocuklarımıza Sahip Çıkalım
3689 Okunma.
01 Mayıs 2014
1 Mayıs Ve Regaip Gecesi İç İçe
4048 Okunma.
01 Mayıs 2014
Artık Mısır’da Ki İdamlar Durdurulmalı!
9060 Okunma.
29 Nisan 2014
KAŞİP Yemeği Ve IŞILDAK Eczane Açılışı
4063 Okunma.
29 Nisan 2014
Yazık Oluyor Gençliğimize!
3902 Okunma.
27 Nisan 2014
Gerger’e Bir Bakış -2-
10468 Okunma.
24 Nisan 2014
NEREDE!.. O ESKİ 23 NİSAN BAYRAMLARI!..
3168 Okunma.
22 Nisan 2014
Dikkatli Ve Uyanık Olmalısınız
4154 Okunma.
22 Nisan 2014
Erdil Tırşık’ı Da Yedik, Darısı Akif Hocayla, M.Ali’nin Başına!
8225 Okunma.
17 Nisan 2014
“Kutlu Doğum Haftasını” Kutlamak Mı, Anlamak Mı?
6800 Okunma.
17 Nisan 2014
Keşke Başka İşlere De Kafa Yorabilseydik!..
3088 Okunma.
15 Nisan 2014
İslam Lideri Türkiye Mi İran Mı?
4068 Okunma.
15 Nisan 2014
Ara Sıra Şehir Dışına Çıkın Artık
3831 Okunma.
13 Nisan 2014
Merak Etmeyin, Hesabını Verecekler
4002 Okunma.
13 Nisan 2014
Neden Diye Sorgulayamaz Olduk!
3927 Okunma.
13 Nisan 2014
İDAM KARARLARINI YOK HÜKMÜNDE GÖRÜYORUM
3842 Okunma.
09 Nisan 2014
Mısır’da Dünya Kör, Dilsiz, Sağır Mı Oldu?
9402 Okunma.
08 Nisan 2014
Havalar Isınmaya Başladı ve Bir Tespit
3955 Okunma.
07 Nisan 2014
Her Şehrin Övündüğü Bir Eseri Vardır
3883 Okunma.
07 Nisan 2014
Neyse Osunuz, Omurgasız Olmayın, Dik Durun
3969 Okunma.
07 Nisan 2014
Robot Değilsiniz, Akıllı Olun!
4018 Okunma.
02 Nisan 2014
Size Sormak Gerek!
4345 Okunma.
01 Nisan 2014
BUGÜN 1 NİSAN (Nisan Bir)
3730 Okunma.
31 Mart 2014
ZEVAL GELMEZ BU YURDA
4048 Okunma.
31 Mart 2014
Başka Söze Hacet Var Mı?
3899 Okunma.
31 Mart 2014
Yeter Ki İnanın
4011 Okunma.
26 Mart 2014
Çok Laf Yalansız, Çok Mal Haramsız Olmaz
4401 Okunma.
24 Mart 2014
Akıl Denen Meleke Ve Azim
4181 Okunma.
24 Mart 2014
Kim Olduğumuza Bir Karar Verebilsek!..
6310 Okunma.
24 Mart 2014
İnanç, Umut, Güven!
4478 Okunma.
24 Mart 2014
Çocuklarımıza Ne Kadar Örnek Oluyoruz?
3842 Okunma.
13 Mart 2014
Sevinmeli miyiz Yoksa Korkmalı mıyız, bilemiyorum!
4091 Okunma.
11 Mart 2014
Nefsinize Uymayın, Mevla’m Neylerse Güzel Eyler
9503 Okunma.
11 Mart 2014
Az Anlayan Mı Çok İnanan Mı?
4181 Okunma.
07 Mart 2014
AGİP’ten DİLİPAK Konferansı
70646 Okunma.
07 Mart 2014
Biz Deprem Acısını Çok İyi Biliyoruz!
8938 Okunma.
05 Mart 2014
Gelin Bizim (Hatice) Damat Da (Yılmaz) Bizim Olunca…
10750 Okunma.
05 Mart 2014
Adıyaman Makûs Talihini Ne Zaman Yener
8700 Okunma.
03 Mart 2014
Hepimiz Muteselsilen sorumluyuz
4174 Okunma.
03 Mart 2014
AGİP VE ABDURRAHMAN DİLİPAK
4404 Okunma.
26 Şubat 2014
Şakanın Dozunu Ayarlamak Lazım
4433 Okunma.
25 Şubat 2014
Ne Zaman İnsan Gibi İnsan Olacağız Acaba?
3846 Okunma.
25 Şubat 2014
Hüzün Ve Sevinç Yan yana
4098 Okunma.
20 Şubat 2014
Kişinin Girdiği Yol Çok Önemlidir
3951 Okunma.
20 Şubat 2014
Fırıldak Olmaya Gerek Yok
4128 Okunma.
20 Şubat 2014
Tefrika Olmadıkça Rahat Etmezler
4373 Okunma.
20 Şubat 2014
İlla Da Sevgilin Mi Olması Gerek!
5469 Okunma.
20 Şubat 2014
Hiç Altın Günü Var Mı Acaba?
137148 Okunma.
12 Şubat 2014
Biraz Düşünün Anlayacaksınız
3949 Okunma.
11 Şubat 2014
Kendimizi İfade Edebiliyor Muyuz?
3885 Okunma.
10 Şubat 2014
Uyanın, Bu Dünya Hepimize Lâzım
9137 Okunma.
10 Şubat 2014
İstikrar Yeniden Sağlanacaktır
4012 Okunma.
10 Şubat 2014
Tevhid, Marifet, İman, İslâm Demek
10030 Okunma.
05 Şubat 2014
Şikâyet Etmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün!
10942 Okunma.
05 Şubat 2014
Meydanda Flu Bir Ortam var
3824 Okunma.
03 Şubat 2014
Ölüm Her An kapımızda…
15280 Okunma.
03 Şubat 2014
Değerlerini Kaybedenler, Değersiz Olurlar
4263 Okunma.
03 Şubat 2014
Koşulsuz Teslimiyet Çok Tehlikeli
19197 Okunma.
03 Şubat 2014
Sanki Sütten Çıkmış Ak Kaşıklar
4081 Okunma.
28 Ocak 2014
Yağmur Yağmaz Diyenler Utanıyorlar Mı Acaba?
4324 Okunma.
27 Ocak 2014
Gençler, Yaşlılar, Olur Olmaz Konuşmayın
4042 Okunma.
27 Ocak 2014
Gençler, Yaşlılar, Olur Olmaz Konuşmayın
3871 Okunma.
23 Ocak 2014
Esas Sorunumuzu Bilen Var Mı?
4154 Okunma.
23 Ocak 2014
Kim Bilir?..
4315 Okunma.
23 Ocak 2014
Ne Kaybettik, Ne Kaybediyoruz?
4188 Okunma.
23 Ocak 2014
Gayrısını Siz Düşünün!
4006 Okunma.
16 Ocak 2014
Bunları Söylemeyen Var Mı Hayatında?..
3464 Okunma.
16 Ocak 2014
Acaba Siz İnsan Mısınız?
3929 Okunma.
14 Ocak 2014
ŞARON Öldü, Diğer Zalimlerin Başına!
3959 Okunma.
13 Ocak 2014
Her şey Girift Olmuş
4099 Okunma.
10 Ocak 2014
İnsanız İnsana Saygımız Var; Ama…
3954 Okunma.
10 Ocak 2014
Yemezler!
4440 Okunma.
07 Ocak 2014
Hayatı Çekilmez Yapan Bizleriz
4109 Okunma.
06 Ocak 2014
Her Şey Şükretme Vesilesidir
3975 Okunma.
06 Ocak 2014
2014 Yılına Nasıl Girersen, Öyle Devam Eder mi?
3811 Okunma.
02 Ocak 2014
Ben Hiç Doğum Günü Kutlamadım ki!
4287 Okunma.
31 Aralık 2013
Sanki Kendisi Ölmeyecek!
4052 Okunma.
31 Aralık 2013
2013 Giderken
4294 Okunma.
31 Aralık 2013
İnsanım Diyenler İçindir
3898 Okunma.
31 Aralık 2013
İnsanız Madem!..
3522 Okunma.
24 Aralık 2013
Yeter artık, Neden Kavga Ediyorsunuz?
4096 Okunma.
24 Aralık 2013
Ne durumdayız, Hiç Düşündünüz Mü?
4163 Okunma.
24 Aralık 2013
Hiç Kimse Kendi Kendine Gelin-Güveyi Olmasın
3756 Okunma.
20 Aralık 2013
iç Kimse Kendi Kendine Gelin-Güveyi Olmasın
3965 Okunma.
20 Aralık 2013
Yollarda Biraz Daha Dikkatli Olalım
4163 Okunma.
20 Aralık 2013
Hiçbir Şeyine Güvenme!
4135 Okunma.
16 Aralık 2013
Gelen Gideni Aratır (mı)?
4318 Okunma.
13 Aralık 2013
Cami Avlusuna Bankamatik Koymak Ne kadar Doğru?
4238 Okunma.
13 Aralık 2013
Biz Görevimizi Yapalım Da…
16414 Okunma.
12 Aralık 2013
Danasını Ver, Anası Kalsın
4095 Okunma.
05 Aralık 2013
Şükreden Bir Kul muyuz?
4118 Okunma.
05 Aralık 2013
Bence Şükredin Halinize
3933 Okunma.
03 Aralık 2013
Engellileri Anlamak Ve Yardımcı Olmak Gerekir
3834 Okunma.
03 Aralık 2013
9.YIL DA ADIYAMAN VE BİR ŞİİR
4084 Okunma.
29 Kasım 2013
Bakalım, Kimler Bu Memlekete Yön Verecek
3713 Okunma.
29 Kasım 2013
Değmez, Bilesiniz!
4181 Okunma.
27 Kasım 2013
Demokrasi Parkında Her Gün Bir Aşure Etkinliği
3776 Okunma.
27 Kasım 2013
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE AKROSTİŞ
4582 Okunma.
27 Kasım 2013
GÜL’ÜM…
4588 Okunma.
27 Kasım 2013
Dershaneler Bahane, Plân Şahane
8556 Okunma.
27 Kasım 2013
Ya Konuşmuyoruz Ya Da Boş Konuşuyoruz
3921 Okunma.
18 Kasım 2013
Ömrümüz küslükle mi geçecek?
4080 Okunma.
18 Kasım 2013
Ne Hale Geldik, Yarabbi!
4099 Okunma.
14 Kasım 2013
Çok tuhaf bir milletiz!
4011 Okunma.
14 Kasım 2013
Karaali Kaplıcalarına Küçük Bir Gezi -3-
4239 Okunma.
14 Kasım 2013
Karaali Kaplıcalarına Küçük Bir Gezi -2-
3824 Okunma.
08 Kasım 2013
Cahilliğimize yanalım (mı?)
3904 Okunma.
07 Kasım 2013
Çay Ocağı Sohbetleri
4363 Okunma.
07 Kasım 2013
Mutluluk Nedir?
4664 Okunma.
30 Ekim 2013
Anlamasak Da Acılar Yaşıyoruz
4102 Okunma.
22 Ekim 2013
Kabul etseniz de, etmeseniz de…
3779 Okunma.
10 Ekim 2013
Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
3762 Okunma.
08 Ekim 2013
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
3948 Okunma.
04 Ekim 2013
Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
9391 Okunma.
02 Ekim 2013
Haydi, Karar Ver Bakalım!
4063 Okunma.
27 Eylül 2013
“Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?”
4245 Okunma.
25 Eylül 2013
Eylül Hem Masraflı, Hem Sıkıntılı
4113 Okunma.
18 Eylül 2013
Türkiye’yi Sonunda Savaşa İttiler
4048 Okunma.
16 Eylül 2013
Ortadoğu’ya Bu Teveccüh Neden
4011 Okunma.
13 Eylül 2013
Vazgeçilmeyen Ortadoğu
4300 Okunma.
11 Eylül 2013
Altın Alırken Dikkatli Olun!
4106 Okunma.
10 Eylül 2013
Esad Suriye’yi Bitirecek
4382 Okunma.
10 Eylül 2013
Esad Artık Dersini Almalı
4176 Okunma.
06 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -3 –
9938 Okunma.
05 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -2 –
9526 Okunma.
04 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -1 -
9384 Okunma.
21 Ağustos 2013
Bir Oku Bin Düşün
4642 Okunma.
13 Ağustos 2013
Bayram mı, Tatil mi?
4369 Okunma.
05 Ağustos 2013
Oruçta Şanlıurfa Bir Başka Güzeldi -1-
3984 Okunma.
02 Ağustos 2013
Her Şey Müslümanları Mı Revadır?
4240 Okunma.
31 Temmuz 2013
Gezi Olmadı, Tahrirle Güya Mutlu Oldular
3969 Okunma.
29 Temmuz 2013
İkbal Gürpınar’a Alan Yetmedi
4276 Okunma.
29 Temmuz 2013
Mercan Park, Gazeteciler ve Basın Bayramı Programı
3928 Okunma.
29 Temmuz 2013
Oruç, Demokrasi Parkı Ve Fıskiyeli Havuz
3871 Okunma.
23 Temmuz 2013
İkbal Gürpınar’ın Şiir Dinletisi Başka Yere Alınmalı
4602 Okunma.
22 Temmuz 2013
Biz Mi Orucu Tutuyoruz, Oruç Mu Bizi Tutuyor?
4145 Okunma.
09 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -6-
4170 Okunma.
09 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -5-
4002 Okunma.
05 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -3-
4067 Okunma.
03 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -2-
4149 Okunma.
02 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -1-
4397 Okunma.
26 Haziran 2013
Demokrasi Parkı Tespih Pazarı
4230 Okunma.
26 Haziran 2013
İnsanın İnsan Saygısı Olmalıdır
4374 Okunma.
26 Haziran 2013
Ajans02.com
4704 Okunma.
20 Haziran 2013
Her Çeşit İnsanla Karşılaşıyoruz
4321 Okunma.
18 Haziran 2013
Her şey güçlüden yana mıdır?
4589 Okunma.
18 Haziran 2013
Düğün, taziye yan yana…
4745 Okunma.
11 Haziran 2013
En İyisini Onlar Bilir
4611 Okunma.
06 Haziran 2013
Ağaçlar Bahane Olmasın
4645 Okunma.
06 Haziran 2013
“Askeri Firar”
4731 Okunma.
03 Haziran 2013
(Ey Çakal) Yüreğim Yaralı, Canım Yanıyor
6115 Okunma.
03 Haziran 2013
Dengeler bozuldu
5471 Okunma.
03 Haziran 2013
İsrail Çok Mu Büyük?
5172 Okunma.
03 Haziran 2013
EBSAD- Bilgi Ve Kültür Evleri
5584 Okunma.
03 Haziran 2013
Asu
5605 Okunma.
20 Mayıs 2013
Türkiye Arap Baharının Neresinde?
5523 Okunma.
16 Mayıs 2013
Nihayet IMF’den Kurtulduk ( Mu? )
5081 Okunma.
13 Mayıs 2013
Ali Dağı Mesire Alanı
5483 Okunma.
18 Nisan 2013
Sahabi Hz. Safvan B. Muattal (r.a)
4016 Okunma.
18 Nisan 2013
Kutlu Doğum
4673 Okunma.
11 Nisan 2013
İndirim Çılgınlığı Zamanı
4041 Okunma.
08 Nisan 2013
Altın Her Zaman Güvenli Liman Mı?
3893 Okunma.
25 Mart 2013
Servisler Ve Şoförleri
4359 Okunma.
20 Mart 2013
Yaşlılık Kaçınılmazdır
4218 Okunma.
18 Mart 2013
Artık Kendimize Gelmeliyiz
4007 Okunma.
06 Mart 2013
Anne Sütü Bankası
4305 Okunma.
04 Mart 2013
Helal’a Haram’a Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?
3915 Okunma.
04 Mart 2013
Sağlığımıza Da İpotek Koydular
4022 Okunma.
26 Şubat 2013
Zevkimizden Hasta Oluyoruz
4006 Okunma.
26 Şubat 2013
Seçme Şansımız Var Mı Ki
4042 Okunma.
18 Şubat 2013
Sizden Başkaları Da Var Bu Dünyada
16071 Okunma.
15 Şubat 2013
Siz Sabırlı Olun, Onlar Cezasını Çekecektir
33953 Okunma.
14 Şubat 2013
Değişiyor Muyuz, Değiştiriliyor Muyuz?
3847 Okunma.
06 Şubat 2013
Çok Mu Zengin Bir Memleketiz
4267 Okunma.
01 Şubat 2013
Kırk Sayısı Ve Kırklı Yaşlar
5156 Okunma.
28 Ocak 2013
İyi Niyet Suiistimal Ediliyor
3977 Okunma.
22 Ocak 2013
Her Yaptığınız İşe Bir Kılıf Aramayın
71577 Okunma.
14 Ocak 2013
Her Şeyin Sahtesi, Çakması Çoğaldı, Dikkatli Olun
3904 Okunma.
14 Ocak 2013
İnsanlık Onur Ve Adaleti Kalmamış
10326 Okunma.
02 Ocak 2013
01.01.İlgili Yıl Ve Doğum Günü
4594 Okunma.
31 Aralık 2012
Yılbaşı Kutlamalarınız İn’mi, Out’mu?
4166 Okunma.
26 Aralık 2012
Doğrular acıtsın; ama yalanlar rahatlatmasın.
4327 Okunma.
24 Aralık 2012
Her Şeye Rağmen İyi Niyetli Olalım
4250 Okunma.
20 Aralık 2012
İsmiyle Müsemma
12245 Okunma.
17 Aralık 2012
21 Aralık'ta Kıyamet mi , Oda Ne?
4388 Okunma.
14 Aralık 2012
Artık 100 Yıl Bekleyecekler
147866 Okunma.
10 Aralık 2012
Böyle De Olmaz Ki!
340657 Okunma.
06 Aralık 2012
Bıktım Şu Telefon Dolandırıcılarından
34385 Okunma.
30 Kasım 2012
58.Yılda Adıyaman Ve Şiir
451689 Okunma.
26 Kasım 2012
İnsanca Yaşamak Önemli Olan
18152 Okunma.
22 Kasım 2012
Bir Öğretmen ( Nusret ) Düşünün!...
3841 Okunma.
21 Kasım 2012
Yastık Altı Altınlar
4571 Okunma.
12 Kasım 2012
İş Arayanlar-İşçi Arayanlar
88861 Okunma.
07 Kasım 2012
Sosyal Paylaşım Siteleri ve Çocuklarımız
530183 Okunma.
30 Ekim 2012
Bir Bayramı Daha Geride Bıraktık
60328 Okunma.
22 Ekim 2012
Hepimiz yolcu değil miyiz?
5595 Okunma.
15 Ekim 2012
Baba Savaş Mı Olacak?
12235 Okunma.
12 Ekim 2012
Hamdi DOĞAN’ la “ADIYAMAN Tarihi ve Kültürü Üzerine”
4558 Okunma.
08 Ekim 2012
Siz Sabırlı Olun, Onlar Cezasını Çekecektir
310681 Okunma.
04 Ekim 2012
Türk Kürt, Hep Biriz Dostum
4366 Okunma.
02 Ekim 2012
Bir Hafta Sonu Gezintisi-2-
10244 Okunma.
26 Eylül 2012
Bir Hafta Sonu Gezintisi-1-
1969113 Okunma.
24 Eylül 2012
Engelli Ve Özürlüler İçin Bir Lise Ve Murtaza Yetiş
97447 Okunma.
17 Eylül 2012
Engelliler Ve Özürlüler için Özel Bir Lise İstiyoruz
4434 Okunma.
11 Eylül 2012
İnsanlığımız Ne Kadar
198590 Okunma.
04 Eylül 2012
Serdar Köpeli
4413 Okunma.
03 Eylül 2012
Acaba Ne Kadar İnsanız
4238 Okunma.
01 Eylül 2012
EN KÖTÜ KARAR..
3832 Okunma.
30 Ağustos 2012
Türkiye Sırada mı?..
15557 Okunma.
17 Ağustos 2012
Cevap verilecek sorular, sorular…
519634 Okunma.
14 Ağustos 2012
Köprü Ve Tıp Tamam Sıra Tren’de
4277 Okunma.
06 Ağustos 2012
Vuslat Anı
4396 Okunma.
03 Ağustos 2012
Çocukluk Ramazanları Bir Başkaydı
16374 Okunma.
30 Temmuz 2012
Orucun Güzelliği
6269 Okunma.
25 Temmuz 2012
Adıyaman Belediyesi Etkinlikler Parkı
4289 Okunma.
19 Temmuz 2012
Yeni Ramazan Orucu
4518 Okunma.
15 Temmuz 2012
Bu Doyumsuzluk Nereye Kadar?
4190 Okunma.
03 Temmuz 2012
ASLAN HÜSEYİN KİTABI
4427 Okunma.
02 Temmuz 2012
AŞIRI TÜKETİCİ BİR TOPLUM OLDUK
4529 Okunma.
27 Haziran 2012
Gönüllü Yalnızlık Bizi Bitiriyor
20916 Okunma.
25 Haziran 2012
Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu (Nemrut Dağı)
4442 Okunma.
14 Haziran 2012
İnsan Yaşadıklarıyla, Değerleriyle İnsan Oluyor
4246 Okunma.
12 Haziran 2012
Akmm Ve Nemrut
4881 Okunma.
07 Haziran 2012
Nemrut Şiir Dinletisi-3-
4354 Okunma.
04 Haziran 2012
Nemrut Şiir Dinletisi – 1-
4780 Okunma.
01 Haziran 2012
Her Şey Vaktinde Yapılınca Güzeldir
5228 Okunma.
28 Mayıs 2012
sakın onlar gibi olmayın
4230 Okunma.
24 Mayıs 2012
Adıyaman Taziye Evleri
5024 Okunma.
21 Mayıs 2012
Bu Meydan Ne Cengâverler Gördü
9981 Okunma.
18 Mayıs 2012
Cenap Paşa, Gülpınar’ın Güllerinden Bir Gül
5353 Okunma.
16 Mayıs 2012
7- 14 Arası
4383 Okunma.
15 Mayıs 2012
Nereye kadar?
4297 Okunma.
08 Mayıs 2012
Geldiğinden Beri Bond’u Takip Ediyorum
4053 Okunma.
06 Mayıs 2012
Değerlerine Bağlı Gençlik Yetiştirmeliyiz
4475 Okunma.
03 Mayıs 2012
YAPTIĞIN YETMEDİ Mİ?
4139 Okunma.
24 Nisan 2012
Sümerbank Aile Çay Bahçesi
4583 Okunma.
19 Nisan 2012
Safvan b. Muattal (r.a)’da Kutlu Doğum
4296 Okunma.
13 Nisan 2012
Önyargılardan uzak yaşamalıyız
4268 Okunma.
08 Nisan 2012
Fahrettin ÇELİK & “Samsat’ta Bir Gül Safvan b. Muattal (r.a)”
3513 Okunma.
02 Nisan 2012
Sahip Olduklarını Hor Kullanma
4313 Okunma.
01 Nisan 2012
OH BE NİHAYET KURTULDUK MU?
4107 Okunma.
29 Mart 2012
Her Şey Aslına Döner
5000 Okunma.
26 Mart 2012
Esnaflık Ahlâkı Bu Olmamalıdır
9485 Okunma.
22 Mart 2012
Paylaşımcı Ruhla Hareket Edelim
4313 Okunma.
19 Mart 2012
Birbirinizi Sevmedikçe Cennete Giremezsiniz
4297 Okunma.
27 Şubat 2012
KARANLIKTA AYDINLANAN RUHUMUZ
4408 Okunma.
23 Şubat 2012
KAR YILI
4629 Okunma.
20 Şubat 2012
BU ŞEHİR BAŞKADIR (ŞİİR)
16306 Okunma.
16 Şubat 2012
HZ.SAFVAN BİN MUATTAL
4501 Okunma.
13 Şubat 2012
DOĞRUSU BU OLSA GEREK..
3681 Okunma.
02 Şubat 2012
DÖRT MEVSİMİ DE TADINDA YAŞAMAK
4498 Okunma.
01 Şubat 2012
2012 GELMİŞ, HOŞ GELMİŞ DE…
4082 Okunma.
30 Ocak 2012
YABANCI DEĞİLSEN..
3832 Okunma.
26 Ocak 2012
BABASINI DA (!) SEVMEZ DÖK
3983 Okunma.
23 Ocak 2012
BÜYÜK KONUŞMADAN HALİMİZE ŞÜKRETMELİYİZ
4149 Okunma.
20 Ocak 2012
HER ŞEY ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DEĞİL Mİ?
4200 Okunma.
13 Ocak 2012
OLMAYAN KIŞ, KAR...
3880 Okunma.
27 Aralık 2011
YAZAR DA YAZARIZ
4539 Okunma.
26 Aralık 2011
BOŞANMALAR ÖNEMLİ BİR KONU
4309 Okunma.
19 Aralık 2011
FUTBOL, FUTBOL OLMAKTAN ÇIKTI
4186 Okunma.
14 Aralık 2011
MARİFETLER İLTİFATA TABİDİR
4714 Okunma.
12 Aralık 2011
İNSAN KILIĞINA GİRENLER ÇOK
5373 Okunma.
09 Aralık 2011
İNSAN DEĞİLSENİZ O BAŞKA...
3677 Okunma.
02 Aralık 2011
SENİ SEVOM SEGİLİLER GÜNÜYMÜŞ
4707 Okunma.
01 Aralık 2011
KARARINI İYİ VERMEK GEREKİR
4602 Okunma.
28 Kasım 2011
ASKER UĞURLAMA..
3936 Okunma.
24 Kasım 2011
ŞİKAYET ETMADEN DÜZELTRME..
3600 Okunma.
22 Kasım 2011
YAŞAM VE ÖLÜM
4636 Okunma.
18 Kasım 2011
NİYE KIZARSINIZ Kİ
4467 Okunma.
14 Kasım 2011
ÖZEL BİR GÜN HAVŞERİ
4365 Okunma.
11 Kasım 2011
YAŞLANMAYA HAZIR MISINIZ?
4202 Okunma.
08 Kasım 2011
ORUÇLA BERABER...
3924 Okunma.
07 Kasım 2011
ZAMAN HIZLA İLERLİYOR
4607 Okunma.
04 Kasım 2011
EVDEN KAÇAN ÇOCUKLAR..
3872 Okunma.
31 Ekim 2011
ALLAH'IM DÜŞÜRME KULLARINI DARA
4964 Okunma.
27 Ekim 2011
İNŞALLAH BİR DAHA YAŞAMAYIZ
4244 Okunma.
25 Ekim 2011
GENÇ NÜFUSA SAHİP ÇIKMAK..
3567 Okunma.
17 Ekim 2011
BU HALLER BİR HAL DEĞİL
4442 Okunma.
10 Ekim 2011
DÜŞÜNCEYE SİZ KARAR VERİN
4286 Okunma.
05 Ekim 2011
GALİBA DEPRESYONDAYIZ
4325 Okunma.
26 Eylül 2011
AKRABALIK VE AİLE BAĞLARI
4782 Okunma.
20 Eylül 2011
AMAN SAKIN HA...
3737 Okunma.
14 Eylül 2011
GÜZEL BİR DOST..
3864 Okunma.
12 Eylül 2011
GÖNÜLLÜ YALNIZLIK BİZİ BİTİRİYOR
4333 Okunma.
03 Eylül 2011
BİR DENEYİN BAKALIM
4725 Okunma.
09 Ağustos 2011
YALANCI DÜRÜSTLÜK
4745 Okunma.
06 Ağustos 2011
ÇOK HIZLI YAŞIYORUZ...
3732 Okunma.
02 Ağustos 2011
İNATÇI KEÇİ GRİBİ
5121 Okunma.
25 Temmuz 2011
İNSANLAR NE ZAMAN KENDİNİ DEĞİŞTİRİR
4935 Okunma.
18 Temmuz 2011
SEBEPSİZ SIKINTILAR ÇOĞALDI
4300 Okunma.
05 Temmuz 2011
BİRLİK BERABERLİK BU OLSA GEREK
4404 Okunma.
03 Temmuz 2011
ÖĞRENMEK, AMA GÜZELİ ÖĞRENMEK
4494 Okunma.
27 Haziran 2011
ŞU SOKAK DÜĞÜNLERİ YOK MU?
4688 Okunma.
20 Haziran 2011
GERÇEKTEN SEVMEK ZOR MUDUR?
4711 Okunma.
13 Haziran 2011
ÇOK KIRICI OLMAYA BAŞLADIK
4375 Okunma.
09 Haziran 2011
EZİLMEYENE NE MUTLU..
3552 Okunma.
30 Mayıs 2011
İNSANI İNSAN EDEN NEDİR ACABA?
4586 Okunma.
23 Mayıs 2011
YAZIK OLACAK GENÇLİĞİMİZE
4445 Okunma.
18 Mayıs 2011
HER DAĞIN BAŞINDA BİR EVİN OLSUN
4496 Okunma.
16 Mayıs 2011
OTOBÜS MÜ, UÇAK MI NE DERSİNİZ?
4716 Okunma.
13 Mayıs 2011
ENGELLİLER HAFTASI
4790 Okunma.
04 Mayıs 2011
KIRSAL-KENTSEL DEĞİŞİM İÇİNDE BUCALAMAK
4296 Okunma.
01 Mayıs 2011
YENİ BİR YAŞAM MI? GEÇEN ÖMÜR MÜ?
4574 Okunma.
25 Nisan 2011
ACIYIN BANA
4925 Okunma.
22 Nisan 2011
4.YILINDA SAFVAN BİN MUATTAL TÜRBESİ 3
4748 Okunma.
18 Nisan 2011
NE KADAR DÜŞÜNÜYORUZ ACABA?
4600 Okunma.
11 Nisan 2011
BAYRAMI NASIL KUTLARSINIZ?
4694 Okunma.
07 Nisan 2011
BİZE NE OLDU?
4630 Okunma.
05 Nisan 2011
İMZA GÜNÜ YARIN
4703 Okunma.
28 Mart 2011
DAHA ÇOKKKK ÖALIŞMALIYIZ ÇOK ?
4428 Okunma.
21 Mart 2011
KANSEROJEN OLMAYAN BİŞEY KALDIMI ACABA?
4577 Okunma.
15 Mart 2011
LÜTFEN BİLEN BİRİLER, VARSA..
3778 Okunma.
10 Mart 2011
HİTAP ŞEKLİNE DİKKAT EDELİM
4149 Okunma.
06 Mart 2011
ADIYAMAN'IN BİR KÜLTÜR MERKEZİNE İHTİYACI VAR
4613 Okunma.
05 Mart 2011
ERCAN ÜNAL VE ÇAYKUR RİZESPOR
4463 Okunma.
28 Şubat 2011
BİR VERGİ HAFTASI DAHA BİTTİ
4514 Okunma.
25 Şubat 2011
BİLMEK KADAR DİNLEMEK DE ÖNEMLİDİR
4287 Okunma.
21 Şubat 2011
ORTADOĞU'DAKİ ATEŞ..
4935 Okunma.
18 Şubat 2011
YAŞLILIK KORKULACAK KADAR MIDIR?
4415 Okunma.
15 Şubat 2011
ŞANS OYUNLARINA MÜPTELA GENÇLİK
4626 Okunma.
03 Şubat 2011
AŞIRI TALEPKARLIK İNSANA ACI VERİR
4829 Okunma.
03 Şubat 2011
AŞIRI TALEPKARLIK İNSANA ACI VERİR
4109 Okunma.
02 Şubat 2011
KONUŞMALAR İNSANI REZİL DE EDER VEZİR DE
4909 Okunma.
28 Ocak 2011
AFFET ŞU KULUNU
5048 Okunma.
24 Ocak 2011
NE ZAMAN HİDAYETE ERİLİR?
4499 Okunma.
19 Ocak 2011
MUTLU OLMAK ELİMİZDE
4474 Okunma.
12 Ocak 2011
HELE GELİP GÖRÜN ADIYAMAN'I
4129 Okunma.
01 Ocak 2011
YENİ YIL
4843 Okunma.
27 Aralık 2010
ÖNEMLİ OLAN İNSAN OLMAK!
4820 Okunma.
23 Aralık 2010
AŞURE,AYLA PEKTAŞ VE İHH SERGİSİ
4480 Okunma.
22 Aralık 2010
OCAK'TA HAYATIMIZ
4432 Okunma.
20 Aralık 2010
KREDİLER VE KREDİ KARTLARI
4279 Okunma.
13 Aralık 2010
HER ŞEYİN BAŞI SEVGİ DEĞİL MİDİR?
4542 Okunma.
11 Aralık 2010
KIYMETİN NEYE NASIL BAKTIĞINA BAĞLIDIR
4432 Okunma.
10 Aralık 2010
İNTERNET ....
3768 Okunma.
30 Kasım 2010
HELE GELİP GÖRÜN ADIYAMAN'I
4387 Okunma.
29 Kasım 2010
BİR BAYRAM DAHA GERİDE KALDI
4393 Okunma.
24 Kasım 2010
24 KASIM ..
4101 Okunma.
20 Kasım 2010
YİNE TRAFİK KAZALARI
4316 Okunma.
26 Ekim 2010
RİSALE-İ NUR...
4352 Okunma.
26 Ekim 2010
BENİM İŞİM TAMAM..
3743 Okunma.
18 Ekim 2010
DELİ Mİ VELİDİR,VELİ Mİ DELİ?
5041 Okunma.
14 Ekim 2010
ÇİZO RIZA MSN'DE..
4926 Okunma.
27 Eylül 2010
AKILSIZ BAŞIN...
3888 Okunma.
11 Ağustos 2010
ELBET BİTECEK BU MANASIZ SAVAŞ
4423 Okunma.
10 Ağustos 2010
BİR DOSTUMA SİTEM!
4670 Okunma.
12 Haziran 2010
ACABA BİZ NE KADAR SAMİMİYİZ?
4201 Okunma.
11 Mayıs 2010
ONLAR SENİ YEMEDEN SEN ONLARI YE BİTİR
4475 Okunma.
10 Mayıs 2010
BİR BABANIN EN MUTLU GÜNÜ...
4052 Okunma.
11 Mart 2010
SÖYLEMLERİ EYLEMLERİ
4334 Okunma.
11 Ocak 2010
BİR BARDAK ÇAY..
3982 Okunma.
10 Ocak 2010
NEMRUT...
3973 Okunma.
Haber Yazılımı