Yazı Detayı
24 Nisan 2014 - Perşembe 17:37 Bu yazı 11245 kez okundu
 
Gerger’e Bir Bakış -1-
KERİM BAYDAK
kerimbaydak@hotmail.com
 
 

Gerger’e Bir Bakış -1-

Hafta sonu yemekli bir davete icabet etmek üzere, Adıyaman’ın en şirin, en  küçük ve en uzak ilçesi olan Gerger’e doğru yola koyulduk.

Gerger ilçesi, Adıyaman merkeze 105 km. uzaklıkta olup, 2012 nüfus verilerine 3185 kişinin yaşadığı şirin bir ilçemiz.

Yirminin üzerinde gazeteci arkadaşlarımızla beraber,  Gerger’e doğru yola alırken; baharın o güzelim temiz havasından, yeşilliğin kokusundan,  yüreğimize doyasıya çeke çeke ilerliyorduk.

Kâhta, Narince istikametinde yol aldığınız araçta; sevdiğiniz dostlar, duygudaş arkadaşlarınız olunca, yolculuğun nasıl geçtiğinin farkında olmuyorsunuz.

Akdeniz iklimi gibi karasal bir iklime sahip olan Gerger, kışların soğuk, yazların sıcak ve kurak geçtiği bir mevsimde, aslında tam da kıvamında olan bir zamanda yolculuk yapıyorduk.

Araçta Nuri, Sabri ve Yılmaz kardeşlerimizle neşeli, sen şakrak esprilerin kırıla gittiği bir yolcukla, Üzeyir Peygamber makamını geçip, Gerger’e yöneldiğimizde; insanın içini dışına getiren keskin virajlar başladı.

Dışarıda, baharın en güzel hallerini yansıtan, ağaçların elbise giyinircesine yeşile bürünmeleri, otların salına salına, ılgıt ılgıt esen rüzgârla boynunu bükmeleri, sağa sola sallanmaları; “Gerger’e hoş geldiniz” der gibiydi.

Gerger girişindeki ilgimizi çeken ve sanırım Gerger’in en önemli sorunlarından bir tanesi olan, ilçe çöplerinin geçtiğimiz yolun kenarına, ilçenin girişine dökülüyor olmasıydı. Aslında çöpler, pek de görülmeyen yerlere dökülür; ama sanki Gerger  “ işte bakın, bunlar bizim çöplerimiz, görün çöplerimizden haberiniz olsun!” der gibiydi.

Biraz tuhafımıza gitse de, kanıksasak da, az ilerideki Gerger Kaymakamlığınca barajın sahile yakın bir tepede yapılan  “Şahin tepesi” adlı dinlenme tesisinin modern görüntüsü, biraz gönlümüzü almış gibiydi.

Gerger’in uzaktan görüntüsü, o kadar da ahım şahım bir yer olarak görünmüyordu.

Yıllar var ki birkaç kamu binası dışında fazla da bir yapılaşma yoktu. Yaşayanlar da hep yaşlı, kadın ve çocuklardan müteşekkil. Çünkü iş imkânı olmadığından, gençler il dışında, çeşitli şehirlere para kazanmak amacıyla giderek, gurbette kalmaktadır.

Dağlık ve engebeli bir arazide kurulmuş ilçe merkezi, tarımsal arazisi olmadığı görüntüsü hâkimdir. Ektikleri ancak kendilerine kıt kanaat yetmektedir. İlçenin Fırat nehrine olan yakın kesiminde, mevcut tarıma elverişli arazileri de Atatürk barajının altında kalmış olduğundan,  yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak hiçbir ekim, üretim, tarım işi yapılmamaktadır.

Kân boğazından Gerger toprağına girdiğiniz andan itibaren, kendinizi bir labirente girmiş gibi hissedersiniz. Üç tarafı sarp dağlarla çevrilmiş ve bir tarafı da baraj sularının kapattığı bir alanda, nereye, nasıl giderseniz gidin, hep aynı yere çıkarsınız, vardığınız yer aynıdır.

Çıkmak isteseniz çıkamazsanız, kaçmak isteseniz kaçamazsınız,

Yıllar önce görev yaptığım bir dönemde, vatandaş biri; “kan boğazını kapatıp burayı bir vahşi doğal hayat için kullanmak gerek” demişti. Yani girenin bir daha çıkmayacağı, kaçamayacağı doğal bir coğrafyaya sahip olan bir yer.

Adıyaman’dan başka hiçbir yerle bağlantısı yok. Resmi işleri hariç, diğer işleri Adıyaman veya Kâhta ilçesinde görülür.

Kışın zorlu yaşam şartlarında, yaşayanlar birçok şeyden mahrum kalabiliyor

Bazen insanlar arasında, “ bir vurdum mu soluğu Gerger’de alırsın!!” ya da “galiba sen soluğu Gerger de almak istiyorsun!!” gibisinden, sürgün yeri, mahrumiyet bölgesi olduğuna dair izlenimler veriyorlar.
Peki, Gerger ilçesinin iyi olan yanları yok mudur? Elbette vardır. Mesele cana yakın insanı vardır. Birçok yaylası vardır. Mis gibi tertemiz, insanını yüreğini ferahlatan, ciğerlerini güçlendiren havası vardır. Doğal bir bitki örtüsü, envayi çeşit çiçekleri, otları vardır. Mevcut topraklarını alan barajı vardır, ama beraberinde de balıkçılığı var. Güzel narları, balı vardır. El sanatlarında hafif bir kıpırdanma vardır. Yanı başında Nemrut Dağı vardır, ama nimetlerinden faydalanamamaktadır.
İlçede büyük bir hareketsizlik olduğundan, ilçe dışında çalışan aile fertlerinin gönderdiği paralarla geçinmektedir.

Misafiri olduğumuz çiçeği burnunda Belediye Başkanı Zeynel ASLAN, henüz bir makama sahip olduğundan; gayet heyecanlı ve bir şeyler yapmanın/yapabilmenin arayışındaki görüntüsüyle, büyük bir yükün altına girdiğinin farkında olarak, makûs talihlerini yenerek, ilçeye birçok konuda girdi-çıktılar sağlamanın hesabı içerisindeydi.
“Bir dokun, bir ah işit” kabilinden, derin ahlar çekerek, sorumluluğunu üstlendiği görevinin sıkıntılarının farkındaydı. Gerger’i gerek ekonomik, gerekse sosyal hayat standardını ve yaşam kalitesini yükseltebilecek bir takım çalışmanın içerisinde bulunduğunu, bunun içinde zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, önerilen çözümleri pürdikkat dinliyordu.

Yıllar ilerlemesine rağmen, halen ilçenin yollarının sıradan parke taşı döşemenin ötesinde farklı bir şey görülmüyor. İlçenin hemen ön tarafında, çeşme diye edilen ve aynı zamanda çok sıradan ilkel durumdaki mezbahana (hayvan kesim yeri) olarak kullanılan alanda, çeşmenin kurumuş olması bir yana, ilçenin kanalizasyon sularının narların bolca olduğu meyve bahçelerine doğru akması, pek de şık bir görüntü sergilemiyor. Mezbahana de kesilen hayvanların sakatatlarının ve diğer atıl atıkların atılmasıyla kesif bir koku ilçenin üzerine sinmektedir. Belki birkaç milyonla alınabilecek borularla ilçenin alt taraflarına kadar götürülebilecek kirli suların ve atıkların uluorta bırakılması, gerçekten çok tuhafımıza gitti.

Hâlbuki ilçe konum ve yerleşimi itibariyle, her şeyi yapmaya müsait bir durumdadır.
Şimdi, Gerger ilçemizi kurtarabilecek birkaç öneriyle devam edelim.
Bir kere, en başta ilçe çöplerinin atılacağı, toplanacağı daha uygun bir yer bulmakla işe başlanılması gerekir.
Gerger’e temiz bir içme suyu kazandırılmalıdır.
Gerger, yoğun olarak esen rüzgârların bol olduğu bir konumdadır. Rüzgârgülü diye tabir edilen, yel değirmenleri kurulmaya çok müsait. İlçenin enerjisi bu şekilde tedarik edilebilir. Hatta bu enerjiden balıkçılıkta ve bu enerjiyle motopomplar kullanılarak baraj suyu yüksek kesimlere basılarak, kısıtlı da olsa mevcut tarıma elverişli olan arazilerin sulanmasında kullanılabilir.
Yine ilçenin etrafı dik ve yüksek sarp kayalıklarla çevrili olduğu için, rakımı ve kotası yüksek olan yerlerde, yamaç paraşütçülüğü, balon turizmi yapılabilir. Gerçekten düşenin kurtulamayacağı, ama uçanın da büyük bir adrenalinle keyif alacağı çok uygun yerler mevcut.

Baraj kenarında yapılacak tesislerle, baraj suyu, havası ve doğal bitki örtüsü ile mevcut çiçek ve otlara, yabancıların dikkatlerini cezbederek, turizme katkıda bulunulabilir.
Büyük ve küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi için, çeşitli yatırımlar, desteklemeler ve özendirmeler yapılmalıdır.
El sanatları olan halıcılık daha da geliştirilerek, ilçe ekonomisine ciddi katlılarda bulunulabilir.

İlçenin sınırları içerisinde bulunan Berber Kalesi, yaylalarının güzelliği ve özellikle sağlıkta etkisi ve katkısı olan Sülüklü gölün tanıtılması ve dünyanın sekizinci olarak Nemrut Dağı’na çıkacak olan turistlerin tur operatörleriyle irtibata geçilerek, gelen 100.000’e yakın turist mevcudun en az % 20’sinin ilçeye girmesi sağlanabilir. Bu %20’lik 20.000 turist girdisi, ilçeye büyük bir canlılık sağlayacak ve hareketlilik getirecektir.
Bu tür tesisler ve çalışmalar için, ilçenin dışında ikamet eden ve birçok işle iştigal eden zengin işadamlarıyla görüşülerek, buraya yatırım yapmaları için ikna edilebilir.

Aksi takdirde Gerger, bir türlü kabuğunu kıramayacak, ne ekonomik anlamda, ne turizmden faydalanma anlamında, ne de sosyal hayatta yaşam standardını yükseltme, yakalama anlamında hiçbir ilerleme kaydedemeyecektir.
Anlaşılan, hem Gerger halkının, hem de yeni Belediye Başkanı olan Zeynel Aslan’ın işi bir hayli zor. Allah kolaylık versin. İlçe Kaymakam’ının, Belediye Başkan’ının ve diğer atanmışların bu işin üstesinden gelebilecekleri kanısındayım. Muvaffakiyetler ve kolaylıklar dilerim.
Gerger’e kısa da olsa bir bakış açısıyla sizlere bir pencere sundum. Belki başka bir yazı da başka bir ilçemiz olur, kim bilir!

Kerim BAYDAK
kbaydak61-artan@hotmail.com

 
Etiketler: Gerger’e, Bir, Bakış, 1
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
06 Temmuz 2021
O İnsanlardan Çok Var
34 Okunma.
06 Temmuz 2021
Nissibi Köprüsü Ve Kırkgöz
13 Okunma.
15 Haziran 2021
Oradan, Buradan
79 Okunma.
07 Haziran 2021
Gel De Sevme!
69 Okunma.
25 Mayıs 2021
ÖLÜM HABERİ
124 Okunma.
17 Mayıs 2021
O Kan, 3 Maymun Oynanacak Kan Değil
209 Okunma.
17 Mayıs 2021
Yeni Bir Gün, Hafta Ve Ay!
69 Okunma.
17 Mayıs 2021
Özlememek Ne Mümkün
40 Okunma.
17 Mayıs 2021
Bir Tuhaflık Var
47 Okunma.
17 Mayıs 2021
Bir Tuhaflık Var
42 Okunma.
19 Nisan 2021
Yoksun İşte
117 Okunma.
12 Nisan 2021
Korkmaya Gerek Yokmuş
119 Okunma.
06 Nisan 2021
HAFTA
123 Okunma.
29 Mart 2021
XYZ Veya Dedeniz, Siz, Çocuklar
161 Okunma.
23 Mart 2021
Yapısal Köprülerin Şehir Versiyonları
143 Okunma.
15 Mart 2021
Ölünce Geride Kalanlar
93 Okunma.
08 Mart 2021
Her Anne Babanın En Büyük Arzusudur
72 Okunma.
01 Mart 2021
Evlenen Gençleri Rahat Bırakın
186 Okunma.
23 Şubat 2021
İnsan Değilseniz, O Başka…
154 Okunma.
17 Şubat 2021
Memnun Olan Yok
179 Okunma.
08 Şubat 2021
Gerisi Fasa Fiso
114 Okunma.
01 Şubat 2021
Ne İştir!
197 Okunma.
25 Ocak 2021
Düşünmek Gerek
171 Okunma.
18 Ocak 2021
Bu Nasıl İştir!
97 Okunma.
18 Ocak 2021
Pınarlar İşgal Edilmez Ki!
109 Okunma.
31 Aralık 2020
Nihayet 2020 Bitiyor
258 Okunma.
22 Aralık 2020
Küfürbaz Olduk, Haberimiz Yok
184 Okunma.
22 Aralık 2020
“Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?”
90 Okunma.
22 Aralık 2020
Müteahhitler, Binalar, Sigara Yasağı
108 Okunma.
17 Aralık 2020
12-13 arası! WC -2-
257 Okunma.
03 Kasım 2020
Biz Bu Acıyı Biliyoruz
383 Okunma.
21 Eylül 2020
Topla Bizi Ya Rab!
287 Okunma.
18 Eylül 2020
İzah Edecek Var Mı?
213 Okunma.
18 Eylül 2020
Bıktık Artık!
178 Okunma.
18 Eylül 2020
Şaşırdık Vallahi!
142 Okunma.
18 Eylül 2020
Anlaşılacak Gibi Değil
125 Okunma.
18 Eylül 2020
Şoka Girdim, Bilen Bilir!
136 Okunma.
18 Eylül 2020
Şu Pandemi Günlerinde
133 Okunma.
18 Eylül 2020
Sorun Nerede?
140 Okunma.
18 Eylül 2020
Piknik Yapmak Da Büyük Sorun
181 Okunma.
15 Temmuz 2020
İnsanları Anlayamıyorum!
338 Okunma.
15 Temmuz 2020
Ne Olacak Şimdi!
164 Okunma.
15 Temmuz 2020
ÖLÜM HABERİ
182 Okunma.
15 Temmuz 2020
Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy!
195 Okunma.
15 Temmuz 2020
Ah Korona Korona, Koydun Bizi Bir Oyuna
186 Okunma.
15 Temmuz 2020
Korona’nın Getirdikleri Ve Götürdükleri
276 Okunma.
15 Temmuz 2020
Pandemik Korona ( Kovit-19)
170 Okunma.
04 Nisan 2020
Çok Seviyorum Ya!
572 Okunma.
27 Mart 2020
Pandemik Korona ( Kovit-19)
344 Okunma.
09 Mart 2020
Çelişki, Yersen!
596 Okunma.
03 Mart 2020
Aklımda Deli Sorular!
257 Okunma.
28 Şubat 2020
Nereye Kadar!
551 Okunma.
13 Şubat 2020
Ah Şu Gençlik Ah!
563 Okunma.
07 Şubat 2020
Sıfat Bile Uymaz
327 Okunma.
27 Ocak 2020
Depremle Yaşamak Zorundayız
347 Okunma.
27 Ocak 2020
Haklıydı!
215 Okunma.
27 Ocak 2020
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…
509 Okunma.
15 Ocak 2020
Yılbaşını Kutladık Mı?
755 Okunma.
03 Ocak 2020
Yılbaşı Kutlamalarınız İn’mi, Out’mu?
843 Okunma.
28 Kasım 2018
Yozlaşan Kültürde Tadilat Yetmiyor
1859 Okunma.
26 Eylül 2018
Bazen Oluyor
4735 Okunma.
28 Aralık 2016
Dosta Bir Hal mı, Hemhal mı?
2564 Okunma.
23 Ağustos 2016
Olmadı, Olmazdı, Olamazdı.
2634 Okunma.
23 Ağustos 2016
Olmadı, Olmazdı, Olamazdı.
2597 Okunma.
23 Ağustos 2016
Buruşuk Bir Fotoğrafım
2630 Okunma.
15 Ağustos 2016
Sen İyi, Ben İyi, Peki Kötü Olan Kim?
2739 Okunma.
15 Ağustos 2016
“Somali’de De Çiçekler Açar” Doktor Abuzer Hocam!
4392 Okunma.
15 Ağustos 2016
“Eskiciler – Hurdacılar” Yazımıza Gönderilen Yazı
4117 Okunma.
08 Ağustos 2016
Karışığım, Karmakarışık
2922 Okunma.
01 Ağustos 2016
İyi De, Ne İçin, Kim İçin?
2620 Okunma.
01 Ağustos 2016
Kompleksli Konseptler
2572 Okunma.
01 Ağustos 2016
O Derece Yani!
2881 Okunma.
26 Temmuz 2016
O En Büyük Vekil
2804 Okunma.
26 Temmuz 2016
15 Temmuz Halkın Diriliş Ve Varoluş Bayramı
2403 Okunma.
26 Kasım 2015
Kerim’ce Güzellemeler -17 –
6617 Okunma.
02 Ağustos 2014
Masum Çocukların Ruhları Peşinizi Bırakmayacak
3446 Okunma.
02 Ağustos 2014
Bayram Yapabildiniz Mi?
3782 Okunma.
02 Ağustos 2014
Nasıl Bir Oruç Tuttuk, Düşündünüz Mü?
3556 Okunma.
25 Temmuz 2014
İsrail Mezalimi Var, Uyan Ey Dünya
3639 Okunma.
25 Temmuz 2014
İsrail’e Ne Yapabiliyoruz?
9271 Okunma.
23 Temmuz 2014
Boykot Ediyoruz, Peki Ya Sonuç?
3559 Okunma.
22 Temmuz 2014
Bugün Onlara, Yarın Kim Bilir Kimlere!
3606 Okunma.
21 Temmuz 2014
İsrail Vuruyor, Dünya Durmuş Bakıyor
3573 Okunma.
21 Temmuz 2014
Dünyanın Şirazesi Kaymış
3719 Okunma.
17 Temmuz 2014
Madde Bağımlısı Çocuklar, Böyle Olsun İstemediler
4303 Okunma.
16 Temmuz 2014
İzansız Ve Tutarsız İnsanlar Çok
3771 Okunma.
15 Temmuz 2014
Balici / Tinerci Çocuklarımız
4028 Okunma.
14 Temmuz 2014
Ramazan Orucu
3831 Okunma.
11 Temmuz 2014
Dünya Görmüyor, Duymuyor
3757 Okunma.
10 Temmuz 2014
Oruç Tutuyorsak, Hakkını Vermeliyiz
3640 Okunma.
08 Temmuz 2014
Adıyaman Deyince Düşünmek Gerekir
3553 Okunma.
07 Temmuz 2014
Ramazan Ayına Saygısı Olmayanlar Var
3699 Okunma.
04 Temmuz 2014
Ne Mutlu Ramazan Ayına Ulaşanlara
3955 Okunma.
03 Temmuz 2014
Tatilde Çocuklarımıza Dikkat Etmeliyiz
3620 Okunma.
03 Temmuz 2014
Ciğerimiz Yanarak Oruç Tutuyoruz
3401 Okunma.
01 Temmuz 2014
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
4076 Okunma.
01 Temmuz 2014
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
3630 Okunma.
30 Haziran 2014
Fırınlarımız
4188 Okunma.
29 Haziran 2014
“Haydi, Çocuklar, Camiye Koşalım, Kur’an’la Buluşalım”
5554 Okunma.
26 Haziran 2014
İlla Da Gidecekseniz, Neden Bir Köy Olmasın?
3886 Okunma.
25 Haziran 2014
Göze Batanlar
4634 Okunma.
24 Haziran 2014
Sıcaklardan Kaçan Kaçana…
9767 Okunma.
24 Haziran 2014
Sıcaklardan Kaçan Kaçana…
8697 Okunma.
23 Haziran 2014
Bankalar Kredi Dosya Masraflarını Ödemeli
3657 Okunma.
23 Haziran 2014
Büyük Konuşmamak Gerekir
3635 Okunma.
19 Haziran 2014
Sahi Siz Hangi Direklerdensiniz?
3752 Okunma.
19 Haziran 2014
Yaz Keyfi Üst Direklerin Hakkı
3590 Okunma.
16 Haziran 2014
Hayatın Neresindeyseniz Halinize Şükredin
3688 Okunma.
16 Haziran 2014
HAYAT
3831 Okunma.
16 Haziran 2014
Sevinçler Paylaşılınca Güzel Oluyor
3813 Okunma.
12 Haziran 2014
Bir Bardak Çayın Yaşantımızdaki Önemi
3722 Okunma.
12 Haziran 2014
Söylemleri-Eylemleri Bir Olmalı İnsanın
4190 Okunma.
10 Haziran 2014
Kararını vermek size kalmış
3771 Okunma.
10 Haziran 2014
İki Değil Çok Yüzlü İnsanlar Var
3532 Okunma.
10 Haziran 2014
Gerisi Onların Bileceğidir.
3607 Okunma.
10 Haziran 2014
Kendini Seven, Başkasını Da Sever
4300 Okunma.
03 Haziran 2014
Güven Bunalımı Yaşıyoruz
3611 Okunma.
03 Haziran 2014
Tecrübeyle Sabittir
3940 Okunma.
03 Haziran 2014
Selfie Benzeri Akımlar Çılgınlığı Da Neyin Nesi!
3500 Okunma.
03 Haziran 2014
Dürüst Olun, Aynaya Bir Bakın
3861 Okunma.
28 Mayıs 2014
“Adam Gibi Adam” Var Mı?
6630 Okunma.
28 Mayıs 2014
Palanlı’da Mehmet Çil’in Misafiriydik
8170 Okunma.
28 Mayıs 2014
“Adıyaman Badem Diyarı Olacak”
6690 Okunma.
28 Mayıs 2014
Garantisi var mıdır?
3572 Okunma.
28 Mayıs 2014
Acaba Ne Kadar İnsanız, Hiç Düşündünüz Mü?
3668 Okunma.
28 Mayıs 2014
SO (r) MA Yüreğim Yanıyor SOMA!
3665 Okunma.
14 Mayıs 2014
Kara Bir Gün, Yine Yüreğimiz Yanıyor
3914 Okunma.
14 Mayıs 2014
1.Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri-3-
3373 Okunma.
09 Mayıs 2014
1.Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri-2-
3765 Okunma.
06 Mayıs 2014
Çocuğun Yapacakları…
11698 Okunma.
06 Mayıs 2014
Yüreğimiz Yanmadan Çocuklarımıza Sahip Çıkalım
3464 Okunma.
01 Mayıs 2014
1 Mayıs Ve Regaip Gecesi İç İçe
3842 Okunma.
01 Mayıs 2014
Artık Mısır’da Ki İdamlar Durdurulmalı!
8691 Okunma.
29 Nisan 2014
KAŞİP Yemeği Ve IŞILDAK Eczane Açılışı
3824 Okunma.
29 Nisan 2014
Yazık Oluyor Gençliğimize!
3719 Okunma.
27 Nisan 2014
Gerger’e Bir Bakış -2-
10068 Okunma.
24 Nisan 2014
NEREDE!.. O ESKİ 23 NİSAN BAYRAMLARI!..
2959 Okunma.
22 Nisan 2014
Dikkatli Ve Uyanık Olmalısınız
3955 Okunma.
22 Nisan 2014
Erdil Tırşık’ı Da Yedik, Darısı Akif Hocayla, M.Ali’nin Başına!
7849 Okunma.
17 Nisan 2014
“Kutlu Doğum Haftasını” Kutlamak Mı, Anlamak Mı?
6475 Okunma.
17 Nisan 2014
Keşke Başka İşlere De Kafa Yorabilseydik!..
2904 Okunma.
15 Nisan 2014
İslam Lideri Türkiye Mi İran Mı?
3901 Okunma.
15 Nisan 2014
Ara Sıra Şehir Dışına Çıkın Artık
3693 Okunma.
13 Nisan 2014
Merak Etmeyin, Hesabını Verecekler
3831 Okunma.
13 Nisan 2014
Neden Diye Sorgulayamaz Olduk!
3682 Okunma.
13 Nisan 2014
İDAM KARARLARINI YOK HÜKMÜNDE GÖRÜYORUM
3646 Okunma.
09 Nisan 2014
Mısır’da Dünya Kör, Dilsiz, Sağır Mı Oldu?
9052 Okunma.
08 Nisan 2014
Havalar Isınmaya Başladı ve Bir Tespit
3803 Okunma.
07 Nisan 2014
Her Şehrin Övündüğü Bir Eseri Vardır
3737 Okunma.
07 Nisan 2014
Neyse Osunuz, Omurgasız Olmayın, Dik Durun
3759 Okunma.
07 Nisan 2014
Robot Değilsiniz, Akıllı Olun!
3764 Okunma.
02 Nisan 2014
Size Sormak Gerek!
4137 Okunma.
01 Nisan 2014
BUGÜN 1 NİSAN (Nisan Bir)
3583 Okunma.
31 Mart 2014
ZEVAL GELMEZ BU YURDA
3800 Okunma.
31 Mart 2014
Başka Söze Hacet Var Mı?
3696 Okunma.
31 Mart 2014
Yeter Ki İnanın
3792 Okunma.
26 Mart 2014
Çok Laf Yalansız, Çok Mal Haramsız Olmaz
4158 Okunma.
24 Mart 2014
Akıl Denen Meleke Ve Azim
3968 Okunma.
24 Mart 2014
Kim Olduğumuza Bir Karar Verebilsek!..
6084 Okunma.
24 Mart 2014
İnanç, Umut, Güven!
4083 Okunma.
24 Mart 2014
Çocuklarımıza Ne Kadar Örnek Oluyoruz?
3591 Okunma.
13 Mart 2014
Sevinmeli miyiz Yoksa Korkmalı mıyız, bilemiyorum!
3935 Okunma.
11 Mart 2014
Nefsinize Uymayın, Mevla’m Neylerse Güzel Eyler
9137 Okunma.
11 Mart 2014
Az Anlayan Mı Çok İnanan Mı?
3919 Okunma.
07 Mart 2014
AGİP’ten DİLİPAK Konferansı
70261 Okunma.
07 Mart 2014
Biz Deprem Acısını Çok İyi Biliyoruz!
8751 Okunma.
05 Mart 2014
Gelin Bizim (Hatice) Damat Da (Yılmaz) Bizim Olunca…
10410 Okunma.
05 Mart 2014
Adıyaman Makûs Talihini Ne Zaman Yener
8224 Okunma.
03 Mart 2014
Hepimiz Muteselsilen sorumluyuz
3955 Okunma.
03 Mart 2014
AGİP VE ABDURRAHMAN DİLİPAK
4199 Okunma.
26 Şubat 2014
Şakanın Dozunu Ayarlamak Lazım
4276 Okunma.
25 Şubat 2014
Ne Zaman İnsan Gibi İnsan Olacağız Acaba?
3706 Okunma.
25 Şubat 2014
Hüzün Ve Sevinç Yan yana
3870 Okunma.
20 Şubat 2014
Kişinin Girdiği Yol Çok Önemlidir
3783 Okunma.
20 Şubat 2014
Fırıldak Olmaya Gerek Yok
3892 Okunma.
20 Şubat 2014
Tefrika Olmadıkça Rahat Etmezler
4122 Okunma.
20 Şubat 2014
İlla Da Sevgilin Mi Olması Gerek!
5259 Okunma.
20 Şubat 2014
Hiç Altın Günü Var Mı Acaba?
115544 Okunma.
12 Şubat 2014
Biraz Düşünün Anlayacaksınız
3731 Okunma.
11 Şubat 2014
Kendimizi İfade Edebiliyor Muyuz?
3642 Okunma.
10 Şubat 2014
Uyanın, Bu Dünya Hepimize Lâzım
8694 Okunma.
10 Şubat 2014
İstikrar Yeniden Sağlanacaktır
3738 Okunma.
10 Şubat 2014
Tevhid, Marifet, İman, İslâm Demek
9569 Okunma.
05 Şubat 2014
Şikâyet Etmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün!
10605 Okunma.
05 Şubat 2014
Meydanda Flu Bir Ortam var
3607 Okunma.
03 Şubat 2014
Ölüm Her An kapımızda…
14937 Okunma.
03 Şubat 2014
Değerlerini Kaybedenler, Değersiz Olurlar
4101 Okunma.
03 Şubat 2014
Koşulsuz Teslimiyet Çok Tehlikeli
18894 Okunma.
03 Şubat 2014
Sanki Sütten Çıkmış Ak Kaşıklar
3894 Okunma.
28 Ocak 2014
Yağmur Yağmaz Diyenler Utanıyorlar Mı Acaba?
4112 Okunma.
27 Ocak 2014
Gençler, Yaşlılar, Olur Olmaz Konuşmayın
3829 Okunma.
27 Ocak 2014
Gençler, Yaşlılar, Olur Olmaz Konuşmayın
3642 Okunma.
23 Ocak 2014
Esas Sorunumuzu Bilen Var Mı?
3944 Okunma.
23 Ocak 2014
Kim Bilir?..
4100 Okunma.
23 Ocak 2014
Ne Kaybettik, Ne Kaybediyoruz?
4041 Okunma.
23 Ocak 2014
Gayrısını Siz Düşünün!
3815 Okunma.
16 Ocak 2014
Bunları Söylemeyen Var Mı Hayatında?..
3303 Okunma.
16 Ocak 2014
Acaba Siz İnsan Mısınız?
3726 Okunma.
14 Ocak 2014
ŞARON Öldü, Diğer Zalimlerin Başına!
3796 Okunma.
13 Ocak 2014
Her şey Girift Olmuş
3935 Okunma.
10 Ocak 2014
İnsanız İnsana Saygımız Var; Ama…
3946 Okunma.
10 Ocak 2014
Yemezler!
4232 Okunma.
07 Ocak 2014
Hayatı Çekilmez Yapan Bizleriz
3813 Okunma.
06 Ocak 2014
Her Şey Şükretme Vesilesidir
3823 Okunma.
06 Ocak 2014
2014 Yılına Nasıl Girersen, Öyle Devam Eder mi?
3648 Okunma.
02 Ocak 2014
Ben Hiç Doğum Günü Kutlamadım ki!
4106 Okunma.
31 Aralık 2013
Sanki Kendisi Ölmeyecek!
3910 Okunma.
31 Aralık 2013
2013 Giderken
4055 Okunma.
31 Aralık 2013
İnsanım Diyenler İçindir
3688 Okunma.
31 Aralık 2013
İnsanız Madem!..
3312 Okunma.
24 Aralık 2013
Yeter artık, Neden Kavga Ediyorsunuz?
3825 Okunma.
24 Aralık 2013
Ne durumdayız, Hiç Düşündünüz Mü?
3958 Okunma.
24 Aralık 2013
Hiç Kimse Kendi Kendine Gelin-Güveyi Olmasın
3528 Okunma.
20 Aralık 2013
iç Kimse Kendi Kendine Gelin-Güveyi Olmasın
3728 Okunma.
20 Aralık 2013
Yollarda Biraz Daha Dikkatli Olalım
3931 Okunma.
20 Aralık 2013
Hiçbir Şeyine Güvenme!
3911 Okunma.
16 Aralık 2013
Gelen Gideni Aratır (mı)?
4131 Okunma.
13 Aralık 2013
Cami Avlusuna Bankamatik Koymak Ne kadar Doğru?
4028 Okunma.
13 Aralık 2013
Biz Görevimizi Yapalım Da…
15530 Okunma.
12 Aralık 2013
Danasını Ver, Anası Kalsın
3883 Okunma.
05 Aralık 2013
Şükreden Bir Kul muyuz?
3945 Okunma.
05 Aralık 2013
Bence Şükredin Halinize
3707 Okunma.
03 Aralık 2013
Engellileri Anlamak Ve Yardımcı Olmak Gerekir
3643 Okunma.
03 Aralık 2013
9.YIL DA ADIYAMAN VE BİR ŞİİR
3893 Okunma.
29 Kasım 2013
Bakalım, Kimler Bu Memlekete Yön Verecek
3574 Okunma.
29 Kasım 2013
Değmez, Bilesiniz!
3948 Okunma.
27 Kasım 2013
Demokrasi Parkında Her Gün Bir Aşure Etkinliği
3593 Okunma.
27 Kasım 2013
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE AKROSTİŞ
4392 Okunma.
27 Kasım 2013
GÜL’ÜM…
4577 Okunma.
27 Kasım 2013
Dershaneler Bahane, Plân Şahane
8132 Okunma.
27 Kasım 2013
Ya Konuşmuyoruz Ya Da Boş Konuşuyoruz
3736 Okunma.
18 Kasım 2013
Ömrümüz küslükle mi geçecek?
3880 Okunma.
18 Kasım 2013
Ne Hale Geldik, Yarabbi!
3827 Okunma.
14 Kasım 2013
Çok tuhaf bir milletiz!
3774 Okunma.
14 Kasım 2013
Karaali Kaplıcalarına Küçük Bir Gezi -3-
3954 Okunma.
14 Kasım 2013
Karaali Kaplıcalarına Küçük Bir Gezi -2-
3550 Okunma.
08 Kasım 2013
Cahilliğimize yanalım (mı?)
3745 Okunma.
07 Kasım 2013
Çay Ocağı Sohbetleri
4160 Okunma.
07 Kasım 2013
Mutluluk Nedir?
4431 Okunma.
30 Ekim 2013
Anlamasak Da Acılar Yaşıyoruz
3929 Okunma.
22 Ekim 2013
Kabul etseniz de, etmeseniz de…
3770 Okunma.
10 Ekim 2013
Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
3608 Okunma.
08 Ekim 2013
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
3802 Okunma.
04 Ekim 2013
Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
9171 Okunma.
02 Ekim 2013
Haydi, Karar Ver Bakalım!
3829 Okunma.
27 Eylül 2013
“Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?”
4231 Okunma.
25 Eylül 2013
Eylül Hem Masraflı, Hem Sıkıntılı
3881 Okunma.
18 Eylül 2013
Türkiye’yi Sonunda Savaşa İttiler
3839 Okunma.
16 Eylül 2013
Ortadoğu’ya Bu Teveccüh Neden
3829 Okunma.
13 Eylül 2013
Vazgeçilmeyen Ortadoğu
3983 Okunma.
11 Eylül 2013
Altın Alırken Dikkatli Olun!
3920 Okunma.
10 Eylül 2013
Esad Suriye’yi Bitirecek
4149 Okunma.
10 Eylül 2013
Esad Artık Dersini Almalı
3980 Okunma.
06 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -3 –
9924 Okunma.
05 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -2 –
9519 Okunma.
04 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -1 -
8990 Okunma.
21 Ağustos 2013
Bir Oku Bin Düşün
4415 Okunma.
13 Ağustos 2013
Bayram mı, Tatil mi?
4094 Okunma.
05 Ağustos 2013
Oruçta Şanlıurfa Bir Başka Güzeldi -1-
3783 Okunma.
02 Ağustos 2013
Her Şey Müslümanları Mı Revadır?
4045 Okunma.
31 Temmuz 2013
Gezi Olmadı, Tahrirle Güya Mutlu Oldular
3796 Okunma.
29 Temmuz 2013
İkbal Gürpınar’a Alan Yetmedi
4103 Okunma.
29 Temmuz 2013
Mercan Park, Gazeteciler ve Basın Bayramı Programı
3674 Okunma.
29 Temmuz 2013
Oruç, Demokrasi Parkı Ve Fıskiyeli Havuz
3691 Okunma.
23 Temmuz 2013
İkbal Gürpınar’ın Şiir Dinletisi Başka Yere Alınmalı
4360 Okunma.
22 Temmuz 2013
Biz Mi Orucu Tutuyoruz, Oruç Mu Bizi Tutuyor?
3791 Okunma.
09 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -6-
3978 Okunma.
09 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -5-
3830 Okunma.
05 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -3-
3823 Okunma.
03 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -2-
3943 Okunma.
02 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -1-
4182 Okunma.
26 Haziran 2013
Demokrasi Parkı Tespih Pazarı
4033 Okunma.
26 Haziran 2013
İnsanın İnsan Saygısı Olmalıdır
4167 Okunma.
26 Haziran 2013
Ajans02.com
4512 Okunma.
20 Haziran 2013
Her Çeşit İnsanla Karşılaşıyoruz
4139 Okunma.
18 Haziran 2013
Her şey güçlüden yana mıdır?
4421 Okunma.
18 Haziran 2013
Düğün, taziye yan yana…
4735 Okunma.
11 Haziran 2013
En İyisini Onlar Bilir
4446 Okunma.
06 Haziran 2013
Ağaçlar Bahane Olmasın
4471 Okunma.
06 Haziran 2013
“Askeri Firar”
4725 Okunma.
03 Haziran 2013
(Ey Çakal) Yüreğim Yaralı, Canım Yanıyor
5898 Okunma.
03 Haziran 2013
Dengeler bozuldu
5134 Okunma.
03 Haziran 2013
İsrail Çok Mu Büyük?
4948 Okunma.
03 Haziran 2013
EBSAD- Bilgi Ve Kültür Evleri
5350 Okunma.
03 Haziran 2013
Asu
5365 Okunma.
20 Mayıs 2013
Türkiye Arap Baharının Neresinde?
5321 Okunma.
16 Mayıs 2013
Nihayet IMF’den Kurtulduk ( Mu? )
4911 Okunma.
13 Mayıs 2013
Ali Dağı Mesire Alanı
5024 Okunma.
18 Nisan 2013
Sahabi Hz. Safvan B. Muattal (r.a)
3847 Okunma.
18 Nisan 2013
Kutlu Doğum
4418 Okunma.
11 Nisan 2013
İndirim Çılgınlığı Zamanı
3842 Okunma.
08 Nisan 2013
Altın Her Zaman Güvenli Liman Mı?
3734 Okunma.
25 Mart 2013
Servisler Ve Şoförleri
4145 Okunma.
20 Mart 2013
Yaşlılık Kaçınılmazdır
3936 Okunma.
18 Mart 2013
Artık Kendimize Gelmeliyiz
3839 Okunma.
06 Mart 2013
Anne Sütü Bankası
4115 Okunma.
04 Mart 2013
Helal’a Haram’a Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?
3745 Okunma.
04 Mart 2013
Sağlığımıza Da İpotek Koydular
3835 Okunma.
26 Şubat 2013
Zevkimizden Hasta Oluyoruz
3779 Okunma.
26 Şubat 2013
Seçme Şansımız Var Mı Ki
3868 Okunma.
18 Şubat 2013
Sizden Başkaları Da Var Bu Dünyada
15924 Okunma.
15 Şubat 2013
Siz Sabırlı Olun, Onlar Cezasını Çekecektir
33678 Okunma.
14 Şubat 2013
Değişiyor Muyuz, Değiştiriliyor Muyuz?
3700 Okunma.
06 Şubat 2013
Çok Mu Zengin Bir Memleketiz
4094 Okunma.
01 Şubat 2013
Kırk Sayısı Ve Kırklı Yaşlar
4968 Okunma.
28 Ocak 2013
İyi Niyet Suiistimal Ediliyor
3731 Okunma.
22 Ocak 2013
Her Yaptığınız İşe Bir Kılıf Aramayın
71375 Okunma.
14 Ocak 2013
Her Şeyin Sahtesi, Çakması Çoğaldı, Dikkatli Olun
3747 Okunma.
14 Ocak 2013
İnsanlık Onur Ve Adaleti Kalmamış
10160 Okunma.
02 Ocak 2013
01.01.İlgili Yıl Ve Doğum Günü
4392 Okunma.
31 Aralık 2012
Yılbaşı Kutlamalarınız İn’mi, Out’mu?
3990 Okunma.
26 Aralık 2012
Doğrular acıtsın; ama yalanlar rahatlatmasın.
4067 Okunma.
24 Aralık 2012
Her Şeye Rağmen İyi Niyetli Olalım
4079 Okunma.
20 Aralık 2012
İsmiyle Müsemma
12029 Okunma.
17 Aralık 2012
21 Aralık'ta Kıyamet mi , Oda Ne?
4381 Okunma.
14 Aralık 2012
Artık 100 Yıl Bekleyecekler
147604 Okunma.
10 Aralık 2012
Böyle De Olmaz Ki!
340434 Okunma.
06 Aralık 2012
Bıktım Şu Telefon Dolandırıcılarından
34201 Okunma.
30 Kasım 2012
58.Yılda Adıyaman Ve Şiir
451520 Okunma.
26 Kasım 2012
İnsanca Yaşamak Önemli Olan
17910 Okunma.
22 Kasım 2012
Bir Öğretmen ( Nusret ) Düşünün!...
3659 Okunma.
21 Kasım 2012
Yastık Altı Altınlar
4320 Okunma.
12 Kasım 2012
İş Arayanlar-İşçi Arayanlar
79376 Okunma.
07 Kasım 2012
Sosyal Paylaşım Siteleri ve Çocuklarımız
529974 Okunma.
30 Ekim 2012
Bir Bayramı Daha Geride Bıraktık
60164 Okunma.
22 Ekim 2012
Hepimiz yolcu değil miyiz?
5452 Okunma.
15 Ekim 2012
Baba Savaş Mı Olacak?
11936 Okunma.
12 Ekim 2012
Hamdi DOĞAN’ la “ADIYAMAN Tarihi ve Kültürü Üzerine”
4535 Okunma.
08 Ekim 2012
Siz Sabırlı Olun, Onlar Cezasını Çekecektir
310478 Okunma.
04 Ekim 2012
Türk Kürt, Hep Biriz Dostum
4206 Okunma.
02 Ekim 2012
Bir Hafta Sonu Gezintisi-2-
10045 Okunma.
26 Eylül 2012
Bir Hafta Sonu Gezintisi-1-
1777465 Okunma.
24 Eylül 2012
Engelli Ve Özürlüler İçin Bir Lise Ve Murtaza Yetiş
97241 Okunma.
17 Eylül 2012
Engelliler Ve Özürlüler için Özel Bir Lise İstiyoruz
4256 Okunma.
11 Eylül 2012
İnsanlığımız Ne Kadar
198418 Okunma.
04 Eylül 2012
Serdar Köpeli
4162 Okunma.
03 Eylül 2012
Acaba Ne Kadar İnsanız
4059 Okunma.
01 Eylül 2012
EN KÖTÜ KARAR..
3594 Okunma.
30 Ağustos 2012
Türkiye Sırada mı?..
15364 Okunma.
17 Ağustos 2012
Cevap verilecek sorular, sorular…
519618 Okunma.
14 Ağustos 2012
Köprü Ve Tıp Tamam Sıra Tren’de
4058 Okunma.
06 Ağustos 2012
Vuslat Anı
4210 Okunma.
03 Ağustos 2012
Çocukluk Ramazanları Bir Başkaydı
16184 Okunma.
30 Temmuz 2012
Orucun Güzelliği
5995 Okunma.
25 Temmuz 2012
Adıyaman Belediyesi Etkinlikler Parkı
4066 Okunma.
19 Temmuz 2012
Yeni Ramazan Orucu
4284 Okunma.
15 Temmuz 2012
Bu Doyumsuzluk Nereye Kadar?
4038 Okunma.
03 Temmuz 2012
ASLAN HÜSEYİN KİTABI
4231 Okunma.
02 Temmuz 2012
AŞIRI TÜKETİCİ BİR TOPLUM OLDUK
4378 Okunma.
27 Haziran 2012
Gönüllü Yalnızlık Bizi Bitiriyor
20560 Okunma.
25 Haziran 2012
Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu (Nemrut Dağı)
4260 Okunma.
14 Haziran 2012
İnsan Yaşadıklarıyla, Değerleriyle İnsan Oluyor
4055 Okunma.
12 Haziran 2012
Akmm Ve Nemrut
4652 Okunma.
07 Haziran 2012
Nemrut Şiir Dinletisi-3-
4163 Okunma.
04 Haziran 2012
Nemrut Şiir Dinletisi – 1-
4768 Okunma.
01 Haziran 2012
Her Şey Vaktinde Yapılınca Güzeldir
5025 Okunma.
28 Mayıs 2012
sakın onlar gibi olmayın
4038 Okunma.
24 Mayıs 2012
Adıyaman Taziye Evleri
4865 Okunma.
21 Mayıs 2012
Bu Meydan Ne Cengâverler Gördü
9636 Okunma.
18 Mayıs 2012
Cenap Paşa, Gülpınar’ın Güllerinden Bir Gül
4966 Okunma.
16 Mayıs 2012
7- 14 Arası
4126 Okunma.
15 Mayıs 2012
Nereye kadar?
4139 Okunma.
08 Mayıs 2012
Geldiğinden Beri Bond’u Takip Ediyorum
3909 Okunma.
06 Mayıs 2012
Değerlerine Bağlı Gençlik Yetiştirmeliyiz
4323 Okunma.
03 Mayıs 2012
YAPTIĞIN YETMEDİ Mİ?
3989 Okunma.
24 Nisan 2012
Sümerbank Aile Çay Bahçesi
4361 Okunma.
19 Nisan 2012
Safvan b. Muattal (r.a)’da Kutlu Doğum
4137 Okunma.
13 Nisan 2012
Önyargılardan uzak yaşamalıyız
4089 Okunma.
08 Nisan 2012
Fahrettin ÇELİK & “Samsat’ta Bir Gül Safvan b. Muattal (r.a)”
3505 Okunma.
02 Nisan 2012
Sahip Olduklarını Hor Kullanma
4185 Okunma.
01 Nisan 2012
OH BE NİHAYET KURTULDUK MU?
3886 Okunma.
29 Mart 2012
Her Şey Aslına Döner
4547 Okunma.
26 Mart 2012
Esnaflık Ahlâkı Bu Olmamalıdır
9027 Okunma.
22 Mart 2012
Paylaşımcı Ruhla Hareket Edelim
4152 Okunma.
19 Mart 2012
Birbirinizi Sevmedikçe Cennete Giremezsiniz
4098 Okunma.
27 Şubat 2012
KARANLIKTA AYDINLANAN RUHUMUZ
4221 Okunma.
23 Şubat 2012
KAR YILI
4305 Okunma.
20 Şubat 2012
BU ŞEHİR BAŞKADIR (ŞİİR)
16139 Okunma.
16 Şubat 2012
HZ.SAFVAN BİN MUATTAL
4368 Okunma.
13 Şubat 2012
DOĞRUSU BU OLSA GEREK..
3533 Okunma.
02 Şubat 2012
DÖRT MEVSİMİ DE TADINDA YAŞAMAK
4293 Okunma.
01 Şubat 2012
2012 GELMİŞ, HOŞ GELMİŞ DE…
4075 Okunma.
30 Ocak 2012
YABANCI DEĞİLSEN..
3670 Okunma.
26 Ocak 2012
BABASINI DA (!) SEVMEZ DÖK
3841 Okunma.
23 Ocak 2012
BÜYÜK KONUŞMADAN HALİMİZE ŞÜKRETMELİYİZ
3963 Okunma.
20 Ocak 2012
HER ŞEY ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DEĞİL Mİ?
4023 Okunma.
13 Ocak 2012
OLMAYAN KIŞ, KAR...
3742 Okunma.
27 Aralık 2011
YAZAR DA YAZARIZ
4365 Okunma.
26 Aralık 2011
BOŞANMALAR ÖNEMLİ BİR KONU
4145 Okunma.
19 Aralık 2011
FUTBOL, FUTBOL OLMAKTAN ÇIKTI
4062 Okunma.
14 Aralık 2011
MARİFETLER İLTİFATA TABİDİR
4518 Okunma.
12 Aralık 2011
İNSAN KILIĞINA GİRENLER ÇOK
5194 Okunma.
09 Aralık 2011
İNSAN DEĞİLSENİZ O BAŞKA...
3522 Okunma.
02 Aralık 2011
SENİ SEVOM SEGİLİLER GÜNÜYMÜŞ
4491 Okunma.
01 Aralık 2011
KARARINI İYİ VERMEK GEREKİR
4410 Okunma.
28 Kasım 2011
ASKER UĞURLAMA..
3829 Okunma.
24 Kasım 2011
ŞİKAYET ETMADEN DÜZELTRME..
3387 Okunma.
22 Kasım 2011
YAŞAM VE ÖLÜM
4399 Okunma.
18 Kasım 2011
NİYE KIZARSINIZ Kİ
4282 Okunma.
14 Kasım 2011
ÖZEL BİR GÜN HAVŞERİ
4102 Okunma.
11 Kasım 2011
YAŞLANMAYA HAZIR MISINIZ?
4059 Okunma.
08 Kasım 2011
ORUÇLA BERABER...
3798 Okunma.
07 Kasım 2011
ZAMAN HIZLA İLERLİYOR
4411 Okunma.
04 Kasım 2011
EVDEN KAÇAN ÇOCUKLAR..
3712 Okunma.
31 Ekim 2011
ALLAH'IM DÜŞÜRME KULLARINI DARA
4956 Okunma.
27 Ekim 2011
İNŞALLAH BİR DAHA YAŞAMAYIZ
4033 Okunma.
25 Ekim 2011
GENÇ NÜFUSA SAHİP ÇIKMAK..
3416 Okunma.
17 Ekim 2011
BU HALLER BİR HAL DEĞİL
4242 Okunma.
10 Ekim 2011
DÜŞÜNCEYE SİZ KARAR VERİN
4137 Okunma.
05 Ekim 2011
GALİBA DEPRESYONDAYIZ
4073 Okunma.
26 Eylül 2011
AKRABALIK VE AİLE BAĞLARI
4611 Okunma.
20 Eylül 2011
AMAN SAKIN HA...
3537 Okunma.
14 Eylül 2011
GÜZEL BİR DOST..
3692 Okunma.
12 Eylül 2011
GÖNÜLLÜ YALNIZLIK BİZİ BİTİRİYOR
4134 Okunma.
03 Eylül 2011
BİR DENEYİN BAKALIM
4541 Okunma.
09 Ağustos 2011
YALANCI DÜRÜSTLÜK
4561 Okunma.
06 Ağustos 2011
ÇOK HIZLI YAŞIYORUZ...
3628 Okunma.
02 Ağustos 2011
İNATÇI KEÇİ GRİBİ
4950 Okunma.
25 Temmuz 2011
İNSANLAR NE ZAMAN KENDİNİ DEĞİŞTİRİR
4750 Okunma.
18 Temmuz 2011
SEBEPSİZ SIKINTILAR ÇOĞALDI
4102 Okunma.
05 Temmuz 2011
BİRLİK BERABERLİK BU OLSA GEREK
4233 Okunma.
03 Temmuz 2011
ÖĞRENMEK, AMA GÜZELİ ÖĞRENMEK
4357 Okunma.
27 Haziran 2011
ŞU SOKAK DÜĞÜNLERİ YOK MU?
4521 Okunma.
20 Haziran 2011
GERÇEKTEN SEVMEK ZOR MUDUR?
4554 Okunma.
13 Haziran 2011
ÇOK KIRICI OLMAYA BAŞLADIK
4182 Okunma.
09 Haziran 2011
EZİLMEYENE NE MUTLU..
3366 Okunma.
30 Mayıs 2011
İNSANI İNSAN EDEN NEDİR ACABA?
4422 Okunma.
23 Mayıs 2011
YAZIK OLACAK GENÇLİĞİMİZE
4259 Okunma.
18 Mayıs 2011
HER DAĞIN BAŞINDA BİR EVİN OLSUN
4345 Okunma.
16 Mayıs 2011
OTOBÜS MÜ, UÇAK MI NE DERSİNİZ?
4517 Okunma.
13 Mayıs 2011
ENGELLİLER HAFTASI
4617 Okunma.
04 Mayıs 2011
KIRSAL-KENTSEL DEĞİŞİM İÇİNDE BUCALAMAK
4117 Okunma.
01 Mayıs 2011
YENİ BİR YAŞAM MI? GEÇEN ÖMÜR MÜ?
4332 Okunma.
25 Nisan 2011
ACIYIN BANA
4707 Okunma.
22 Nisan 2011
4.YILINDA SAFVAN BİN MUATTAL TÜRBESİ 3
4591 Okunma.
18 Nisan 2011
NE KADAR DÜŞÜNÜYORUZ ACABA?
4449 Okunma.
11 Nisan 2011
BAYRAMI NASIL KUTLARSINIZ?
4536 Okunma.
07 Nisan 2011
BİZE NE OLDU?
4477 Okunma.
05 Nisan 2011
İMZA GÜNÜ YARIN
4527 Okunma.
28 Mart 2011
DAHA ÇOKKKK ÖALIŞMALIYIZ ÇOK ?
4238 Okunma.
21 Mart 2011
KANSEROJEN OLMAYAN BİŞEY KALDIMI ACABA?
4391 Okunma.
15 Mart 2011
LÜTFEN BİLEN BİRİLER, VARSA..
3521 Okunma.
10 Mart 2011
HİTAP ŞEKLİNE DİKKAT EDELİM
4058 Okunma.
06 Mart 2011
ADIYAMAN'IN BİR KÜLTÜR MERKEZİNE İHTİYACI VAR
4603 Okunma.
05 Mart 2011
ERCAN ÜNAL VE ÇAYKUR RİZESPOR
4293 Okunma.
28 Şubat 2011
BİR VERGİ HAFTASI DAHA BİTTİ
4314 Okunma.
25 Şubat 2011
BİLMEK KADAR DİNLEMEK DE ÖNEMLİDİR
4134 Okunma.
21 Şubat 2011
ORTADOĞU'DAKİ ATEŞ..
4930 Okunma.
18 Şubat 2011
YAŞLILIK KORKULACAK KADAR MIDIR?
4211 Okunma.
15 Şubat 2011
ŞANS OYUNLARINA MÜPTELA GENÇLİK
4464 Okunma.
03 Şubat 2011
AŞIRI TALEPKARLIK İNSANA ACI VERİR
4647 Okunma.
03 Şubat 2011
AŞIRI TALEPKARLIK İNSANA ACI VERİR
3964 Okunma.
02 Şubat 2011
KONUŞMALAR İNSANI REZİL DE EDER VEZİR DE
4662 Okunma.
28 Ocak 2011
AFFET ŞU KULUNU
4790 Okunma.
24 Ocak 2011
NE ZAMAN HİDAYETE ERİLİR?
4349 Okunma.
19 Ocak 2011
MUTLU OLMAK ELİMİZDE
4251 Okunma.
12 Ocak 2011
HELE GELİP GÖRÜN ADIYAMAN'I
4120 Okunma.
01 Ocak 2011
YENİ YIL
4667 Okunma.
27 Aralık 2010
ÖNEMLİ OLAN İNSAN OLMAK!
4683 Okunma.
23 Aralık 2010
AŞURE,AYLA PEKTAŞ VE İHH SERGİSİ
4304 Okunma.
22 Aralık 2010
OCAK'TA HAYATIMIZ
4424 Okunma.
20 Aralık 2010
KREDİLER VE KREDİ KARTLARI
4129 Okunma.
13 Aralık 2010
HER ŞEYİN BAŞI SEVGİ DEĞİL MİDİR?
4310 Okunma.
11 Aralık 2010
KIYMETİN NEYE NASIL BAKTIĞINA BAĞLIDIR
4271 Okunma.
10 Aralık 2010
İNTERNET ....
3576 Okunma.
30 Kasım 2010
HELE GELİP GÖRÜN ADIYAMAN'I
4373 Okunma.
29 Kasım 2010
BİR BAYRAM DAHA GERİDE KALDI
4177 Okunma.
24 Kasım 2010
24 KASIM ..
3879 Okunma.
20 Kasım 2010
YİNE TRAFİK KAZALARI
4126 Okunma.
26 Ekim 2010
RİSALE-İ NUR...
4102 Okunma.
26 Ekim 2010
BENİM İŞİM TAMAM..
3578 Okunma.
18 Ekim 2010
DELİ Mİ VELİDİR,VELİ Mİ DELİ?
4817 Okunma.
14 Ekim 2010
ÇİZO RIZA MSN'DE..
4919 Okunma.
27 Eylül 2010
AKILSIZ BAŞIN...
3714 Okunma.
11 Ağustos 2010
ELBET BİTECEK BU MANASIZ SAVAŞ
4256 Okunma.
10 Ağustos 2010
BİR DOSTUMA SİTEM!
4515 Okunma.
12 Haziran 2010
ACABA BİZ NE KADAR SAMİMİYİZ?
4054 Okunma.
11 Mayıs 2010
ONLAR SENİ YEMEDEN SEN ONLARI YE BİTİR
4275 Okunma.
10 Mayıs 2010
BİR BABANIN EN MUTLU GÜNÜ...
3780 Okunma.
11 Mart 2010
SÖYLEMLERİ EYLEMLERİ
4182 Okunma.
11 Ocak 2010
BİR BARDAK ÇAY..
3831 Okunma.
10 Ocak 2010
NEMRUT...
3898 Okunma.
Haber Yazılımı