Yazı Detayı
24 Nisan 2014 - Perşembe 17:37 Bu yazı 11085 kez okundu
 
Gerger’e Bir Bakış -1-
KERİM BAYDAK
kerimbaydak@hotmail.com
 
 

Gerger’e Bir Bakış -1-

Hafta sonu yemekli bir davete icabet etmek üzere, Adıyaman’ın en şirin, en  küçük ve en uzak ilçesi olan Gerger’e doğru yola koyulduk.

Gerger ilçesi, Adıyaman merkeze 105 km. uzaklıkta olup, 2012 nüfus verilerine 3185 kişinin yaşadığı şirin bir ilçemiz.

Yirminin üzerinde gazeteci arkadaşlarımızla beraber,  Gerger’e doğru yola alırken; baharın o güzelim temiz havasından, yeşilliğin kokusundan,  yüreğimize doyasıya çeke çeke ilerliyorduk.

Kâhta, Narince istikametinde yol aldığınız araçta; sevdiğiniz dostlar, duygudaş arkadaşlarınız olunca, yolculuğun nasıl geçtiğinin farkında olmuyorsunuz.

Akdeniz iklimi gibi karasal bir iklime sahip olan Gerger, kışların soğuk, yazların sıcak ve kurak geçtiği bir mevsimde, aslında tam da kıvamında olan bir zamanda yolculuk yapıyorduk.

Araçta Nuri, Sabri ve Yılmaz kardeşlerimizle neşeli, sen şakrak esprilerin kırıla gittiği bir yolcukla, Üzeyir Peygamber makamını geçip, Gerger’e yöneldiğimizde; insanın içini dışına getiren keskin virajlar başladı.

Dışarıda, baharın en güzel hallerini yansıtan, ağaçların elbise giyinircesine yeşile bürünmeleri, otların salına salına, ılgıt ılgıt esen rüzgârla boynunu bükmeleri, sağa sola sallanmaları; “Gerger’e hoş geldiniz” der gibiydi.

Gerger girişindeki ilgimizi çeken ve sanırım Gerger’in en önemli sorunlarından bir tanesi olan, ilçe çöplerinin geçtiğimiz yolun kenarına, ilçenin girişine dökülüyor olmasıydı. Aslında çöpler, pek de görülmeyen yerlere dökülür; ama sanki Gerger  “ işte bakın, bunlar bizim çöplerimiz, görün çöplerimizden haberiniz olsun!” der gibiydi.

Biraz tuhafımıza gitse de, kanıksasak da, az ilerideki Gerger Kaymakamlığınca barajın sahile yakın bir tepede yapılan  “Şahin tepesi” adlı dinlenme tesisinin modern görüntüsü, biraz gönlümüzü almış gibiydi.

Gerger’in uzaktan görüntüsü, o kadar da ahım şahım bir yer olarak görünmüyordu.

Yıllar var ki birkaç kamu binası dışında fazla da bir yapılaşma yoktu. Yaşayanlar da hep yaşlı, kadın ve çocuklardan müteşekkil. Çünkü iş imkânı olmadığından, gençler il dışında, çeşitli şehirlere para kazanmak amacıyla giderek, gurbette kalmaktadır.

Dağlık ve engebeli bir arazide kurulmuş ilçe merkezi, tarımsal arazisi olmadığı görüntüsü hâkimdir. Ektikleri ancak kendilerine kıt kanaat yetmektedir. İlçenin Fırat nehrine olan yakın kesiminde, mevcut tarıma elverişli arazileri de Atatürk barajının altında kalmış olduğundan,  yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacak hiçbir ekim, üretim, tarım işi yapılmamaktadır.

Kân boğazından Gerger toprağına girdiğiniz andan itibaren, kendinizi bir labirente girmiş gibi hissedersiniz. Üç tarafı sarp dağlarla çevrilmiş ve bir tarafı da baraj sularının kapattığı bir alanda, nereye, nasıl giderseniz gidin, hep aynı yere çıkarsınız, vardığınız yer aynıdır.

Çıkmak isteseniz çıkamazsanız, kaçmak isteseniz kaçamazsınız,

Yıllar önce görev yaptığım bir dönemde, vatandaş biri; “kan boğazını kapatıp burayı bir vahşi doğal hayat için kullanmak gerek” demişti. Yani girenin bir daha çıkmayacağı, kaçamayacağı doğal bir coğrafyaya sahip olan bir yer.

Adıyaman’dan başka hiçbir yerle bağlantısı yok. Resmi işleri hariç, diğer işleri Adıyaman veya Kâhta ilçesinde görülür.

Kışın zorlu yaşam şartlarında, yaşayanlar birçok şeyden mahrum kalabiliyor

Bazen insanlar arasında, “ bir vurdum mu soluğu Gerger’de alırsın!!” ya da “galiba sen soluğu Gerger de almak istiyorsun!!” gibisinden, sürgün yeri, mahrumiyet bölgesi olduğuna dair izlenimler veriyorlar.
Peki, Gerger ilçesinin iyi olan yanları yok mudur? Elbette vardır. Mesele cana yakın insanı vardır. Birçok yaylası vardır. Mis gibi tertemiz, insanını yüreğini ferahlatan, ciğerlerini güçlendiren havası vardır. Doğal bir bitki örtüsü, envayi çeşit çiçekleri, otları vardır. Mevcut topraklarını alan barajı vardır, ama beraberinde de balıkçılığı var. Güzel narları, balı vardır. El sanatlarında hafif bir kıpırdanma vardır. Yanı başında Nemrut Dağı vardır, ama nimetlerinden faydalanamamaktadır.
İlçede büyük bir hareketsizlik olduğundan, ilçe dışında çalışan aile fertlerinin gönderdiği paralarla geçinmektedir.

Misafiri olduğumuz çiçeği burnunda Belediye Başkanı Zeynel ASLAN, henüz bir makama sahip olduğundan; gayet heyecanlı ve bir şeyler yapmanın/yapabilmenin arayışındaki görüntüsüyle, büyük bir yükün altına girdiğinin farkında olarak, makûs talihlerini yenerek, ilçeye birçok konuda girdi-çıktılar sağlamanın hesabı içerisindeydi.
“Bir dokun, bir ah işit” kabilinden, derin ahlar çekerek, sorumluluğunu üstlendiği görevinin sıkıntılarının farkındaydı. Gerger’i gerek ekonomik, gerekse sosyal hayat standardını ve yaşam kalitesini yükseltebilecek bir takım çalışmanın içerisinde bulunduğunu, bunun içinde zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, önerilen çözümleri pürdikkat dinliyordu.

Yıllar ilerlemesine rağmen, halen ilçenin yollarının sıradan parke taşı döşemenin ötesinde farklı bir şey görülmüyor. İlçenin hemen ön tarafında, çeşme diye edilen ve aynı zamanda çok sıradan ilkel durumdaki mezbahana (hayvan kesim yeri) olarak kullanılan alanda, çeşmenin kurumuş olması bir yana, ilçenin kanalizasyon sularının narların bolca olduğu meyve bahçelerine doğru akması, pek de şık bir görüntü sergilemiyor. Mezbahana de kesilen hayvanların sakatatlarının ve diğer atıl atıkların atılmasıyla kesif bir koku ilçenin üzerine sinmektedir. Belki birkaç milyonla alınabilecek borularla ilçenin alt taraflarına kadar götürülebilecek kirli suların ve atıkların uluorta bırakılması, gerçekten çok tuhafımıza gitti.

Hâlbuki ilçe konum ve yerleşimi itibariyle, her şeyi yapmaya müsait bir durumdadır.
Şimdi, Gerger ilçemizi kurtarabilecek birkaç öneriyle devam edelim.
Bir kere, en başta ilçe çöplerinin atılacağı, toplanacağı daha uygun bir yer bulmakla işe başlanılması gerekir.
Gerger’e temiz bir içme suyu kazandırılmalıdır.
Gerger, yoğun olarak esen rüzgârların bol olduğu bir konumdadır. Rüzgârgülü diye tabir edilen, yel değirmenleri kurulmaya çok müsait. İlçenin enerjisi bu şekilde tedarik edilebilir. Hatta bu enerjiden balıkçılıkta ve bu enerjiyle motopomplar kullanılarak baraj suyu yüksek kesimlere basılarak, kısıtlı da olsa mevcut tarıma elverişli olan arazilerin sulanmasında kullanılabilir.
Yine ilçenin etrafı dik ve yüksek sarp kayalıklarla çevrili olduğu için, rakımı ve kotası yüksek olan yerlerde, yamaç paraşütçülüğü, balon turizmi yapılabilir. Gerçekten düşenin kurtulamayacağı, ama uçanın da büyük bir adrenalinle keyif alacağı çok uygun yerler mevcut.

Baraj kenarında yapılacak tesislerle, baraj suyu, havası ve doğal bitki örtüsü ile mevcut çiçek ve otlara, yabancıların dikkatlerini cezbederek, turizme katkıda bulunulabilir.
Büyük ve küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi için, çeşitli yatırımlar, desteklemeler ve özendirmeler yapılmalıdır.
El sanatları olan halıcılık daha da geliştirilerek, ilçe ekonomisine ciddi katlılarda bulunulabilir.

İlçenin sınırları içerisinde bulunan Berber Kalesi, yaylalarının güzelliği ve özellikle sağlıkta etkisi ve katkısı olan Sülüklü gölün tanıtılması ve dünyanın sekizinci olarak Nemrut Dağı’na çıkacak olan turistlerin tur operatörleriyle irtibata geçilerek, gelen 100.000’e yakın turist mevcudun en az % 20’sinin ilçeye girmesi sağlanabilir. Bu %20’lik 20.000 turist girdisi, ilçeye büyük bir canlılık sağlayacak ve hareketlilik getirecektir.
Bu tür tesisler ve çalışmalar için, ilçenin dışında ikamet eden ve birçok işle iştigal eden zengin işadamlarıyla görüşülerek, buraya yatırım yapmaları için ikna edilebilir.

Aksi takdirde Gerger, bir türlü kabuğunu kıramayacak, ne ekonomik anlamda, ne turizmden faydalanma anlamında, ne de sosyal hayatta yaşam standardını yükseltme, yakalama anlamında hiçbir ilerleme kaydedemeyecektir.
Anlaşılan, hem Gerger halkının, hem de yeni Belediye Başkanı olan Zeynel Aslan’ın işi bir hayli zor. Allah kolaylık versin. İlçe Kaymakam’ının, Belediye Başkan’ının ve diğer atanmışların bu işin üstesinden gelebilecekleri kanısındayım. Muvaffakiyetler ve kolaylıklar dilerim.
Gerger’e kısa da olsa bir bakış açısıyla sizlere bir pencere sundum. Belki başka bir yazı da başka bir ilçemiz olur, kim bilir!

Kerim BAYDAK
kbaydak61-artan@hotmail.com

 
Etiketler: Gerger’e, Bir, Bakış, 1
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
12 Nisan 2021
Korkmaya Gerek Yokmuş
42 Okunma.
06 Nisan 2021
HAFTA
23 Okunma.
29 Mart 2021
XYZ Veya Dedeniz, Siz, Çocuklar
73 Okunma.
23 Mart 2021
Yapısal Köprülerin Şehir Versiyonları
69 Okunma.
15 Mart 2021
Ölünce Geride Kalanlar
47 Okunma.
08 Mart 2021
Her Anne Babanın En Büyük Arzusudur
26 Okunma.
01 Mart 2021
Evlenen Gençleri Rahat Bırakın
106 Okunma.
23 Şubat 2021
İnsan Değilseniz, O Başka…
93 Okunma.
17 Şubat 2021
Memnun Olan Yok
46 Okunma.
08 Şubat 2021
Gerisi Fasa Fiso
67 Okunma.
01 Şubat 2021
Ne İştir!
150 Okunma.
25 Ocak 2021
Düşünmek Gerek
119 Okunma.
18 Ocak 2021
Bu Nasıl İştir!
57 Okunma.
18 Ocak 2021
Pınarlar İşgal Edilmez Ki!
65 Okunma.
31 Aralık 2020
Nihayet 2020 Bitiyor
134 Okunma.
22 Aralık 2020
Küfürbaz Olduk, Haberimiz Yok
77 Okunma.
22 Aralık 2020
“Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?”
48 Okunma.
22 Aralık 2020
Müteahhitler, Binalar, Sigara Yasağı
53 Okunma.
17 Aralık 2020
12-13 arası! WC -2-
56 Okunma.
03 Kasım 2020
Biz Bu Acıyı Biliyoruz
325 Okunma.
21 Eylül 2020
Topla Bizi Ya Rab!
226 Okunma.
18 Eylül 2020
İzah Edecek Var Mı?
106 Okunma.
18 Eylül 2020
Bıktık Artık!
119 Okunma.
18 Eylül 2020
Şaşırdık Vallahi!
86 Okunma.
18 Eylül 2020
Anlaşılacak Gibi Değil
74 Okunma.
18 Eylül 2020
Şoka Girdim, Bilen Bilir!
93 Okunma.
18 Eylül 2020
Şu Pandemi Günlerinde
82 Okunma.
18 Eylül 2020
Sorun Nerede?
83 Okunma.
18 Eylül 2020
Piknik Yapmak Da Büyük Sorun
115 Okunma.
15 Temmuz 2020
İnsanları Anlayamıyorum!
274 Okunma.
15 Temmuz 2020
Ne Olacak Şimdi!
109 Okunma.
15 Temmuz 2020
ÖLÜM HABERİ
125 Okunma.
15 Temmuz 2020
Maske Tak, Sosyal Mesafeye Uy!
144 Okunma.
15 Temmuz 2020
Ah Korona Korona, Koydun Bizi Bir Oyuna
127 Okunma.
15 Temmuz 2020
Korona’nın Getirdikleri Ve Götürdükleri
152 Okunma.
15 Temmuz 2020
Pandemik Korona ( Kovit-19)
116 Okunma.
04 Nisan 2020
Çok Seviyorum Ya!
514 Okunma.
27 Mart 2020
Pandemik Korona ( Kovit-19)
292 Okunma.
09 Mart 2020
Çelişki, Yersen!
507 Okunma.
03 Mart 2020
Aklımda Deli Sorular!
197 Okunma.
28 Şubat 2020
Nereye Kadar!
389 Okunma.
13 Şubat 2020
Ah Şu Gençlik Ah!
482 Okunma.
07 Şubat 2020
Sıfat Bile Uymaz
257 Okunma.
27 Ocak 2020
Depremle Yaşamak Zorundayız
252 Okunma.
27 Ocak 2020
Haklıydı!
166 Okunma.
27 Ocak 2020
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…
439 Okunma.
15 Ocak 2020
Yılbaşını Kutladık Mı?
681 Okunma.
03 Ocak 2020
Yılbaşı Kutlamalarınız İn’mi, Out’mu?
749 Okunma.
28 Kasım 2018
Yozlaşan Kültürde Tadilat Yetmiyor
1785 Okunma.
26 Eylül 2018
Bazen Oluyor
4664 Okunma.
28 Aralık 2016
Dosta Bir Hal mı, Hemhal mı?
2428 Okunma.
23 Ağustos 2016
Olmadı, Olmazdı, Olamazdı.
2543 Okunma.
23 Ağustos 2016
Olmadı, Olmazdı, Olamazdı.
2526 Okunma.
23 Ağustos 2016
Buruşuk Bir Fotoğrafım
2549 Okunma.
15 Ağustos 2016
Sen İyi, Ben İyi, Peki Kötü Olan Kim?
2570 Okunma.
15 Ağustos 2016
“Somali’de De Çiçekler Açar” Doktor Abuzer Hocam!
4181 Okunma.
15 Ağustos 2016
“Eskiciler – Hurdacılar” Yazımıza Gönderilen Yazı
3957 Okunma.
08 Ağustos 2016
Karışığım, Karmakarışık
2843 Okunma.
01 Ağustos 2016
İyi De, Ne İçin, Kim İçin?
2553 Okunma.
01 Ağustos 2016
Kompleksli Konseptler
2516 Okunma.
01 Ağustos 2016
O Derece Yani!
2758 Okunma.
26 Temmuz 2016
O En Büyük Vekil
2724 Okunma.
26 Temmuz 2016
15 Temmuz Halkın Diriliş Ve Varoluş Bayramı
2321 Okunma.
26 Kasım 2015
Kerim’ce Güzellemeler -17 –
6391 Okunma.
02 Ağustos 2014
Masum Çocukların Ruhları Peşinizi Bırakmayacak
3386 Okunma.
02 Ağustos 2014
Bayram Yapabildiniz Mi?
3624 Okunma.
02 Ağustos 2014
Nasıl Bir Oruç Tuttuk, Düşündünüz Mü?
3469 Okunma.
25 Temmuz 2014
İsrail Mezalimi Var, Uyan Ey Dünya
3565 Okunma.
25 Temmuz 2014
İsrail’e Ne Yapabiliyoruz?
9167 Okunma.
23 Temmuz 2014
Boykot Ediyoruz, Peki Ya Sonuç?
3471 Okunma.
22 Temmuz 2014
Bugün Onlara, Yarın Kim Bilir Kimlere!
3505 Okunma.
21 Temmuz 2014
İsrail Vuruyor, Dünya Durmuş Bakıyor
3383 Okunma.
21 Temmuz 2014
Dünyanın Şirazesi Kaymış
3642 Okunma.
17 Temmuz 2014
Madde Bağımlısı Çocuklar, Böyle Olsun İstemediler
4200 Okunma.
16 Temmuz 2014
İzansız Ve Tutarsız İnsanlar Çok
3696 Okunma.
15 Temmuz 2014
Balici / Tinerci Çocuklarımız
3840 Okunma.
14 Temmuz 2014
Ramazan Orucu
3753 Okunma.
11 Temmuz 2014
Dünya Görmüyor, Duymuyor
3679 Okunma.
10 Temmuz 2014
Oruç Tutuyorsak, Hakkını Vermeliyiz
3547 Okunma.
08 Temmuz 2014
Adıyaman Deyince Düşünmek Gerekir
3474 Okunma.
07 Temmuz 2014
Ramazan Ayına Saygısı Olmayanlar Var
3601 Okunma.
04 Temmuz 2014
Ne Mutlu Ramazan Ayına Ulaşanlara
3798 Okunma.
03 Temmuz 2014
Tatilde Çocuklarımıza Dikkat Etmeliyiz
3527 Okunma.
03 Temmuz 2014
Ciğerimiz Yanarak Oruç Tutuyoruz
3297 Okunma.
01 Temmuz 2014
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
3878 Okunma.
01 Temmuz 2014
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
3513 Okunma.
30 Haziran 2014
Fırınlarımız
4061 Okunma.
29 Haziran 2014
“Haydi, Çocuklar, Camiye Koşalım, Kur’an’la Buluşalım”
5456 Okunma.
26 Haziran 2014
İlla Da Gidecekseniz, Neden Bir Köy Olmasın?
3814 Okunma.
25 Haziran 2014
Göze Batanlar
4437 Okunma.
24 Haziran 2014
Sıcaklardan Kaçan Kaçana…
9627 Okunma.
24 Haziran 2014
Sıcaklardan Kaçan Kaçana…
8559 Okunma.
23 Haziran 2014
Bankalar Kredi Dosya Masraflarını Ödemeli
3509 Okunma.
23 Haziran 2014
Büyük Konuşmamak Gerekir
3488 Okunma.
19 Haziran 2014
Sahi Siz Hangi Direklerdensiniz?
3672 Okunma.
19 Haziran 2014
Yaz Keyfi Üst Direklerin Hakkı
3533 Okunma.
16 Haziran 2014
Hayatın Neresindeyseniz Halinize Şükredin
3634 Okunma.
16 Haziran 2014
HAYAT
3762 Okunma.
16 Haziran 2014
Sevinçler Paylaşılınca Güzel Oluyor
3742 Okunma.
12 Haziran 2014
Bir Bardak Çayın Yaşantımızdaki Önemi
3660 Okunma.
12 Haziran 2014
Söylemleri-Eylemleri Bir Olmalı İnsanın
4117 Okunma.
10 Haziran 2014
Kararını vermek size kalmış
3641 Okunma.
10 Haziran 2014
İki Değil Çok Yüzlü İnsanlar Var
3464 Okunma.
10 Haziran 2014
Gerisi Onların Bileceğidir.
3545 Okunma.
10 Haziran 2014
Kendini Seven, Başkasını Da Sever
4225 Okunma.
03 Haziran 2014
Güven Bunalımı Yaşıyoruz
3562 Okunma.
03 Haziran 2014
Tecrübeyle Sabittir
3800 Okunma.
03 Haziran 2014
Selfie Benzeri Akımlar Çılgınlığı Da Neyin Nesi!
3400 Okunma.
03 Haziran 2014
Dürüst Olun, Aynaya Bir Bakın
3754 Okunma.
28 Mayıs 2014
“Adam Gibi Adam” Var Mı?
6528 Okunma.
28 Mayıs 2014
Palanlı’da Mehmet Çil’in Misafiriydik
8046 Okunma.
28 Mayıs 2014
“Adıyaman Badem Diyarı Olacak”
6586 Okunma.
28 Mayıs 2014
Garantisi var mıdır?
3505 Okunma.
28 Mayıs 2014
Acaba Ne Kadar İnsanız, Hiç Düşündünüz Mü?
3583 Okunma.
28 Mayıs 2014
SO (r) MA Yüreğim Yanıyor SOMA!
3556 Okunma.
14 Mayıs 2014
Kara Bir Gün, Yine Yüreğimiz Yanıyor
3785 Okunma.
14 Mayıs 2014
1.Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri-3-
3314 Okunma.
09 Mayıs 2014
1.Adıyaman Kitap ve Üniversite Tanıtım Günleri-2-
3704 Okunma.
06 Mayıs 2014
Çocuğun Yapacakları…
11546 Okunma.
06 Mayıs 2014
Yüreğimiz Yanmadan Çocuklarımıza Sahip Çıkalım
3373 Okunma.
01 Mayıs 2014
1 Mayıs Ve Regaip Gecesi İç İçe
3694 Okunma.
01 Mayıs 2014
Artık Mısır’da Ki İdamlar Durdurulmalı!
8614 Okunma.
29 Nisan 2014
KAŞİP Yemeği Ve IŞILDAK Eczane Açılışı
3716 Okunma.
29 Nisan 2014
Yazık Oluyor Gençliğimize!
3644 Okunma.
27 Nisan 2014
Gerger’e Bir Bakış -2-
9930 Okunma.
24 Nisan 2014
NEREDE!.. O ESKİ 23 NİSAN BAYRAMLARI!..
2854 Okunma.
22 Nisan 2014
Dikkatli Ve Uyanık Olmalısınız
3813 Okunma.
22 Nisan 2014
Erdil Tırşık’ı Da Yedik, Darısı Akif Hocayla, M.Ali’nin Başına!
7760 Okunma.
17 Nisan 2014
“Kutlu Doğum Haftasını” Kutlamak Mı, Anlamak Mı?
6387 Okunma.
17 Nisan 2014
Keşke Başka İşlere De Kafa Yorabilseydik!..
2795 Okunma.
15 Nisan 2014
İslam Lideri Türkiye Mi İran Mı?
3764 Okunma.
15 Nisan 2014
Ara Sıra Şehir Dışına Çıkın Artık
3600 Okunma.
13 Nisan 2014
Merak Etmeyin, Hesabını Verecekler
3767 Okunma.
13 Nisan 2014
Neden Diye Sorgulayamaz Olduk!
3561 Okunma.
13 Nisan 2014
İDAM KARARLARINI YOK HÜKMÜNDE GÖRÜYORUM
3575 Okunma.
09 Nisan 2014
Mısır’da Dünya Kör, Dilsiz, Sağır Mı Oldu?
8864 Okunma.
08 Nisan 2014
Havalar Isınmaya Başladı ve Bir Tespit
3736 Okunma.
07 Nisan 2014
Her Şehrin Övündüğü Bir Eseri Vardır
3681 Okunma.
07 Nisan 2014
Neyse Osunuz, Omurgasız Olmayın, Dik Durun
3665 Okunma.
07 Nisan 2014
Robot Değilsiniz, Akıllı Olun!
3698 Okunma.
02 Nisan 2014
Size Sormak Gerek!
4072 Okunma.
01 Nisan 2014
BUGÜN 1 NİSAN (Nisan Bir)
3518 Okunma.
31 Mart 2014
ZEVAL GELMEZ BU YURDA
3731 Okunma.
31 Mart 2014
Başka Söze Hacet Var Mı?
3586 Okunma.
31 Mart 2014
Yeter Ki İnanın
3728 Okunma.
26 Mart 2014
Çok Laf Yalansız, Çok Mal Haramsız Olmaz
4066 Okunma.
24 Mart 2014
Akıl Denen Meleke Ve Azim
3831 Okunma.
24 Mart 2014
Kim Olduğumuza Bir Karar Verebilsek!..
5986 Okunma.
24 Mart 2014
İnanç, Umut, Güven!
3966 Okunma.
24 Mart 2014
Çocuklarımıza Ne Kadar Örnek Oluyoruz?
3515 Okunma.
13 Mart 2014
Sevinmeli miyiz Yoksa Korkmalı mıyız, bilemiyorum!
3868 Okunma.
11 Mart 2014
Nefsinize Uymayın, Mevla’m Neylerse Güzel Eyler
9035 Okunma.
11 Mart 2014
Az Anlayan Mı Çok İnanan Mı?
3769 Okunma.
07 Mart 2014
AGİP’ten DİLİPAK Konferansı
70090 Okunma.
07 Mart 2014
Biz Deprem Acısını Çok İyi Biliyoruz!
8691 Okunma.
05 Mart 2014
Gelin Bizim (Hatice) Damat Da (Yılmaz) Bizim Olunca…
10317 Okunma.
05 Mart 2014
Adıyaman Makûs Talihini Ne Zaman Yener
8044 Okunma.
03 Mart 2014
Hepimiz Muteselsilen sorumluyuz
3796 Okunma.
03 Mart 2014
AGİP VE ABDURRAHMAN DİLİPAK
4096 Okunma.
26 Şubat 2014
Şakanın Dozunu Ayarlamak Lazım
4158 Okunma.
25 Şubat 2014
Ne Zaman İnsan Gibi İnsan Olacağız Acaba?
3648 Okunma.
25 Şubat 2014
Hüzün Ve Sevinç Yan yana
3812 Okunma.
20 Şubat 2014
Kişinin Girdiği Yol Çok Önemlidir
3722 Okunma.
20 Şubat 2014
Fırıldak Olmaya Gerek Yok
3825 Okunma.
20 Şubat 2014
Tefrika Olmadıkça Rahat Etmezler
4053 Okunma.
20 Şubat 2014
İlla Da Sevgilin Mi Olması Gerek!
5194 Okunma.
20 Şubat 2014
Hiç Altın Günü Var Mı Acaba?
107502 Okunma.
12 Şubat 2014
Biraz Düşünün Anlayacaksınız
3650 Okunma.
11 Şubat 2014
Kendimizi İfade Edebiliyor Muyuz?
3549 Okunma.
10 Şubat 2014
Uyanın, Bu Dünya Hepimize Lâzım
8501 Okunma.
10 Şubat 2014
İstikrar Yeniden Sağlanacaktır
3607 Okunma.
10 Şubat 2014
Tevhid, Marifet, İman, İslâm Demek
9427 Okunma.
05 Şubat 2014
Şikâyet Etmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün!
10500 Okunma.
05 Şubat 2014
Meydanda Flu Bir Ortam var
3505 Okunma.
03 Şubat 2014
Ölüm Her An kapımızda…
14768 Okunma.
03 Şubat 2014
Değerlerini Kaybedenler, Değersiz Olurlar
4029 Okunma.
03 Şubat 2014
Koşulsuz Teslimiyet Çok Tehlikeli
18822 Okunma.
03 Şubat 2014
Sanki Sütten Çıkmış Ak Kaşıklar
3826 Okunma.
28 Ocak 2014
Yağmur Yağmaz Diyenler Utanıyorlar Mı Acaba?
4050 Okunma.
27 Ocak 2014
Gençler, Yaşlılar, Olur Olmaz Konuşmayın
3699 Okunma.
27 Ocak 2014
Gençler, Yaşlılar, Olur Olmaz Konuşmayın
3518 Okunma.
23 Ocak 2014
Esas Sorunumuzu Bilen Var Mı?
3873 Okunma.
23 Ocak 2014
Kim Bilir?..
3977 Okunma.
23 Ocak 2014
Ne Kaybettik, Ne Kaybediyoruz?
3954 Okunma.
23 Ocak 2014
Gayrısını Siz Düşünün!
3754 Okunma.
16 Ocak 2014
Bunları Söylemeyen Var Mı Hayatında?..
3197 Okunma.
16 Ocak 2014
Acaba Siz İnsan Mısınız?
3646 Okunma.
14 Ocak 2014
ŞARON Öldü, Diğer Zalimlerin Başına!
3735 Okunma.
13 Ocak 2014
Her şey Girift Olmuş
3879 Okunma.
10 Ocak 2014
İnsanız İnsana Saygımız Var; Ama…
3942 Okunma.
10 Ocak 2014
Yemezler!
4146 Okunma.
07 Ocak 2014
Hayatı Çekilmez Yapan Bizleriz
3689 Okunma.
06 Ocak 2014
Her Şey Şükretme Vesilesidir
3701 Okunma.
06 Ocak 2014
2014 Yılına Nasıl Girersen, Öyle Devam Eder mi?
3581 Okunma.
02 Ocak 2014
Ben Hiç Doğum Günü Kutlamadım ki!
4016 Okunma.
31 Aralık 2013
Sanki Kendisi Ölmeyecek!
3827 Okunma.
31 Aralık 2013
2013 Giderken
3923 Okunma.
31 Aralık 2013
İnsanım Diyenler İçindir
3599 Okunma.
31 Aralık 2013
İnsanız Madem!..
3252 Okunma.
24 Aralık 2013
Yeter artık, Neden Kavga Ediyorsunuz?
3710 Okunma.
24 Aralık 2013
Ne durumdayız, Hiç Düşündünüz Mü?
3860 Okunma.
24 Aralık 2013
Hiç Kimse Kendi Kendine Gelin-Güveyi Olmasın
3401 Okunma.
20 Aralık 2013
iç Kimse Kendi Kendine Gelin-Güveyi Olmasın
3667 Okunma.
20 Aralık 2013
Yollarda Biraz Daha Dikkatli Olalım
3792 Okunma.
20 Aralık 2013
Hiçbir Şeyine Güvenme!
3813 Okunma.
16 Aralık 2013
Gelen Gideni Aratır (mı)?
4058 Okunma.
13 Aralık 2013
Cami Avlusuna Bankamatik Koymak Ne kadar Doğru?
3908 Okunma.
13 Aralık 2013
Biz Görevimizi Yapalım Da…
15288 Okunma.
12 Aralık 2013
Danasını Ver, Anası Kalsın
3811 Okunma.
05 Aralık 2013
Şükreden Bir Kul muyuz?
3833 Okunma.
05 Aralık 2013
Bence Şükredin Halinize
3624 Okunma.
03 Aralık 2013
Engellileri Anlamak Ve Yardımcı Olmak Gerekir
3585 Okunma.
03 Aralık 2013
9.YIL DA ADIYAMAN VE BİR ŞİİR
3792 Okunma.
29 Kasım 2013
Bakalım, Kimler Bu Memlekete Yön Verecek
3512 Okunma.
29 Kasım 2013
Değmez, Bilesiniz!
3883 Okunma.
27 Kasım 2013
Demokrasi Parkında Her Gün Bir Aşure Etkinliği
3503 Okunma.
27 Kasım 2013
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ VE AKROSTİŞ
4325 Okunma.
27 Kasım 2013
GÜL’ÜM…
4573 Okunma.
27 Kasım 2013
Dershaneler Bahane, Plân Şahane
8033 Okunma.
27 Kasım 2013
Ya Konuşmuyoruz Ya Da Boş Konuşuyoruz
3678 Okunma.
18 Kasım 2013
Ömrümüz küslükle mi geçecek?
3808 Okunma.
18 Kasım 2013
Ne Hale Geldik, Yarabbi!
3739 Okunma.
14 Kasım 2013
Çok tuhaf bir milletiz!
3657 Okunma.
14 Kasım 2013
Karaali Kaplıcalarına Küçük Bir Gezi -3-
3892 Okunma.
14 Kasım 2013
Karaali Kaplıcalarına Küçük Bir Gezi -2-
3445 Okunma.
08 Kasım 2013
Cahilliğimize yanalım (mı?)
3698 Okunma.
07 Kasım 2013
Çay Ocağı Sohbetleri
4044 Okunma.
07 Kasım 2013
Mutluluk Nedir?
4316 Okunma.
30 Ekim 2013
Anlamasak Da Acılar Yaşıyoruz
3830 Okunma.
22 Ekim 2013
Kabul etseniz de, etmeseniz de…
3763 Okunma.
10 Ekim 2013
Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
3544 Okunma.
08 Ekim 2013
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
3745 Okunma.
04 Ekim 2013
Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
9080 Okunma.
02 Ekim 2013
Haydi, Karar Ver Bakalım!
3740 Okunma.
27 Eylül 2013
“Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?”
4224 Okunma.
25 Eylül 2013
Eylül Hem Masraflı, Hem Sıkıntılı
3822 Okunma.
18 Eylül 2013
Türkiye’yi Sonunda Savaşa İttiler
3774 Okunma.
16 Eylül 2013
Ortadoğu’ya Bu Teveccüh Neden
3769 Okunma.
13 Eylül 2013
Vazgeçilmeyen Ortadoğu
3877 Okunma.
11 Eylül 2013
Altın Alırken Dikkatli Olun!
3835 Okunma.
10 Eylül 2013
Esad Suriye’yi Bitirecek
4016 Okunma.
10 Eylül 2013
Esad Artık Dersini Almalı
3885 Okunma.
06 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -3 –
9919 Okunma.
05 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -2 –
9517 Okunma.
04 Eylül 2013
Çupur ( Çupırê) Yaylası -1 -
8869 Okunma.
21 Ağustos 2013
Bir Oku Bin Düşün
4332 Okunma.
13 Ağustos 2013
Bayram mı, Tatil mi?
3996 Okunma.
05 Ağustos 2013
Oruçta Şanlıurfa Bir Başka Güzeldi -1-
3672 Okunma.
02 Ağustos 2013
Her Şey Müslümanları Mı Revadır?
3932 Okunma.
31 Temmuz 2013
Gezi Olmadı, Tahrirle Güya Mutlu Oldular
3740 Okunma.
29 Temmuz 2013
İkbal Gürpınar’a Alan Yetmedi
4032 Okunma.
29 Temmuz 2013
Mercan Park, Gazeteciler ve Basın Bayramı Programı
3616 Okunma.
29 Temmuz 2013
Oruç, Demokrasi Parkı Ve Fıskiyeli Havuz
3605 Okunma.
23 Temmuz 2013
İkbal Gürpınar’ın Şiir Dinletisi Başka Yere Alınmalı
4262 Okunma.
22 Temmuz 2013
Biz Mi Orucu Tutuyoruz, Oruç Mu Bizi Tutuyor?
3672 Okunma.
09 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -6-
3878 Okunma.
09 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -5-
3754 Okunma.
05 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -3-
3762 Okunma.
03 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -2-
3803 Okunma.
02 Temmuz 2013
Adıyaman Tanıtım Günleri -1-
4082 Okunma.
26 Haziran 2013
Demokrasi Parkı Tespih Pazarı
3886 Okunma.
26 Haziran 2013
İnsanın İnsan Saygısı Olmalıdır
4055 Okunma.
26 Haziran 2013
Ajans02.com
4429 Okunma.
20 Haziran 2013
Her Çeşit İnsanla Karşılaşıyoruz
4046 Okunma.
18 Haziran 2013
Her şey güçlüden yana mıdır?
4293 Okunma.
18 Haziran 2013
Düğün, taziye yan yana…
4730 Okunma.
11 Haziran 2013
En İyisini Onlar Bilir
4393 Okunma.
06 Haziran 2013
Ağaçlar Bahane Olmasın
4416 Okunma.
06 Haziran 2013
“Askeri Firar”
4723 Okunma.
03 Haziran 2013
(Ey Çakal) Yüreğim Yaralı, Canım Yanıyor
5830 Okunma.
03 Haziran 2013
Dengeler bozuldu
4977 Okunma.
03 Haziran 2013
İsrail Çok Mu Büyük?
4892 Okunma.
03 Haziran 2013
EBSAD- Bilgi Ve Kültür Evleri
5285 Okunma.
03 Haziran 2013
Asu
5281 Okunma.
20 Mayıs 2013
Türkiye Arap Baharının Neresinde?
5252 Okunma.
16 Mayıs 2013
Nihayet IMF’den Kurtulduk ( Mu? )
4864 Okunma.
13 Mayıs 2013
Ali Dağı Mesire Alanı
4856 Okunma.
18 Nisan 2013
Sahabi Hz. Safvan B. Muattal (r.a)
3795 Okunma.
18 Nisan 2013
Kutlu Doğum
4244 Okunma.
11 Nisan 2013
İndirim Çılgınlığı Zamanı
3750 Okunma.
08 Nisan 2013
Altın Her Zaman Güvenli Liman Mı?
3670 Okunma.
25 Mart 2013
Servisler Ve Şoförleri
4071 Okunma.
20 Mart 2013
Yaşlılık Kaçınılmazdır
3856 Okunma.
18 Mart 2013
Artık Kendimize Gelmeliyiz
3786 Okunma.
06 Mart 2013
Anne Sütü Bankası
4046 Okunma.
04 Mart 2013
Helal’a Haram’a Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?
3683 Okunma.
04 Mart 2013
Sağlığımıza Da İpotek Koydular
3745 Okunma.
26 Şubat 2013
Zevkimizden Hasta Oluyoruz
3704 Okunma.
26 Şubat 2013
Seçme Şansımız Var Mı Ki
3800 Okunma.
18 Şubat 2013
Sizden Başkaları Da Var Bu Dünyada
15869 Okunma.
15 Şubat 2013
Siz Sabırlı Olun, Onlar Cezasını Çekecektir
33537 Okunma.
14 Şubat 2013
Değişiyor Muyuz, Değiştiriliyor Muyuz?
3639 Okunma.
06 Şubat 2013
Çok Mu Zengin Bir Memleketiz
3974 Okunma.
01 Şubat 2013
Kırk Sayısı Ve Kırklı Yaşlar
4885 Okunma.
28 Ocak 2013
İyi Niyet Suiistimal Ediliyor
3672 Okunma.
22 Ocak 2013
Her Yaptığınız İşe Bir Kılıf Aramayın
71250 Okunma.
14 Ocak 2013
Her Şeyin Sahtesi, Çakması Çoğaldı, Dikkatli Olun
3692 Okunma.
14 Ocak 2013
İnsanlık Onur Ve Adaleti Kalmamış
10091 Okunma.
02 Ocak 2013
01.01.İlgili Yıl Ve Doğum Günü
4326 Okunma.
31 Aralık 2012
Yılbaşı Kutlamalarınız İn’mi, Out’mu?
3885 Okunma.
26 Aralık 2012
Doğrular acıtsın; ama yalanlar rahatlatmasın.
3950 Okunma.
24 Aralık 2012
Her Şeye Rağmen İyi Niyetli Olalım
3965 Okunma.
20 Aralık 2012
İsmiyle Müsemma
11939 Okunma.
17 Aralık 2012
21 Aralık'ta Kıyamet mi , Oda Ne?
4375 Okunma.
14 Aralık 2012
Artık 100 Yıl Bekleyecekler
147486 Okunma.
10 Aralık 2012
Böyle De Olmaz Ki!
340293 Okunma.
06 Aralık 2012
Bıktım Şu Telefon Dolandırıcılarından
34090 Okunma.
30 Kasım 2012
58.Yılda Adıyaman Ve Şiir
451464 Okunma.
26 Kasım 2012
İnsanca Yaşamak Önemli Olan
17780 Okunma.
22 Kasım 2012
Bir Öğretmen ( Nusret ) Düşünün!...
3489 Okunma.
21 Kasım 2012
Yastık Altı Altınlar
4261 Okunma.
12 Kasım 2012
İş Arayanlar-İşçi Arayanlar
76201 Okunma.
07 Kasım 2012
Sosyal Paylaşım Siteleri ve Çocuklarımız
529899 Okunma.
30 Ekim 2012
Bir Bayramı Daha Geride Bıraktık
60020 Okunma.
22 Ekim 2012
Hepimiz yolcu değil miyiz?
5356 Okunma.
15 Ekim 2012
Baba Savaş Mı Olacak?
11841 Okunma.
12 Ekim 2012
Hamdi DOĞAN’ la “ADIYAMAN Tarihi ve Kültürü Üzerine”
4519 Okunma.
08 Ekim 2012
Siz Sabırlı Olun, Onlar Cezasını Çekecektir
310419 Okunma.
04 Ekim 2012
Türk Kürt, Hep Biriz Dostum
4073 Okunma.
02 Ekim 2012
Bir Hafta Sonu Gezintisi-2-
9939 Okunma.
26 Eylül 2012
Bir Hafta Sonu Gezintisi-1-
1718787 Okunma.
24 Eylül 2012
Engelli Ve Özürlüler İçin Bir Lise Ve Murtaza Yetiş
97108 Okunma.
17 Eylül 2012
Engelliler Ve Özürlüler için Özel Bir Lise İstiyoruz
4181 Okunma.
11 Eylül 2012
İnsanlığımız Ne Kadar
198357 Okunma.
04 Eylül 2012
Serdar Köpeli
4063 Okunma.
03 Eylül 2012
Acaba Ne Kadar İnsanız
3977 Okunma.
01 Eylül 2012
EN KÖTÜ KARAR..
3480 Okunma.
30 Ağustos 2012
Türkiye Sırada mı?..
15242 Okunma.
17 Ağustos 2012
Cevap verilecek sorular, sorular…
519612 Okunma.
14 Ağustos 2012
Köprü Ve Tıp Tamam Sıra Tren’de
3979 Okunma.
06 Ağustos 2012
Vuslat Anı
4149 Okunma.
03 Ağustos 2012
Çocukluk Ramazanları Bir Başkaydı
16066 Okunma.
30 Temmuz 2012
Orucun Güzelliği
5889 Okunma.
25 Temmuz 2012
Adıyaman Belediyesi Etkinlikler Parkı
3957 Okunma.
19 Temmuz 2012
Yeni Ramazan Orucu
4181 Okunma.
15 Temmuz 2012
Bu Doyumsuzluk Nereye Kadar?
3984 Okunma.
03 Temmuz 2012
ASLAN HÜSEYİN KİTABI
4176 Okunma.
02 Temmuz 2012
AŞIRI TÜKETİCİ BİR TOPLUM OLDUK
4324 Okunma.
27 Haziran 2012
Gönüllü Yalnızlık Bizi Bitiriyor
20341 Okunma.
25 Haziran 2012
Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu (Nemrut Dağı)
4140 Okunma.
14 Haziran 2012
İnsan Yaşadıklarıyla, Değerleriyle İnsan Oluyor
4000 Okunma.
12 Haziran 2012
Akmm Ve Nemrut
4535 Okunma.
07 Haziran 2012
Nemrut Şiir Dinletisi-3-
4081 Okunma.
04 Haziran 2012
Nemrut Şiir Dinletisi – 1-
4762 Okunma.
01 Haziran 2012
Her Şey Vaktinde Yapılınca Güzeldir
4853 Okunma.
28 Mayıs 2012
sakın onlar gibi olmayın
3919 Okunma.
24 Mayıs 2012
Adıyaman Taziye Evleri
4789 Okunma.
21 Mayıs 2012
Bu Meydan Ne Cengâverler Gördü
9473 Okunma.
18 Mayıs 2012
Cenap Paşa, Gülpınar’ın Güllerinden Bir Gül
4868 Okunma.
16 Mayıs 2012
7- 14 Arası
3909 Okunma.
15 Mayıs 2012
Nereye kadar?
4050 Okunma.
08 Mayıs 2012
Geldiğinden Beri Bond’u Takip Ediyorum
3858 Okunma.
06 Mayıs 2012
Değerlerine Bağlı Gençlik Yetiştirmeliyiz
4249 Okunma.
03 Mayıs 2012
YAPTIĞIN YETMEDİ Mİ?
3926 Okunma.
24 Nisan 2012
Sümerbank Aile Çay Bahçesi
4279 Okunma.
19 Nisan 2012
Safvan b. Muattal (r.a)’da Kutlu Doğum
3990 Okunma.
13 Nisan 2012
Önyargılardan uzak yaşamalıyız
4001 Okunma.
08 Nisan 2012
Fahrettin ÇELİK & “Samsat’ta Bir Gül Safvan b. Muattal (r.a)”
3500 Okunma.
02 Nisan 2012
Sahip Olduklarını Hor Kullanma
4111 Okunma.
01 Nisan 2012
OH BE NİHAYET KURTULDUK MU?
3826 Okunma.
29 Mart 2012
Her Şey Aslına Döner
4468 Okunma.
26 Mart 2012
Esnaflık Ahlâkı Bu Olmamalıdır
8909 Okunma.
22 Mart 2012
Paylaşımcı Ruhla Hareket Edelim
4029 Okunma.
19 Mart 2012
Birbirinizi Sevmedikçe Cennete Giremezsiniz
4044 Okunma.
27 Şubat 2012
KARANLIKTA AYDINLANAN RUHUMUZ
4157 Okunma.
23 Şubat 2012
KAR YILI
4256 Okunma.
20 Şubat 2012
BU ŞEHİR BAŞKADIR (ŞİİR)
16074 Okunma.
16 Şubat 2012
HZ.SAFVAN BİN MUATTAL
4307 Okunma.
13 Şubat 2012
DOĞRUSU BU OLSA GEREK..
3445 Okunma.
02 Şubat 2012
DÖRT MEVSİMİ DE TADINDA YAŞAMAK
4188 Okunma.
01 Şubat 2012
2012 GELMİŞ, HOŞ GELMİŞ DE…
4070 Okunma.
30 Ocak 2012
YABANCI DEĞİLSEN..
3623 Okunma.
26 Ocak 2012
BABASINI DA (!) SEVMEZ DÖK
3789 Okunma.
23 Ocak 2012
BÜYÜK KONUŞMADAN HALİMİZE ŞÜKRETMELİYİZ
3896 Okunma.
20 Ocak 2012
HER ŞEY ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DEĞİL Mİ?
3943 Okunma.
13 Ocak 2012
OLMAYAN KIŞ, KAR...
3661 Okunma.
27 Aralık 2011
YAZAR DA YAZARIZ
4298 Okunma.
26 Aralık 2011
BOŞANMALAR ÖNEMLİ BİR KONU
3992 Okunma.
19 Aralık 2011
FUTBOL, FUTBOL OLMAKTAN ÇIKTI
4008 Okunma.
14 Aralık 2011
MARİFETLER İLTİFATA TABİDİR
4455 Okunma.
12 Aralık 2011
İNSAN KILIĞINA GİRENLER ÇOK
5112 Okunma.
09 Aralık 2011
İNSAN DEĞİLSENİZ O BAŞKA...
3467 Okunma.
02 Aralık 2011
SENİ SEVOM SEGİLİLER GÜNÜYMÜŞ
4436 Okunma.
01 Aralık 2011
KARARINI İYİ VERMEK GEREKİR
4361 Okunma.
28 Kasım 2011
ASKER UĞURLAMA..
3784 Okunma.
24 Kasım 2011
ŞİKAYET ETMADEN DÜZELTRME..
3322 Okunma.
22 Kasım 2011
YAŞAM VE ÖLÜM
4322 Okunma.
18 Kasım 2011
NİYE KIZARSINIZ Kİ
4168 Okunma.
14 Kasım 2011
ÖZEL BİR GÜN HAVŞERİ
4028 Okunma.
11 Kasım 2011
YAŞLANMAYA HAZIR MISINIZ?
3994 Okunma.
08 Kasım 2011
ORUÇLA BERABER...
3735 Okunma.
07 Kasım 2011
ZAMAN HIZLA İLERLİYOR
4325 Okunma.
04 Kasım 2011
EVDEN KAÇAN ÇOCUKLAR..
3651 Okunma.
31 Ekim 2011
ALLAH'IM DÜŞÜRME KULLARINI DARA
4953 Okunma.
27 Ekim 2011
İNŞALLAH BİR DAHA YAŞAMAYIZ
3937 Okunma.
25 Ekim 2011
GENÇ NÜFUSA SAHİP ÇIKMAK..
3321 Okunma.
17 Ekim 2011
BU HALLER BİR HAL DEĞİL
4090 Okunma.
10 Ekim 2011
DÜŞÜNCEYE SİZ KARAR VERİN
4024 Okunma.
05 Ekim 2011
GALİBA DEPRESYONDAYIZ
3979 Okunma.
26 Eylül 2011
AKRABALIK VE AİLE BAĞLARI
4506 Okunma.
20 Eylül 2011
AMAN SAKIN HA...
3483 Okunma.
14 Eylül 2011
GÜZEL BİR DOST..
3638 Okunma.
12 Eylül 2011
GÖNÜLLÜ YALNIZLIK BİZİ BİTİRİYOR
3993 Okunma.
03 Eylül 2011
BİR DENEYİN BAKALIM
4417 Okunma.
09 Ağustos 2011
YALANCI DÜRÜSTLÜK
4438 Okunma.
06 Ağustos 2011
ÇOK HIZLI YAŞIYORUZ...
3548 Okunma.
02 Ağustos 2011
İNATÇI KEÇİ GRİBİ
4842 Okunma.
25 Temmuz 2011
İNSANLAR NE ZAMAN KENDİNİ DEĞİŞTİRİR
4685 Okunma.
18 Temmuz 2011
SEBEPSİZ SIKINTILAR ÇOĞALDI
4052 Okunma.
05 Temmuz 2011
BİRLİK BERABERLİK BU OLSA GEREK
4162 Okunma.
03 Temmuz 2011
ÖĞRENMEK, AMA GÜZELİ ÖĞRENMEK
4279 Okunma.
27 Haziran 2011
ŞU SOKAK DÜĞÜNLERİ YOK MU?
4429 Okunma.
20 Haziran 2011
GERÇEKTEN SEVMEK ZOR MUDUR?
4499 Okunma.
13 Haziran 2011
ÇOK KIRICI OLMAYA BAŞLADIK
4063 Okunma.
09 Haziran 2011
EZİLMEYENE NE MUTLU..
3316 Okunma.
30 Mayıs 2011
İNSANI İNSAN EDEN NEDİR ACABA?
4279 Okunma.
23 Mayıs 2011
YAZIK OLACAK GENÇLİĞİMİZE
4183 Okunma.
18 Mayıs 2011
HER DAĞIN BAŞINDA BİR EVİN OLSUN
4224 Okunma.
16 Mayıs 2011
OTOBÜS MÜ, UÇAK MI NE DERSİNİZ?
4443 Okunma.
13 Mayıs 2011
ENGELLİLER HAFTASI
4502 Okunma.
04 Mayıs 2011
KIRSAL-KENTSEL DEĞİŞİM İÇİNDE BUCALAMAK
4049 Okunma.
01 Mayıs 2011
YENİ BİR YAŞAM MI? GEÇEN ÖMÜR MÜ?
4267 Okunma.
25 Nisan 2011
ACIYIN BANA
4594 Okunma.
22 Nisan 2011
4.YILINDA SAFVAN BİN MUATTAL TÜRBESİ 3
4534 Okunma.
18 Nisan 2011
NE KADAR DÜŞÜNÜYORUZ ACABA?
4333 Okunma.
11 Nisan 2011
BAYRAMI NASIL KUTLARSINIZ?
4438 Okunma.
07 Nisan 2011
BİZE NE OLDU?
4384 Okunma.
05 Nisan 2011
İMZA GÜNÜ YARIN
4411 Okunma.
28 Mart 2011
DAHA ÇOKKKK ÖALIŞMALIYIZ ÇOK ?
4159 Okunma.
21 Mart 2011
KANSEROJEN OLMAYAN BİŞEY KALDIMI ACABA?
4274 Okunma.
15 Mart 2011
LÜTFEN BİLEN BİRİLER, VARSA..
3459 Okunma.
10 Mart 2011
HİTAP ŞEKLİNE DİKKAT EDELİM
4009 Okunma.
06 Mart 2011
ADIYAMAN'IN BİR KÜLTÜR MERKEZİNE İHTİYACI VAR
4600 Okunma.
05 Mart 2011
ERCAN ÜNAL VE ÇAYKUR RİZESPOR
4200 Okunma.
28 Şubat 2011
BİR VERGİ HAFTASI DAHA BİTTİ
4257 Okunma.
25 Şubat 2011
BİLMEK KADAR DİNLEMEK DE ÖNEMLİDİR
4052 Okunma.
21 Şubat 2011
ORTADOĞU'DAKİ ATEŞ..
4926 Okunma.
18 Şubat 2011
YAŞLILIK KORKULACAK KADAR MIDIR?
4159 Okunma.
15 Şubat 2011
ŞANS OYUNLARINA MÜPTELA GENÇLİK
4373 Okunma.
03 Şubat 2011
AŞIRI TALEPKARLIK İNSANA ACI VERİR
4500 Okunma.
03 Şubat 2011
AŞIRI TALEPKARLIK İNSANA ACI VERİR
3911 Okunma.
02 Şubat 2011
KONUŞMALAR İNSANI REZİL DE EDER VEZİR DE
4607 Okunma.
28 Ocak 2011
AFFET ŞU KULUNU
4726 Okunma.
24 Ocak 2011
NE ZAMAN HİDAYETE ERİLİR?
4253 Okunma.
19 Ocak 2011
MUTLU OLMAK ELİMİZDE
4169 Okunma.
12 Ocak 2011
HELE GELİP GÖRÜN ADIYAMAN'I
4116 Okunma.
01 Ocak 2011
YENİ YIL
4552 Okunma.
27 Aralık 2010
ÖNEMLİ OLAN İNSAN OLMAK!
4632 Okunma.
23 Aralık 2010
AŞURE,AYLA PEKTAŞ VE İHH SERGİSİ
4231 Okunma.
22 Aralık 2010
OCAK'TA HAYATIMIZ
4422 Okunma.
20 Aralık 2010
KREDİLER VE KREDİ KARTLARI
4071 Okunma.
13 Aralık 2010
HER ŞEYİN BAŞI SEVGİ DEĞİL MİDİR?
4174 Okunma.
11 Aralık 2010
KIYMETİN NEYE NASIL BAKTIĞINA BAĞLIDIR
4128 Okunma.
10 Aralık 2010
İNTERNET ....
3477 Okunma.
30 Kasım 2010
HELE GELİP GÖRÜN ADIYAMAN'I
4369 Okunma.
29 Kasım 2010
BİR BAYRAM DAHA GERİDE KALDI
4093 Okunma.
24 Kasım 2010
24 KASIM ..
3772 Okunma.
20 Kasım 2010
YİNE TRAFİK KAZALARI
4060 Okunma.
26 Ekim 2010
RİSALE-İ NUR...
4045 Okunma.
26 Ekim 2010
BENİM İŞİM TAMAM..
3507 Okunma.
18 Ekim 2010
DELİ Mİ VELİDİR,VELİ Mİ DELİ?
4752 Okunma.
14 Ekim 2010
ÇİZO RIZA MSN'DE..
4915 Okunma.
27 Eylül 2010
AKILSIZ BAŞIN...
3670 Okunma.
11 Ağustos 2010
ELBET BİTECEK BU MANASIZ SAVAŞ
4167 Okunma.
10 Ağustos 2010
BİR DOSTUMA SİTEM!
4405 Okunma.
12 Haziran 2010
ACABA BİZ NE KADAR SAMİMİYİZ?
3930 Okunma.
11 Mayıs 2010
ONLAR SENİ YEMEDEN SEN ONLARI YE BİTİR
4158 Okunma.
10 Mayıs 2010
BİR BABANIN EN MUTLU GÜNÜ...
3688 Okunma.
11 Mart 2010
SÖYLEMLERİ EYLEMLERİ
4108 Okunma.
11 Ocak 2010
BİR BARDAK ÇAY..
3769 Okunma.
10 Ocak 2010
NEMRUT...
3855 Okunma.
Haber Yazılımı