Yazı Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 22:43 Bu yazı 1282 kez okundu
 
Adıyaman Tanıtım Günleri
İdris Toprak
idriseskad@hotmail.com
 
 

 

Adıyaman Tanıtım Günleri

             Adıyaman Tanıtım günlerinde heyecan, hasret, sıla özlemi, kardeşlik duygularının dorukta olduğu; birlik ve beraberliğin harç olup yoğrulduğu, tüm faklılıkların zenginlik görüldüğü güzel bir etkinlikti.

             Yaşlısı genciyle, kadını erkeğiyle, yerlisi yabancısıyla bir olan bir şehir vardı. Rabbim inşallah bu birlikteliğimizi daim etsin. Bir şehir faklılıklarıyla güzeldir. Yediyaman Pirin’iyle, kalesiyle, çarşıyla, camileriyle güneşe bakıyordu.  Nemrut, Cendere, Arsemia, Karakuş’la medeniyetlerin beşiği olan Kahta mazi ile atiye selam duruydu.  Bereket tanrıçasıyla, Saklı cennetiyle, İslam’ın sancaktarlığını yapıp Kur’an- ı Azim-u Şanda adı zikredilen Safvan Bin Muattal Hazretleriyle Samsat tarihe meydan okuyordu. Besni Kalesi, Kızılın Köprüsü, Sofraz Anıtları, Eski Besni Ören Yeri, Kurşunlu Camiiyle Besni ilçemiz Anadolu kokuyordu. Tabiat parkı ve gölleriyle Gölbaşı Doğu ile Batı arasında kardeşlik köprüsüydü. Şepker Çayı, Ulu Cami, Salah Cami, Musalla Cami, Kaşlıca Kalesi, Memekli Mağara, Geyik Mağarası’yla Tut ilçemiz Sultanahmet’e Selimiye ve Ayasofya’ya komşu gibiydi. Sırtını Malatya’ya dayayan, yüzünü Adıyaman’a çeviren balıyla, çiğköftesiyle, samimiyet ve doğallıyla huzurun adresi Sincik’ti.  Bulam ve Recep Çayı ve de Yüzen Adalarıyla adeta turizme göz kırpan bir Çelikhan’ımız vardı. Kalesi ve Kanyonlarıyla, yaylaları ve doğallığıyla, mazlum ve muazzam kişiliğiyle Gerger Diyar-ı Anadolu’ya yürekti.

 İşte tüm bu güzellikleri bir araya getiren isimsiz kahramanlar vardı. Emek, alın teri ve fedakârca;  81 millete 4 gün boyunca tüm zenginlikleri sergilenmesine vesile olan Dernek ve Vakıf başkanlarımızı unutmamak gerek. Adıyaman’ımızın tüm derneklerinin birleştiği çatı Adıyaman Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Sevinçtekin ve teşkilatı başta olmak üzere, tüm vakıf ve dernek teşkilatlarına şükranlarımızı arz ediyoruz. Damaklara ve günülere hitap eden dünden bugüne Adıyaman’ımızın her köşesini gönül haritasında muhabbet kalemiyle, hasret ve özlem sözcükleriyle resmeden güzel etkinliğe valimizin, milletvekillerimizi,  belediye başkanlarımızın, kaymakamlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın muazzam organizasyonları ve birlikte tüm faklılıklarımızı tek bedende aynı şuurla ve gayretle sunumlarının yapılması takdire şayan bir güzellikti. En önemlisi de gözümüz, kulağımız olan Adıyaman medyasının tüm bu emekleri ve Adıyaman’ımızın güzelliklerini ulusal ve uluslar medyaya ulaştırmada azımsanmayacak gayretleri için de onlara ayrı bir parantez açıp teşekkür etmeyi unutmamak gerekir.

 

Tarihin derinlikleri, çağların yansıması, eserlerin vücut bulduğu, milli ve manevi hislerimizin simgesi, İslam’ın sancaktarlığını yapan manevi hazinelerin diyarı Adıyaman bir kez daha 81 il içinde paryan bir yıldız olduğunu gösterdi.

Birçok türküye ruh olan, aşk ile maşuk köprüsü, sevmenin şans değil;kader olduğu adı gibi yaman yiğitlerin diyarının bir ferdi olmakla bir kez daha gurur duyduk. Şairin dediği gibi;

Örenli’de görmeli Perre Antik Kentini
Hakikat dümdüz eyler hayallerin bendini
Samsat, Kommagene’nin kadim payitahtıdır
Suya batan güneşin ışığıdır, bahtıdır
Gün boyu dolup taşar Oturakçı Pazarı
Akla durgunluk verir Kral Kaya Mezarı
Fırat’ın yatağından buz gibi sular akmış
Cendere Köprüsü’nü Romalılar bırakmış
Çelikhan’ın simgesi, yüzen adalarıdır
Kulağımıza çalan, dünün nidalarıdır
Kâhta tarihin nabzı; cennettir dağı, taşı …
Petrol kuyularında iner kalkar at başı
Gölbaşı deyip geçme, bir cennettir burası
Nemrut Tümülüsleri dünya kültür mirası
Anlatmak kolay değil Sincik, Gerger, Tut’unu
Sofrandan eksik etme mercimek, nohudunu
Zemheride baharsın, yamansın Adıyaman!...
Kanımızla yazılmış, destansın Adıyaman!...

Adıyaman TÜGVA İl Temsilcisi

İdris TOPRAK

 
Etiketler: , Adıyaman, Tanıtım, Günleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı