Yazı Detayı
26 Kasım 2015 - Perşembe 12:01 Bu yazı 3530 kez okundu
 
Aslında Uçak Gerger'e Düştü.
ABDURRAHMAN KURTBEY
a
 
 

Aslında Uçak Gerger'e Düştü.

Dün sabah saatlerinde Suriye’nin Laskiye kentine bağlı Bayırbucak Türkmenlerine yönelik Rus uçaklarının bombardımanı esnasında Türk hava sahasınI ihlal eden Rus Uçağı Düşürülmüştü.

Özellikle Gergerlilerin büyük çoğunlukta ticaret yaptığı Rusya'ya, vatandaşlarının Türkiye'ye karşı tavır alması durumunda Ticaretin bitme noktasına geleceği öngörülüyor. Bu tablo en çok Gergerlileri, dolayısı ile Gerger ilçesini tedirgin ediyor. Çünkü Laleli'de esen Lodos ertesi gün Gerger'de hissedilir. Kıt kanaat geçinen Gerger ilçe esnafı özellikle gurbetçilerden gelen paralarla ayakta durabiliyor.

Dünya'da büyük yankı uyandıran bu olay Rusya'da sert bir tepki ile karşılandı. Rus lider Putin olay ile ilgili "Sırtımızdan bıçaklandık bunun sert yaptırımları olacak" sözleri özellikle Rusya ile ticari anlamda büyük bir bağı bulunan Laleli esnafını derin üzüntüye sevketti.

Eğer bu Kriz derinleşirse Laleli'nin sonu olacağını kaydeden Laleli esnafı; "İki ülkenin karşılıklı bir şekilde bu tansiyonu düşürmesi lazım. Rusya ile bir çok kalemde ticari işbirliğimiz var. Özellikle tekstil anlamında resmen bu ülkeye bağımlı konumdayız. Türkiye'nin döviz girdisinin en önemli merkezi yine Rusya'dır. Özellikle siyasilerimizn bu konuyu göz ardı etmemesi gerekiyor". Şeklinde konuştular.

Rusya'dan Türkiye'ye Gelen Turistlerin Yıllara göre dağılımı
2012 3.6 milyon
2013 4.3 milyon
2014 4.5 milyon
2014* 4.1 milyon
2015* 3.3 milyon
*Eylül ayı itibariyle turist sayısı

Tarım meyve pazarında en büyük ihracat ettiğimiz Ülke Rusya..
Geçen yıl ağustos ayında Rusya'nın batılı ülkelerden aldığı tarım, gıda ve süt ürünlerine ambargo uygulayacağını duyurması sonrası en büyük ürün tedarikçisi konumuna Türkiye gelmesi heyecan yaratmıştı. Rusya'ya yaklaşık 1 milyar dolarlık yaş meyve-sebze satan üreticiler de bunu bir fırsat olarak değerlendirmişti. Ancak dün yaşanan Rus savaş uçağının sınırılarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin sektöre etkisinin ne olacağı merak konusu oldu. Rusya'nın özellikle yaş meyve sebze pazarı için çok önemli bir partner ülke olduğuna değinen Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, son gelişmelerin ihracatı nasıl etkileyeceği konusunda yorum yapmak için erken olduğunu söyledi. Rusya ile ilişkiler hakkında bilgi veren Satıcı, "Rusya yaş meyve sebze pazarında 1 milyar dolarla birinci ülke konumunda. Onu 300 milyon dolarla Almanya takip ediyor. Son yaşanan olaylarda sağduyunun hakim olacağını düşünüyoruz. Olumsuz senaryoyu aklımızdan geçirmiyoruz" diye konuştu.

Tekstil, Özellikle Laleli piyasası bu ülkeye Mahkum..
Rusya Türk firmaları açısından önemli bir partner ülke olduğunun altını çizen Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Türk tekstil ve hazırgiyimcileri Rusya'da söz sahibi ülkeler arasında. Birçok Türk markasının Rusya'da yatırımı bulunuyor. Rusya'da tecrübe kazanıyor. Ancak Rusya'da geçen yıl yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ihracatımız çok düşük seviyelere gelmişti. Sektör olarak bir an önce bu durumun toparlanmasını bekliyorduk. Ayrıca iki ülke arasında resmi kayıtlarda olmayan bir de bavul ticareti vardı. İlişkilerin bir an önce düzelmesini ümit ediyoruz" dedi.

İnşaat firmalarının en büyük Müteahitleri Bu Ülkede..
Türk müteahhitlerin Rusya'da 1988 yılından bu yana üstlendiği 1920'yi aşkın projenin toplam bedeli yaklaşık 62 milyar dolar. Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre Rusya Federasyonu bu tutar ile yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 19.4'lük pay ile lider konumda. Türk firmaları 2014 yılında Rusya Federasyonu'nda toplam tutarı 3.9 milyar doları aşan 47 adet proje üstlendi. 2015 yılı ilk 9 ay itibariyle proje adedi 8'e geriledi, buna karşın toplam tutar 2.3 milyar doları aştı. Ortalama proje bedeli 80 milyon dolar seviyesinden 300 milyon dolar seviyesine çıktı. Öte yandan Rus vatandaşları da Türkiye'den gayrimenkul satın alan yabancılar arasında önemli bir yere sahip. 2015'in ilk 10 ayında ülke genelinde yabancılara 18 bin 428 ev satıldı. Rus vatandaşları 1750 adet ev ile Iraklılar ve Suudilerden sonra üçüncü sırada yer aldı.

Rusya'nın çeşitli bölgelerinde 700'ün üzerinda Türk firmaları var..
Rusya son yıllarda Türk markalarının en çok mağaza açtığı ülke olarak dikkat çekiyordu. 30'dan fazla Türk markasının Rusya'da 700'ün üzerinde mağazası bulunuyor. Son dönemlerde ekonomik krizle mücadele eden markaların bazıları mağaza sayısını azaltmıştı. Rusya'daki mağazaların yüzde 75'ini ise hazır giyim markaları oluşturuyor. Bu sektörü mobilya ve ev tekstili takip ediyor. Ayakkabı, mücevher ve ev ürünleri üreticileri de Rusya'da son dönemlerde birçok mağaza açmıştı.

Rusya'ya ne satıyoruz (milyon dolar)
Tarım ve hayvancılık 1.068
Tekstil 910.7
Otomotiv 680.8
Makine ve teçhizat 610.7
Kimyasal madde ve ürünler 378.6
Giyim eşyası 303.2
Plastik ve kauçuk 297.7
Toplam ihracat 5.943

Rusya'dan Ne Alıyoruz (Milyon Dolar)
Doğalgaz 11.697
Ham petrol 4.763
Ana metal 3.106
Tarım ve hayvancılık 1.601
Gıda ve içecek 1.103
Atık ve hurdalar 1.207
Kimyasal madde 1.013
Toplam ithalat 25.288

Abdurrahman Kurtbey

 
Etiketler: Aslında, Uçak, Gergere, Düştü
Yorumlar
Haber Yazılımı