Yazı Detayı
11 Mart 2013 - Pazartesi 13:38 Bu yazı 11024 kez okundu
 
Gerger Kaymakam’ı Ne Yapmaya Çalışıyor..?
ABDURRAHMAN KURTBEY
a
 
 

İlçemiz Gerger, 1954 yılında Malatya’ın Pütürge ilçesine bağlı bir köy iken, zamanın Adnan Menderes hükümetinin kararıyla Bu ilçeden ayrılarak İlçe statüsüne kavuşmuştur.

O yıl Şimdiki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan yeni doğan bir bebekti.   Gerger’de ilk defa göreve başlayan ilk Kaymakam’ımız Fahrettin Turan’dır.

Bu Kaymakam’ımız Gerger’in o günkü yaşam şartlarına fazla dayanamamış, yaklaşık bir yıl görev yapmıştır. Ondan sonra da Siyaset sahnesinde aşina olduğumuz bir isim, Vecdi Gönül görevi teslim almıştır.   Kısacası Gerger tarihinde Şimdiki zamana kadar toplamda 28 Kaymakam görev yapmıştır. Bunlardan bazıları 1 yıl, bazıları da 2 yıl görev yaparak ilçemize hizmet etmişlerdir.  

Görev yapmak, Hizmet etmek, tabiî ki bir devlet geleneğidir. İlçemizde görev yapan bu değerli insanları karalamak, iftira atmak veya görevlerini kötüye kullanma anlamında asla bir düşünce içinde değilim. Ancak yönetim farklı bir misyondur. Bazıları bu misyonu yüklerken halkın gönlünde yer edinirler, bazıları da kısa bir zaman içinde tarih sayfalarında kaybolup giderler. İşte aradaki fark budur.   Eğer şimdi siz okurlarımıza “bu Kaymakam’ların kaç tanesi zihninizde, yer edinmiştir, kaç tanesinin adını sayarsınız.?” Desek, Eminim ki bu sorumuzun cevabı, bir elimizin parmaklarını geçmez.  

İlçe halkımızın büyük bir bölümü gurbette olmasına rağmen sıla ile gurbet arasındaki iletişim asla kopmamıştır. Dolayısı ile burada görev yapan üst düzey yetkililer eskisi gibi görevlerini bitirip zamanlarını doldurma anlamında rahat bir ortam bulamıyorlar ne yazık ki….  

Büyükşehirlerde hizmetlerin en kalitesine şahit olan bu halkın aslında memleket söz konusu olunca ne kadar cömert davrandığını 2007’de İlçemizde göreve başlayan Kaymakamımız Şenol Koca fark ederek gerekli girişimlerde bulunmuştu. Gerger’in kalkınmasının en büyük gereksinimi olarak eğitim kalitesini fark etmiş. Ve Şimdiki Gerger ÇPL’nin bu günkü haline gelmesine önemli katkılar sağlamıştı. Tabi bu arada İlçemizin meddahı iftiharı Derneğimiz Gersoy-Der’ide unutmamak lazım…  

Bu vesile ile Eski Kaymakam’ımız Şenol Koca’yı , O günkü Gersoy-Der Yönetimini ve Gergerli işadamlarımızı minnetle anıyoruz, Allah razı olsun. Sağolsunlar, Varolsunlar..   Şimdi gelelim asıl meseleye… Şimdiki Kaymakamımız. Ömer Bilgin Göreve başlar başlamaz, Gerger’de bişeylerin değişmesi gerektiğini fark etmiş bu kapsamda gerekli çalışmalara başlamıştır. Gerger ilçesinde konut anlamında ciddi manada sıkını olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle devlet memurunun bu konuda ciddi sıkıntıları vardır. Gelen memur etrafta bakıyor, kiralayacak bir ev yok. “En kısa zamanda nasıl kurtulurum” hesaplarına giriyor. Bence bu düşüncesinde de çok haklı.. Neticede herkesin insanca yaşama hakkı vardır.  

Kaymakamımız görev bilinci gereği İstanbul’daki halkımızın görüşünü almış, Gerger’in en büyük sorunu olan toplu konut projesini başlatmıştır. Bu projenin hayata geçmesi için halkımızın büyük desteğini almıştır. Son aldığımız bilgiye göre 230 tane konutun yapımı için gerekli girişimlerde bulunulmuş 2 ay sonra temel kazı çalışması başlanması için söz alınmıştır.   Bu projeye karşı çıkan, eleştiren insanları anlamak mümkün değil… Gerger’de toplu konut yapılması kime, nasıl zarar verir..?   

Anlamakta sıkıntı çekiyorum...!  

Önemli bir bölümü suyla çevrili ilçemizin kalkınması, yaşanılır bir yerleşim birimi olması kimin işine gelmez…? Gelin hep beraber art niyetlerimizden, kuşkularımızdan kurtulalım.

Konut ilçeye zarar vermez…

Hele toplu olursa komşuluk ilişkileri artar, devlet memurları rahat bir yuvada yaşar. Dolayısıyla görevlerine dört elle sarılırlar. Orada yaşayan çocuklar temiz bir çevrede, Huzurlu bir ortamda… Oyunlarını oynarlar. İlçemiz kalkınır. Halkımız hak ettiği hizmeti almaya başlar, bunun neresi yanlış…?.

Lütfen biraz anlayış….

Yüce Yaradan aşkına birbirimizi sevelim..

Art niyetten uzak, İnsanca, İlçemiz için, insanlık için, çocuklarımız için..

Ve selam…..  

Abdurrahman KURTBEY  

 
Etiketler: gerger, kaymakam’ı, ne, yapmaya, çalışıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı