Haber Detayı
23 Ocak 2020 - Perşembe 14:40 Bu haber 4407 kez okundu
 
Son dakika: FETÖ elebaşının her yerini öptüğünü söyleyen Yusuf Bekmezci tutuklandı
EĞİTİM Haberi
Son dakika: FETÖ elebaşının her yerini öptüğünü söyleyen Yusuf Bekmezci tutuklandı

İzmirʹde polisin düzenlediği operasyonla saklandığı evde yakalanan, FETÖ/PDYʹnin örgüt yapılanmasında ʹil, bölge, ülke imamlarıʹnın sözde üzerinde ʹmanevi konumʹda bulunan, övücü sözlerle bahsettiği örgüt elebaşıyla birçok fotoğrafı bulunan Yusuf Bekmekci tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÖRGÜT ELEBAŞINA METHİYELER DİZMİŞTİ, KABUL ETMEDİ

Örgüt elebaşı Fetullah Gülenʹe en yakın isimlerden olan ve geçmiş yıllarda Gülen için, ʹYanına vardım ayak uçlarını gördüm, içimden böyle bir his kabardı. Üstüne bir atladım, beni itti. Eli ellerime değdi. Yüksek voltlu bir cereyana kapılmışım gibi titredim. O heyecanla atladım üzerine, pazularından tuttum. Çektim kendime, boyunlarını, gözlerini öptüm. O zaman daha da acayipleştim. Ben alacağımı aldım, manevi bir gevşeme olunca ben de bıraktımʹ ifadelerini kullanan Bekmezciʹnin, ilk ifadesinde bunları kabul etmediğini söylediği öğrenildi.

AÇIKLAMA YAPILDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığıʹndan yapılan açıklamada, ʹFetullah Gülen ile birlikte FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kuruluş aşamasındaki çekirdek kadro içerisinde yer alan, örgütün finansal organizasyon ve şemasının kurucuları arasında bulunan, Fetullah Gülenʹin yakın arkadaşlarından olup, örgüt içerisinde ʹKadim Abi -İrşatçıʹ gibi sıfatlarla tanınan, silahlı terör örgütünün ilk kurumsallaşma hareketlerinden Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfıʹnın kurucuları arasında yer alan, bu süreç öncesinde ise örgütün bizzat kasası konumunda olan, örgüt içi anlaşmazlıkları çözen ve örgüt içi il -bölge- ülke imamlarının dahi üzerinde sözde manevi bir konumda bulunan şüpheli Yusuf Bekmezci, alınan savunmasında suçlamaları kabul etmemiş ve dosya kapsamındaki delillere göre TCKʹnın 314/1 maddesi anlamında ʹsilahlı terör örgütü yöneticisi olmakʹ suçunu işlediği iddiasıyla sevk edildiği İzmir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştırʹ denildi.

22 KEZ ABDʹYE GİTTİ

22 kez gittiği Amerika Birleşik Devletleriʹne ʹişʹ için gittiğini iddia eden Bekmezci, örgüt elebaşı Gülenʹi, İzmirʹde vaizlik yaptığı dönemden tanıdığını, vaazlarına katıldığını, ancak örgüt bağlantısının bulunmadığı söylediği belirtildi.

SÖYLEDİKLERİNİ İNKAR ETTİ

Örgütün üst düzey yöneticilerin olan Bekmezci için Gülenʹin geçmiş yıllarda söylediği, ʹBekmezciʹyi üzen beni üzmüş kadar olurʹ ifadeleri emniyet raporlarında yer aldı. Örgüt elebaşıyla birçok fotoğrafı bulunan Bekmekciʹnin bunları da inkar ettiği kaydedildi.

ʹBEKMEZCİʹYİ ÜZEN BENİ ÜZMÜŞ KADAR OLURʹ

Örgüt yapılanmasında il, bölge ve hatta ülke imamlarının dahi üstünde manevi bir konumda bulunduğu ifade edilen Yusuf Bekmezciʹnin, örgüt içerisinde ʹKadim Abiʹ, ʹİrşatçıʹ gibi sıfatlarla tanındığı, örgüt lideri Fethullah Gülenʹin en yakınlarından olup onunla birebir görüşebilen, örgüt elebaşı Gülen tarafından ʹBekmezciʹyi üzen beni üzmüş kadar olurʹ şeklinde sözlerle anılan, örgüt içi anlaşmazlıkları çözümleme noktasında söz ve talimatlarına itiraz edilemeyen, örgüt içerisindeki en tanınır, bilinir, önem verilen, saygı duyulan kişilerden olduğu ifade edildi.

41 BİN ABD DOLARI VE 66 BİN TL PARA ELE GEÇİRİLDİ

Yine hakkındaki 17 Mart 2018 tarihli yakalama emrine istinaden aranan ve örgüt içerisinde bir dönem sözde Karşıyaka eyalet imamlığı yapan Akif Sarı da Bekmezci ile aynı evde yakalandı. Bekmezci ve Sarıʹnın saklandıkları evde 41 bin 466 Amerikan Doları ve 66 bin 625 TL para da ele geçirildi.

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: Son, dakika:, FETÖ, elebaşının, her, yerini, öptüğünü, söyleyen, Yusuf, Bekmezci, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı