Haber Detayı
07 Mart 2022 - Pazartesi 12:55 Bu haber 837 kez okundu
 
Rusya - Ukrayna Savaşı Dünya'nın Başına Bela Oldu
EKONOMİ Haberi
Rusya - Ukrayna Savaşı Dünya'nın Başına Bela Oldu

ABD ve Avrupa ülkelerinin Rus petrolüne ambargo uygulamaya hazırlandığı haberleri fiyatlara yansıdı. Arz tedarikinin sekteye uğrayacağı endişesinin hakim olduğu petrol piyasasında fiyatlar son 14 yılın en yüksek seviyesini gördü.
Haftaya 110 doların üzerinde tamamlayan brent petrol 30 dolar birden artarak 14 yılın zirvesine çıktı. Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda 129,85 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 118,98 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 118,11 seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 9,94 artışla 129,85 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 126,13 dolardan alıcı buldu.


RUS PETROLÜNE AMBARGO UYGULMAYA HAZIRLANIYORLAR
Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırım tartışmaları ve arz tedarikini sekteye uğratacağı endişesi fiyatlara yansıdı. Petrol fiyatları son 14 yılın zirvesine çıktı.  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Amerikan NBC kanalında yayımlanan "Meet the Press" programında enerji fiyatlarının arttığı günlerde Rusya'dan petrol ithalatının yasaklanmasını ele aldıklarını söyledi. Blinken, "Rusya'nın ülkelerimize petrol satışını yasaklamayı Avrupalı ortaklarımızla aktif bir şekilde tartışıyoruz. Ancak aynı zamanda küresel petrol arzını istikrarlı şekilde sürdürme konusunu da görüşüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

SON 14 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNİ GÖRDÜ
ABD ve Avrupa ülkelerinin Rus petrolüne ambargo uygulamaya hazırlandığına ilişkin haberlerin ardından Brent petrolün varil fiyatı 130,89 dolara, WTI ham petrolün varil fiyatı da 130,33 dolara kadar çıkarak Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyelerini gördü. Oxford Enerji Araştırmaları Enstitüsü'nün geçen hafta yayımlanan raporunda, ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin Rusya'ya karşı açıkladığı ekonomik yaptırımlar sonrası Rus ham petrol ihracatının tamamen kesilmesi halinde Brent petrolün varil fiyatının 130 dolara çıkabileceği değerlendirilmişti.

PETROL VANALARI GİZLİ ELLER TARAFINDAN YÖNLENDİRİLİYOR
Libya Ulusal Petrol Kurumu, aralarında ülkenin en büyük petrol sahası olan Şerara'nın da bulunduğu 2 petrol sahasında "mücbir sebep"le üretimin durdurulduğunu açıkladı. Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, Muhammed el-Beşir el-Karac liderliğindeki silahlı bir grubun 4 Mart'ta, ülkenin doğusundaki Şerara ve El-Fil petrol sahalarındaki ham petrol vanalarını kapattığı ifade edildi. Açıklamada, vanaların kapatılması nedeniyle günlük 330 bin varil kesinti yaşandığı ve yaklaşık 160 milyon dinar (34,8 milyon dolar) zarar edildiği aktarıldı. Kurumun Başkanı Mustafa Sanallah da aynı silahlı grubun petrol fiyatlarının yükselişiyle eş zamanlı olarak 2014-2016 yıllarında da petrol vanalarını kapattığını ve tüm bunların, bu grubun gizli eller tarafından yönlendirildiğini gösterdiğini vurguladı.

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: Rusya, -, Ukrayna, Savaşı, Dünya'nın, Başına, Bela, Oldu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rusya - Ukrayna Savaşı Dünya'nın Başına Bela Oldu
Yorumlar
Haber Yazılımı