Haber Detayı
27 Şubat 2020 - Perşembe 11:01 Bu haber 5432 kez okundu
 
Koronavirüs Nedeniyle Umre ziyareti Yasaklandı
DÜNYA Haberi
Koronavirüs Nedeniyle Umre ziyareti Yasaklandı


Suudi Arabistan Hükümeti bu gün aldığı son dakika haberi ile , Koronavirüs salgını nedeniyle Bütün dünyada Umre ziyaretlerini geçici olarak askıya aldığnı açıkladı.

Bu sabah Turcenter Başakşehir olarak saat 10,30 'da medineye yolcu edeceğimiz 170 kişilik kafilemiz gelen haber üzerine havalimanında geri döndü.. Bu sabah saat 07,00 da Suudi yetkililerinin son dakika haberi ile uçağa alınması gereken umre kafilemiz  haber üzerine Havalimanında bir süre daha bekletildi.. Ancak Saat 09,00'a kadar bekleyen kafile Suudi yetkillerinin kesin talimatı ile kafilemiz  evlerine geri gönderildi.. Umreciler ile yetkiller arasında sözlü münakaşaların yaşandığı görüldü.

Bütün dünyada geçerli olmak üzere Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle umre ve Mescid-i Nebevi ziyaretlerinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Hükümet yetkillerinin yapacağı açıklama ile süreç takip edilecek..

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve resmi haber ajansı SPA'da yer alan açıklamada, ülkedeki uzman sağlık kurumlarının Kovid-19'la ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi.

UMRE İÇİN ARABİSTAN'A GİRİŞLER GEÇİCİ OLARAK ASKIYA ALINDI

Söz konusu salgının önüne geçilmesi için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere uluslararası örgütlerin ve devletlerin sarf ettiği çabaların destekleneceğinin kaydedildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan'a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir."

KOVİD-19 SEKSEN BİNDEN FAZLA KİŞİYE BULAŞTI
Açıklamada ayrıca, virüsün tehlikeli bir şekilde yayıldığı ülkelerden Suudi Arabistan'a turistik vizeyle girişlerin ve Suudi Arabistan ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin vatandaşlarının ülkeye giriş çıkışlarında ulusal kimlik kartı kullanımının da askıya alındığı belirtildi.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19, dünya genelinde 80 binden fazla kişiye bulaştı.

Salgında can kaybı ise şu ana kadar 2 bin 800'ü aştı.

BAKAN KOCA'DAN HAC İBADETİ AÇIKLAMASI

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası programında Kovid-19 salgını nedeniyle Hac ibadetinin ertelenme ihtimaline ilişkin, "Önümüzdeki haftalarda salgının seyrine göre Bilim Kurulu'nun önerisi olabilir, onu da kamuoyuyla paylaşırız" demişti.

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: Koronavirüs, Nedeniyle, Umre, ziyareti, Yasaklandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Koronavirüs Nedeniyle Umre ziyareti Yasaklandı
Koronavirüs Nedeniyle Umre ziyareti Yasaklandı
Koronavirüs Nedeniyle Umre ziyareti Yasaklandı
Yorumlar
Haber Yazılımı