Haber Detayı
11 Şubat 2021 - Perşembe 12:40 Bu haber 6752 kez okundu
 
İstanbul'a Yoğun Kar Geliyor
YAŞAM Haberi
İstanbul'a Yoğun Kar Geliyor

İstanbul'la ilgili kar uyarıları gelmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile uzmanların ardından İstanbul Valiliği de kar uyarısı yaptı.İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde;

"İstanbul'da Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmelerine göre; hava sıcaklığının hissedilir derecede azalması, hafta sonundan itibaren yağışların kar şeklinde olması bekleniyor.Hava durumu raporuna göre, halen mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Cuma günü Trakya'dan başlayarak azalacağı tahmin ediliyor. Cuma günü Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı sistemin etkisiyle birlikte sıcaklıkların hafta sonunda bölge genelinde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalarak, mevsim normalleri civarına ve Cumartesi gününden itibaren 4 ila 6 derece altına ineceği tahmin ediliyor.

KAR YAĞIŞI PAZARTESİ GÜNÜ ETKİSİNİ ARTIRACAK
Pazar günü Karadeniz üzerinden gelecek sistemin ve kuvvetli poyrazın etkisiyle Marmara genelinde (Trakya, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova) kar yağışının etkisini göstermesi bekleniyor.Pazartesi günü bölge genelinde soğuk havanın etkisini artırması ve kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.Salı ve Çarşamba günleri ise İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinde kar yağışının aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor."1 metrelik kar beklenen İstanbul için bir uyarı da Valilik'ten: Soğuk hava etkisini artıracak ve yağış aralıklarla devam edecek

KAR KALINLIĞI 1987'DEKİ GİBİ 1 METREYİ BULABİLİR
Türkiye'yi etkisi altına alacak kar yağışının 1987, 2002 ve 2004'teki kar yağışları gibi etkili olması bekleniyor. 1987 yılının mart ayında İstanbul'da kar yağışı etkili olmuş ve bazı noktalarda kar kalınlıkları 1 metreyi aşmıştı.

Newcastle Üniversitesi araştırmacısı ve atmosferbilimci Dr. Abdullah Kahraman yaptığı açıklamada "Özellikle hafta sonundan itibaren ağırlıkla kar beklentisi var. Beklenen kar yağışının 1987'de, 2002'de ve 2004'te görülen yoğun kar yağışlarına benzer olma durumu söz konusu. Modellere göre Marmara Denizi'nin güney ve doğusu, Karadeniz, Kuzey Ege çevrelerinde günlerce sürecek, hayli fazla kar yağışı bekleniyor" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: İstanbul'a, Yoğun, Kar, Geliyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İstanbul'a Yoğun Kar Geliyor
İstanbul'a Yoğun Kar Geliyor
İstanbul'a Yoğun Kar Geliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı