Haber Detayı
28 Nisan 2021 - Çarşamba 11:41 Bu haber 5004 kez okundu
 
Gerger'de Gulik Pancarı Kapışılıyor
KÖYDEN HABER Haberi
Gerger'de Gulik Pancarı Kapışılıyor

Gerger'in Kurdek yaylasında Karların erimesi ve ilkbaharın gelmesiyle doğada kendiliğinden yetişen ve şifa kaynağı olarak bilinen çiriş otu,(Güllük) binbir zahmetle dağlardan toplandıktan sonra sofraları süslüyor.

Zengin bitki örtüsüne sahip olan Gerger'in Kurdek Yaylasında, ilkbaharın gelmesiyle dağlık alan, orman ve dere kenarlarında kendiliğinden yetişen çiriş otu vatandaşlar tarafından binbir zahmetle toplandıktan sonra sofralarda yerini alıyor. Dağlık ve kayalık arazilerde çiriş otu toplayan vatandaşlar, bıçak yardımıyla kökünden kestikleri otları özenle torbalara yerleştirerek evlerine götürüyor. Burada çiriş otunu çamur ve yabani otlardan temizleyen kadınlar, çiriş otunun bir kısmını yemeklerde kullanmak üzere kendilerine ayırırken geri kalanını da kışın kullanmak üzere kurutuyor. Şifa kaynağı olarak bilinen bu otlar bölgede ‘gulik’ olarak biliniyor.

“Birçok hastalığa iyi geliyor”
Gerger'in dağ köylerinde vatandaşların sıkça başvurduğu Kurdek yaylasında Kar yerden kalktıktan sonra çıkan bu otun ömrü en fazla 15 gündür. İlkbahar ilacıdır bu. Birçok hastalığa iyi geliyor. Saf kavurması daha güzel oluyor“ ifadelerine yer verildi.

“Tam bir şifa deposu”
Dağlardan topladıkları otları çamur ve yabani otlardan ayırdıklarını söyleyen vatandaşlar, çiriş otunun bir şifa kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Dağlardan ve köylerden bu çirişi topladık getirdik. Şu an temizliyoruz. Temizledikten sonra biraz haşlayacağız. Daha sonra poşetleyip derin dondurucuya koyacağız. Hem bu mevsimde hem de kışın kullanabiliyoruz. Tam bir şifa deposudur. Haşil yemeği yapılıyor. Tadı gerçekten mükemmel oluyor bu yemeğin. Süt çorbası yapılıyor, her çeşit yemek yapılabiliyor bu otla” dedi.
Gerger HABER

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: Gerger'de, Gulik, Pancarı, Kapışılıyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gerger'de Gulik Pancarı Kapışılıyor
Gerger'de Gulik Pancarı Kapışılıyor
Gerger'de Gulik Pancarı Kapışılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı