Haber Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 19:22 Bu haber 5019 kez okundu
 
Gazetecilerimizin Haklarını yedirmeyiz..!
GÜNDEM Haberi
Gazetecilerimizin Haklarını yedirmeyiz..!

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR
AGC Başkanı Zeki DİŞKAYA, basın mensuplarının taşıdığı basın kartları ve basın plakalarıyla ilgili yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:
Bin bir zorlukla ve meşakkatle kamuoyu adına görev yapan basın mensuplarımız her türlü övgüye layıktır. Görevlerini 24 saat esasına göre yapan ve her an hedef konumunda olan basın mensuplarımıza umulmadık yerlerden engelleyici bir darbe bizleri sadece üzer.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belli hizmetlerini ibraz eden çalışanlarımıza İletişim Başkanlığı onaylı TURUNCU basın kartı verilmektedir. Ancak kurum ve kurumlarımızda sahada görev yapan elli katı basın mensuplarımız mevcuttur. İşin mutfağında arka planda sistem başında olan basın mensuplarımızın  oranı çok çok yüksektir. Oranlamak gerekirse yaklaşık basın mensuplarımızın 10’u sarı basın kartı taşırken  kalan 90 basın mensubu ise bağlı bulundukları cemiyetlerimizin düzenledikleri tanıtım kimlik  kartlarıyla sahada işlerini yapmaktadırlar.
Bu gerçekten hareketle başka bir iş kalmamış gibi bu konuda hüküm vermek müdahalede bulunmak camiayı umulmadık oranda incitir. Kendimize iş çıkarırız.
Cemiyetimize üye 6 radyomuz mevcuttur. Hepsi de RTÜK’e bağlı resmi kurumlardır. 5 tane günlük, 5 tane haftalık gazetemiz, haber ajanslarımız ve çalışanları ile 17 adet internet sitesi gazetemiz mevcuttur. Bunların büyük kısmı resmi kurumlardır. Maliye kaydı olan, mevzuat istikametinde kurulan hizmet veren kurumlardır.
Cemiyet olarak kurumlarımızın haber alma hakları için duruşumuz bellidir ve de cemiyetimizin imzasıyla üyelerimizin üye tanıtım kimlik kartları verilmiştir. Ayrıca basın plakaları da tanınmaları için verilmiş bir haktır ve bu hak kullanılacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle halkın haber alma hürriyetine daha sağlıklı katkıda bulunabilmek için sorumluluk taşıyanların atacakları adımları atmadan önce daha dikkatli olmaya davet eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: Gazetecilerimizin, Haklarını, yedirmeyiz..!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Gazetecilerimizin Haklarını yedirmeyiz..!
Yorumlar
Haber Yazılımı