Haber Detayı
03 Aralık 2020 - Perşembe 09:03 Bu haber 4903 kez okundu
 
Diyarbakır’ın 6 Mahallesi 5 Yıldır Kapalı
GÜNDEM Haberi
Diyarbakır’ın 6 Mahallesi 5 Yıldır Kapalı

2015 yılındaki sokak çatışmaları ve tünel kazılarak Türkiye'de çukur eylemleri olarak halkımızı hüsrana uğratan olaylar sonucunda Diyarbakır’ın Sur İlçesi'nde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 6 mahallede 5 yılı geride bıraktı. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları, dünyanın en uzun yasağı olarak tanımladıkları uygulamaya tepkili.

Yaklaşık 40 yıldır özellikle Güneydoğu illerinde kendi halkına zarar vererek bölgenin kaderi ile oynayan ve kendi halkına yaptığı zulüm ile bölgeyi kan gölüne çeviren PKK’nın gençlik örgütü YPS militanlarının, 2015 yılında kazdığı hendekleri kapatmak ve kurdukları barikatları kaldırmak amacıyla, Güvenlik güçleri Sur’da operasyona karar verdi.. Operasyon nedeniyle ilk sokağa çıkma yasağı, 6 Eylül 2015’te ilan edildi. 15 mahalle ve 1 caddeyi kapsayan sokağa çıkma yasakları, 30 Kasım’a kadar 5 kez ilan edildi. Dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği gün, dördüncü yasak ilan edilmişti. Yasak iki gün sonra, mahalledeki sivillerin dışarı çıkması için kaldırıldı. Beşinci yasak, 2 Aralık’ta ilan edildi. 8 gün sonra yasağa, 17 saat ara verildi. Daha sonra devam eden yasağın kapsamı, bazen genişletildi, bazen daraltıldı. Son olarak 6 mahalle yasak kapsamında kaldı. Yasak 5 yıldır devam ediyor.

Çukur eylemlerinin bıraktığı enkaz bu görüntüler ile hala güncelliğini kurumaya devam ediyor. Özellikle sur halkı devletin bu bölgede uyguladığı yasağı kaldırması, ve burada yeniden bir imar çalışması yapmasını bekliyor.

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: Diyarbakır’ın, 6, Mahallesi, 5, Yıldır, Kapalı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Diyarbakır’ın 6 Mahallesi 5 Yıldır Kapalı
Diyarbakır’ın 6 Mahallesi 5 Yıldır Kapalı
Yorumlar
Haber Yazılımı