Haber Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 23:25 Bu haber 4939 kez okundu
 
Gerger'de Memur Maaşları Polemiği
SİYASET Haberi
Gerger'de Memur Maaşları Polemiği

Gerger'de Memur Maaşları Polemiği


Gerger'de son günlerde halkın arasında polemik konusu olan Memur maaşları ile ilgili, Gerger Kaymakam'ı Resul Özdemir ile bir röportaj gerçekleştirdik.


Gerger'de son günlerde esnafı endişelendiren memur maaşlarının nereden ödeneceği konusu halkı tedirgin ederken konuyu açıklığa kavuşturmak ve halkın arasında dedikoduyu aydınlığa kavuşturmak için Gerger Kaymakam'ı Resul Özdemir ile bir röportaj gerçekleştirdik..
Bilindiği gibi Gerger'de devlet memurları ve halk, devletin ödediği maaşı, ilçede bulunan tek banka şubesi olan Ziraat Bankasında alıyorlardı. Şimdiye kadar her hangi bir sorun yaşanmıyordu.


Promosyon süreci 3 yılda bir yenilenir..
Ancak geçtiğimiz günlerde ilçede bulunan devlet kurumları ile Ziraat bankası arasında yapılan 3 yıllık promosyon anlaşması sona erince yeniden bir anlaşma yapılması zaruri hale geldi.


Edindiğimiz bilgiye göre Bankalar ile devlet kurumları arasında 3 yıllık bir anlaşma yapılıyor. Anlaşma karşılığında Maaşın yatırıdığı Banka memurlara ekstradan bir ödeme yapıyor. Konu ile ilgili bir kaç banka ile görüşme yapılıyor. En yüksek teklifi veren banka 3 yıllık bir sürede ilçedeki anlaşma yaptığı kurumların maaşlarını ödüyor.


180 TL İçin 3 yıl çile..
Gerger'de de aynen böyle bir süreç başlamış. Ziraat bankası Devlet geleneğini sürdürdüğü için kurumlara 3 yıllık sürede 720 TL ekstra bir ödeme tahhüt etmiş. Ancak Yapıkredi bankası bu meblağı 900 TL'ye yükselterek ihale sürecini daha elverişli hale getirmiş. Dolayısı ile Kurumların başındaki amirler de geçmişi düşünmeden, Halkı düşünmeden kısaca memurların çekeceği eziyeti ve zahmeti önemsemeden sözleşmeyi imzalayıvermişler.. İşte burada mağduriyetini önceden hisseden ilçe esnafı ve ilçede bulunan memurlar kıyamet koparmaya başladılar. Çünkü onlar biliyor 3 yılda çekecekleri sıkıntıları..


ATM verilmiyor. Çünkü yol güvenliği yok..
Çünkü anlaşma yaptıkları banka şubesi Kahta veya Adıyaman İl merkezinde var. En ufak bir sorunda bile memurlar 60 km yol kat edip Kahta’ya gidecekler. ATM verilmiyor Çünkü para transferinde yol güvenlik riskini göze almıyorlar.. Her halükarda Kahta'ya gitmek mecburi hemde 3 yıl boyunca..


Bizler de bu sorunların cevaplarını almak ve çözümü hakkında halkımızı bilinçlendirmek için Gerger Kaymakam'ı Resul Özdemir'i makamında ziyaret ettik.. Yaklaşık 5 aydır Gerger ilçesinde görev yapan Kaymakam Resul Özdemir'in bize gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyoıruz.


Kaymakam Özdemir "Sorun çarpıtılıyor"
İlçede böyle bir sorun olduğunu doğrulayan Kaymakam Özdemir, İlgili ilgisiz bir çok Gergerlinin bu konuyu dillendirdiğini ancak olayın gerçekliğinin çok farklı olduğunu kaydetti. 3 yılda bir bu promosyon olayının yaşandığını belirten Özdemir;


"Her kurum amiri kendi insiyatifi ile hareket eder"
"İlçede maaşın hangi bankaya yatırılması ile ilgili her kurum, kendi insiyatifi ile hareket eder. Örnek vermem gerekirse İlçede, köy ve mezralarda bulunan tüm imamların maaşlarını hangi banka ile anlaşmasını Müftü bey karar verir, Yani benimle hiç bir bağlantısı olmaz. Veya Emniyet personelinin nerde hangi banka ile anlaşması emniyet amirinin insiyatifindedir. Kısacası benim 3 personelim var, onlarla ilgiliyim. İlçede söylenenlerin hiç bir doğru değildir. İlçenin mülki amiri olmam nedeniyle bu gibi anlaşmaların benim yaptığımı zannediyorlar ancak gerçek belirttiğim gibidir. İtibar edilmemesi gerekiyor. Zaten konu ile ilgili mevzuat kanunla belirlenmiştir. Kurumlar kendi aralarında anlaşırlar en son bana gelirler beraber karar verip sözleşmeyi imzalarız. Tüm mesele bundan ibarettir." dedi.


"Yargısız infaz yerine gerçeği araştırılmalı"
Kısa bir süre önce göreve başladğını belirten Kaymakam Özdemir, "Gerger ilçesini yavaş yavaş tanımaya başlıyorum. Küçük ama şirin bir ilçe, inanıyorum ki görevimi tamamladığımda hafızamda kocaman bir yer edinecek. Amacım bu güzel ilçenin halkına en güzel hizmeti verebilmektir. İnanıyorum ki yanlış anlaşılmaları karşılıklı diyalog ve hoşgörü ile çözeceğiz" Dedi.


Abdurrahman Kurtbey / Gerger HABER

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı