Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 15:02 Bu haber 25282 kez okundu
 
Gerger Köylerinde Çöp Sorunu, Yaşamı Olumsuz Etkiliyor
SPOR Haberi
Gerger Köylerinde Çöp Sorunu, Yaşamı Olumsuz Etkiliyor

Gerger Köylerinde Çöp Sorunu, Yaşamı Olumsuz Etkiliyor

Adıyaman’ın Besni ilçesinde Kaymakamlık tarafından geliştirilen projede daha önce 27 köye 225 adet çöp Konteynırı dağıtılmıştı. Çalışkan Kaymakam Ahmet Gencer’in katkısı ile projede temizlik yapılan köy sayısı 66'ya çıkartılırken, çöp Konteynırı sayısı ise 575 oldu.


Adıyaman’ın birçok yerleşim birimine örnek olması gereken projenin Mimarı Kaymakam Ahmet Gencer " Yaşanabilir bir köy hayatı ile sağlıklı çevre oluşturmak amacı ile başlattığımız çalışmaları sürdürüyoruz. Bu yönde yaptığımız çalışmalar neticesinde ilçemize bağlı köylerde kanalizasyon, su, kilitli parke taşı, çocuk parkı ve taziye evleri gibi birçok projeyi gerçekleştirdik ve çalışmalarımız bu yönde devam etmekte. Son olarak ve büyük önem verdiğimiz proje ise,  köylerimizin temizlik sorunu idi. Geçtiğimiz günlerde pilot uygulama ile başlayan proje kapsamında, ilçemize bağlı 27 köye 225 adet çöp konteynırı dağıtılarak çöplerin toplanmasına başlanmıştı. Bu kapsam daha da genişletilerek, İlk etapta 27 köyümüzde başlanan çalışma, 66 köye çıkarıldı. 350 adet daha çöp konteynırı köylerimize dağıtılarak, konteynır sayısı öncekilerle birlikte toplam 575 oldu. Bunlarla birlikte tüm köylerimizde çöp sorunu ortadan kaldırıldı. 1 çöp arabası ve 3 personel ile köylerimizde temizlik çalışmaları yapılıyor. Çevre Bakanlığından 1 çöp arabası ile yeni personel alımı için talepte bulunduk. Talebimizin olumlu karşılanması durumunda köylerimizde temizlik işleri 2 koldan yapılmış olacak" dedi.

Gerger Kaymakam’ı Can Kazım Kuruca’ya Mesaj;

Gerger’in hiçbir köyünde veya mezrasında henüz rastlamadığımız bu güzel proje ile ilgili sitemize açıklamalarda bulunan Gerger halkı  “ Bu güzel gelişmenin ilçemizin her köyüne, Mezrasına uygulamasını temenni ediyoruz. Mademki diğer ilçelerin Kaymakamları böyle güzel projelerde halkına hizmet ediyor. Biz, Kaymakamımız Can Kazım Kuruca’dan da bu duyarlılığı bekliyoruz.” Şeklinde konuştular.

 Çöp Sorunu Sağlığı Tehdit Ediyor;

Gerger’in birçok yerleşim biriminde çöplerin oluşturduğu çevresel atıklar ile yaşamı olumsuz yönde etkilediğini belirten Gergerliler “ Özellikle köylerde çöp sorununun hat safhaya ulaştığını, Yaz aylarında bu görüntülerin çeşitli hastalık ve sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını” belirttiler.

Kilitli parke taşları Umut verici Ancak;

Gerger’in Birçok köyünde kilitli parke taşları ile hizmet verildiğini, belirten Gerger halkı; Gelişmeler umut vericidir. Kaymakam’ımız çalışıyor. Birçok yerleşim birimine de ihale süreci başlandığını takip ediyoruz. Bununla paralel hijyen anlamında da önlem alınması elzemdir. Çöp sorunu halkın sağlığı anlamında çok önemlidir. Dikkat etmek lazım” Şeklinde konuştular.

Gerger HABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı