Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 16:39 Bu haber 10662 kez okundu
 
Teşvik Yasası Adaletsizliği
- Haberi
Teşvik Yasası Adaletsizliği

Merhabalar…

2007 yılından beri ara verdiğim köşe yazılarıma,tam on bir yıl aradan sonra bugünden itibaren yeniden başlıyorum ve gayet tabii ki siz değerli okuyucularımla birlikte olmanın kıvancını yaşıyorum.

İlk köşe yazımınkonusu Adıyaman için büyük bir önem arz eden bölgeler arası teşvik yasası rezaletine değinmek olacaktır. Değinirken de hiç kimseye karşı ard niyet taşımaksızın, toplumun sesine kulak vererek merhamet duygularımı da içine katarak bu önemli konuyu ele almaya çalışacağım.

AK Parti hükûmetinin 2013 yılında yürürlüğe koyduğu 5480 sayılı bölgesel teşvik yasasından bahsediyorum. Belki de Türkiye’de en çok haksızlığa maruz kalan ve hak ettiğinin verilmemesine rağmen kötü kaderine razı gelen Adıyaman halkı, bu anlamda dertlimi dertli. Dertli olmasında da haklı tabii… Düşünün ki, AK Parti hükûmetinin kuruluşundan bu yana bütün seçimlerde yaklaşık %70 ortalama ile Türkiye genelinde ön sıralarda yer alacaksın ve her seçimdeyse beş milletvekilinden dört tanesini iktidar partisine bahşedeceksin; bunun karşılığında ise istediğini hiç mi hiç alamayacaksın. Anlaşılan o ki, ya millet derdini tam anlamıyla vekillerine izah etmekte güçlük çekmiş ya da vekillerimiz temsilcilik görevini tam anlamıyla ifa edememiş. Bunun başka bir izahatı asla olamaz…

Bu teşvik yasasını,sözde bölgesel adaletsizliğe neşter vurmak için getirdiler. Bu yasa,kimilerine hak etmediği hâlde hakkından fazlasını verdi. Kimileri ise hak etmesine rağmen hakkını alamadan ülkenin içinde bulunduğu duruma karşı sessiz kalıp acısını sinesine gömmek zorunda kaldı. Bunun en bariz örneği ise Adıyaman ile Şanlıurfa arasındaki durum kıyaslamasıdır. Bir tarafta Türkiye’nin önde gelen vilayetlerinden Şanlıurfa teşvikte 6. bölgede yer alırken, her alanda Şanlıurfa’dan geri kalan Adıyaman ise 5. bölgede yer aldı. Bu durum,Adıyaman halkına yapılan büyük bir haksızlık olduğu gibi burada yatırım yapmak isteyen iş adamları için büyük bir talihsizlikti.

Böylece Şanlıurfa’daki OSB’de işverenler, bir işçi için aylık 60 TL SGK primi öderken Adıyaman’daki işverenler ise 480 ile 550 TL arası SGK primi ödemektedir. Bugün Şanlıurfa il merkezindeki OSB’de 280 işletme faaliyet gösterirken, Adıyaman ve ilçelerinde ise yaklaşık 150 firma faaliyet göstermektedir. 2017 yılı başında 5. bölgede yer alan illere yönelik bu haksızlığı gidermek için hükûmet yeni bir teşvik yasası çıkarttı. Yine çelişkilerle dolu olan bu yasada 5. bölgede OSB’lerde yatırım yapan firmaların SGK ücretleri, 6. bölgede bulunan illerle aynı şekilde değerlendiriliyor. OSB’nin dışında yatırım yapanlar ise SGK priminden hiç faydalanamıyor. Bu yasa ile birlikte bu kez daha evvel OSB’lerde faaliyetlerini sürdüren firmalara büyük bir haksızlık yaptılar. Yan yana olan iki firmadan biri, SGK ücreti 60 TL veriyor; bir diğeri ise yaklaşık 550 TL ödüyor. Olacak iş değil! Bir memleket bu kadar mı sahipsiz kalır? Bazen anlamakla güçlük çekiyorum.

Düşünün ki; İstanbul’daki Adıyamanlı iş adamı,“Memleketimdir, yöre insanlarıma faydam olsun” diye Sincik, Gerger, Samsat, Tut ve Çelikhan’a yatırım yapacak. İşsizliğin had safhada olduğu bu ilçelerde sırf OSB yok diye yatırımlardan hiçbir şekilde faydalanamayacak. Kelimenin tam anlamıyla buna adaletsizliğin ve sahipsizliğin daniskası derler. Mademki hükûmet işsizlere iş sahaları açmak istiyor ve memleketin her köşesinde kalkınmayı hedefliyor o zaman neden işverenlerin önünü açmak yerine kapatmayı tercih ediliyor? Bu denli haksızlıklarla dolu yasaları kim veya hangi bakan düzenliyorsa, çıkması an meselesi olan yeni 80 maddelik torba yasasında bu tür haksızlıkların giderilmesi için “gereğini yapması” artık kaçınılmazdır.

Adıyaman’a yatırım yapan yüzlerce firmanın SGK primleri tıpkı 6. bölgedeki iller gibi 60 veya 100 TL olduğunda ilimize yatırım yapmak için can atacaktır. TBMM’de Adıyaman’ı temsilen görev yapan milletvekillerimizin bu manada dersini çok daha iyi çalışması gerekmektedir. Yeni düzenlenen teşvik yasasının içeriğinin dolu olması ve sevinecek iller arasında Adıyaman ilimizinbulunması dileği ile sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Abdulkerim SONKAYA

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı