Haber Detayı
22 Mayıs 2017 - Pazartesi 17:53 Bu haber 3032 kez okundu
 
Adıyamanlılar Vakfı Hanımlar Komisyonu Çalışıyor
- Haberi
Adıyamanlılar Vakfı Hanımlar Komisyonu Çalışıyor

 

Adıyamanlılar Vakfı Hanımlar komisyonu ile Esenler Belediyesi işbirliğince “Anneler Günü” dolayısıyla Eğitimci-Yazar Esra Korkmaz, hanımlara yönelik “Nasıl Bir Anneyim?” konulu bir seminer verdi. Korkmaz, mutlu veya mutsuz olmanın anahtarının annelerin elinde olduğunu söyledi.

Adıyamanlılar Vakfı’nın konferans salonunda düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra Adıyamanlılar Vakfı’nın Hanımlar Komisyonu tarafından ilahi eşliğinde hazırlanan slayt filmi, bütün katılımcılarından büyük beğeni topladı. Ardından Hanımlar Komisyonu tarafından bu yıl Anneler Günü dolaysıyla “Yılın Annesi” olarak seçilen Adıyaman Gerger doğumlu olup, 8 yıl önce anne ve babasını kaybeden üç çocuğa sahip çıkmak ve onların eğitim masrafını karşılamak için 70 yaşındaki eşini inşaatta bekçilik yapmaya gönderen Hatice Saman Annemiz seçildi. Kendisi hasta olduğu için programa gelemediği için onun yerine bakmakla yükümlü olduğu çocuklar programa davet edilerek kendilerine çeşitli hediyeler verildi. Çocukların hediyelerini, programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci-Yazar Esra Korkmaz ve Hanımlar Komisyonu Başkanı Hatice Sonkaya takdim etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Hanımlar Komisyonu Başkanı Hatice Sonkaya, sivil toplum kuruluşlarının bünyesinde bu tür programlar düzenlenmesinin sosyal ve kültürel değerler açısından son derece büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi. Sonkaya, “Anneler Günü gibi önemli bir günde, değerli hanımefendileri bu güzel mekânda ağırlamaktan onur duyduk. Bundan böyle bu ve buna benzer etkinlikler vesilesiyle bir araya gelmeye çaba sarf edeceğiz, inşallah. Hanımlar Komisyonu olarak bu anlamlı günde, Yılın Annesi olarak 8 yıldan beri üç yetim çocuğa annelik yapan Adıyamanlı Hatice Saman Annemizi seçmeyi uygun gördük. Bu çocuklar bundan böyle sadece Hatice Annemizin çocukları değil, hepimizin çocukları olacaktır. Komisyon olarak bu çocuklarımıza sahip çıkmak ve onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak boynumuzun borcu olacaktır. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen başta Esenler Belediye Başkanımız değerli hemşerimiz Mehmet Tevfik Göksu olmak üzere Vakfımızın Genel Başkanı Sayın Ramazan Aksoy’a, Vakfımızın Başkan Yardımcısı Sayın Hasan Demir’e ve birlikte bu yola baş koyduğumuz değerli yol arkadaşlarım olan bütün Hanımlar Komisyonu üyelerine şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
Eğitimci-Yazar Esra Korkmaz ise yaptığı konuşmada kadınlarla ilgili birçok konularda önemli açıklamalarda bulundu. Korkmaz, “Her şeyden önce mutlu veya mutsuz olmanın anahtarının annelerimizin elinde olduğunu unutmayalım. Özellikle evlenme yaşına gelen genç kızların ise eş seçerken çok daha fazla dikkatli olup, beklentilerini yüksek tutmamalarını tavsiye ediyorum. Evleneceğimiz kişinin evi olsun, arabası olsun, yazlığı olsun, şuyu olsun, buyu olsun derseniz aradığınız huzuru bulamayabilirsiniz” dedi.

Her şeyden önce, “Nasıl bir annneyim? İyi bir anne nasıl olmalıyım? İyi bir eş nasıl olabilirim? Ailede mutluluk ve saadetin oluşmasında annelerin rolü nasıl olmalıdır?” gibi önemli kavramlara açıklık getiren Yazar Esra Korkmaz, “Mutlu, huzurlu, iman dolu bir evlilik her bayanın en büyük arzusudur. İyi bir anne ve iyi bir eş olmanın temelinde ise hiç kuşkusuz saadet ve güven duygusu yatmaktadır. Mutlu ve huzurlu bir hayat sürdürmeye çalışan bir annenin her şeyden önce, varsa içindeki kaygılara son vermesi lazım. Bir annenin görevi sadece çamaşır yıkamak, bulaşık yıkamak, çocuklara bakmak veya yemek yapmak değildir. Bunlarla iş bitmiyor. Çocuklarımızı topluma yararlı olmasını ve geleceğe yönelik iyi bir miras bırakmak istiyorsak annelere değer verilmelidir. İyi bir gelecek yetiştirmek yine annelerin görevidir. Metropol bir şehirde iyi bir geleceğimiz olsun diyorsanız, sosyal hayatımız güzel geçsin diyorsanız, ekonomi bağımsızlığımız olsun diyorsanız mutlak surette eşinize yardımcı olmanız lazım. Unutmayalım ki, geleceğe yönelik iyi bir nesil yetiştirmek istiyorsak çocuklarımıza sahip çıkacağız. Onların boş zamanlarında kötü alışkanlıklarla zamanlarını geçirmelerine asla müsaade etmemeliyiz. Bizler ne kadar bilinçli olursak çocuklarımız da bir o kadar bilinçli yetişir” diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Haber: Abdulkerim SONKAYA

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı