Haber Detayı
03 Ekim 2016 - Pazartesi 09:01 Bu haber 3734 kez okundu
 
Gazetecilik Bir Şereftir
- Haberi
Gazetecilik Bir Şereftir

Gazetecilik Bir Şereftir

Yazımın başında önemle ve özenle belirtme ihtiyacı duyuyorum.  Ben gazeteci değilim. Ben sadece bir köşe yazarıyım. Fikirlerimi düşüncelerimi okurlarımla paylaşıyorum.

Kimsenin şerrinde de değilim. Demokratik haklarımı kullanarak hissiyatımı, umutlarımı, öfkemi, kavgamı ve geçmiş yanlışlarımı ve gelecekle ilgili beklentilerimi kaleme alan bir kardeşinizim. Gönül müşterisi olmayı...
Ve insanlık yolunda bir özgürlük yoldaşı olmayı tercih edenlerdenim. Biz yıllarımızı darbelere ve darbecilere karşı siper yapıp dillerinin dağlandığı ve yüreklerine korların serpildiği zamanın mağdurlarıyız. Devletin rant ve kayırmalarına asla tenezzül etmeyen ve kul hakkıyla rabbin huzuruna çıkmayı büyük bir gaflet olarak görenlerdenim.

Gazetecilik kutsal bir meslektir. Gazetecilik devir açan, devir kapatan bir meslek. Bu mesleğin sahipleri bazen canları pahasına üstü örtülmüş olayların aydınlatılmasında rol alır; bazen gayrimeşru olaylara yeltenen çetecileri takip edip hem haber yapıyor hem de onların kanun önüne hesap vermesine vesile oluyor. Çıplak ateşe ve karanlık bombardımanlara dur der ve bu muammaları yüreklerde bırakmaz ve kaleme döker. Bazen darbecileri gün yüzüne çıkarır ve bazen de ERGENEKONVARİ tehtid ve zulmüne maruz kalır. Bazen uluslar arası şebekelerin ipliğini pazara çıkartıyor.

 

Bunlar şerefli ve haysiyetli gazeteciliğin örnekleridir. Hatta tarihimizde o kadar şerefli, haysiyetli, kahraman gazeteciler tarihimizin sayfalarını süsler. Bunlardan en büyük örnek ise gazeteci HASAN TAHSİN’DİR. Gazeteciler vardır adlarına ödüller verilen ve adları hayırla yâd edilen... İşte böyle gazeteciler şerefli gazeteciliğin örnek insanlarıdır. Bir de madalyonun öbür yüzü vardır. Bunlar da dillerine şerefli olmayı, dürüst olmayı, doğru haber yapmayı, cesur gazetecilik yapmayı pelesenk etmiş bazı tetikçi kalemlerdir.
 
Bu tip gazetecileri çoğu zaman; darbecileri överken, masumlara iftira atarken görebilirisiniz. Bu gazeteciler keçisi çalınan köy imamını haber Yaparken ‘’İmamın keçisi çalındı başlığı yerine; İmam keçi çaldı’’ başlığını atan gazeteciler var. Bu gazeteciler sipariş yazı yazar, sipariş kitap yazar, birilerinin yazdığı kitabın altına yazarım diye imza atar. Bunlar da güya gazetecidir(!)

Bir eleştiri yaparsanız; hemen laiklik der, Cumhuriyet der,

Özgürlük der, Vatan der, Ulusalcılık der. İrtica der, kendisini dokunulmaz ve dürüst ilan eder. Bunlar ulusal basının maalesef silahşorları veya bir kısım tetikçileridir.

Gazeteci falan değillerdir aslında. Onlar kendilerine verilen görevi yaparlar. Onlar bu yolla maddi, kazanç elde etmeyi, meşhur ve bilinen bir gazeteci olmayı hayal eden, kendisini demokrat, vatansever falan filan olarak yorumlarken aslında materyalist bir çizgide yaşam sürmeyi alışkanlık haline getirmiş ucuz insanlardır.

Ne doğru haber yapar ne de dürüst gazetecilik yaparlar.

Bunların yerel versiyonları ise kendilerine verilmiş direktiflerle üç beş kuruşluk maddi beklenti içine girip tek taraflı, iftira içerikli, masa başı yazılar ve haberler yaparlar. Sonra keyifle bakarlar yaptıklarına veya ne kadar güzel senaryo yazmışım diye keyiflenirler...

Bir de bu haberlerinden dolayı ceplerine üç beş kuruş girerse olmayan vicdan hiç sızlamaz... Ya ben bu haberleri neden bilgi toplamadan yapıyorum diye kendini sorgulayacak otokontrol sistemi gelişmemiş, cücük beyinler taşırlar. Habire iftira atmaktan, yalan haber yapmaktan keyif alırlar.

 

Bunlarda şeref ve haysiyeti ancak dillerine ve kalemlerine dolayan; şeref ve haysiyet yoksunu sahte gazetecilerdir. İyi ve dürüst gazeteciler hem ulusal hem yerel basında baş

Tacımızdır.

Ancak yerelde ve ulusalda kalemini yalan, dolan ve tehdit aracı olarak kullananlar hariç. Ismarlama iftira atmayı, masa başı senaryo yazmayı maharet sayanları şerefli gazeteci diye lanse etmek doğru olmasa gerek.Patron maşası olmayan, dün söylediklerini bugün yalanlamayan tutarlı ve delikanlı haber yapan ve genel ve yerel iktidara yaranacağım diye şerefini satmayan adam gibi adam olmaktır gazetecilik...

İDRİS TOPRAK

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı