Haber Detayı
07 Nisan 2016 - Perşembe 18:29 Bu haber 6742 kez okundu
 
Kurdek Yaylasında keyifli bir Röportaj
EKONOMİ Haberi
Kurdek Yaylasında keyifli bir Röportaj

Kurdek Yaylasında keyifli bir Röportaj

Gerger ilçesinin en yüksek yaylası olması sebebi ile Gerger’in birçok köyünde bu yaylamız. Gerek soğuk suyu ile gerekse yeşilliği ile halkımızın gezmek istediği bir yaylamız.  

Bundan birkaç yıl öncesine kadar Yaz aylarında kıl çadırlarla bezenen bu yaylamızda artık kıl çadırların yerine betonarme evler yer alsa da yaylanın o büyülü havasının yerinde yeller esiyor.

Gerger’in bir çok yerleşim biriminde Halkımızın gurbeti tercih etmesinin ardında büyük bir sessizlik yaşayan bu yaylamızda kıl çadırlarının kurulduğu o harabe görüntüleri hemen göze çarpıyor.

Aşağıdağlıca Gençlik komisyonun geçtiğimiz yıllarda iki yıl üst üste yaptıkları yayla şenliğinin atmosferi ile şenlenen bu yaylamız. Şenliklerin rafa kalkmasıyla o eski sessizliğine terkedilmiş durumda.

Gerger ilçesine yaptığımız ziyaretimizde bu yaylamızın büyük bir bölümünü konu aldık. Özellikle bu yaylada gençliğinin bir bölümünü yaşayan gurbette ki halkımızın çok az ziyaret edebildiği bu yaylamızın bilinmeyen bütün yönlerini ele aldık.

Bu konuda geniş bilgiye sahip olan uzman arkadaşlarımızla birlikte bu yaylamızı Mümkün olduğu kadar tanıtmaya çalıştık.  

Nasıl Gidilir.?
Kurdek yaylasına Gerger ilçesinde Kiralayacağınız bir araç ile çıkabilirsiniz. Ancak bu yaylaya çıkmak ve rahat bir gezi yapmak için mevsimin kesinlikle yaz olmasında fayda var. Çünkü yaylanın yüksek bir rakımda olması bazen yaz ortasın da bile hissedilebilir bir serinliğin ortasında kendinizi bulabilirsiniz.  

Güvenlik sorunu yoktur..
Öncelikle yaylaya çıkmadan önce yazın sıcaklığına güvenip ince giysilerle çıkabilirsiniz, Ancak yanınızda serin havaya karşı kışlık giyeceklerinde olmasında fayda var. Bir de olmazsa olmazların başında spor ayakkabı. Yaklaşık20 kmlik bir dağ yolu ve harika manzara eşliğinde yaylaya çıkıyorsunuz. Yazın ortasında bile arabanızın camını sonuna kadar açmanızı tavsiye etmiyoruz. Yaylaya yaklaşıldıkça hava sertleşiyor. Buna dikkat etmek lazım. Geceleyin doğa ile baş başa, yıldızların o muhteşem dansını izleyebilir, öylece uykuya dalabilirsiniz. Ancak üşüdüğünüzde Yayla evlerini kullanabilirsiniz. Kesinlikle güvenlik sorunu yoktur.  

 Ağustos Ayında Kar ile tanışın..
Kurdek yaylasının bir başka özelliği ise yazın Ağustos ayında bile kayalar arasında (İn)ler de Kar çıkarıp kar yemenin zevkine ulaşabilirsiniz. Yalnız bu konuda yaylayı bilen bir rehber den yardım almakta fayda var. Çünkü bu kayaların arasına inmek, orda kar çıkarmak mutlaka bu konuda yaylayı iyi tanıyan birinin yardımı ile mümkündür.  

Gazıg’da  Manzaranın keyfine varın.
Yaylanın bir diğer özelliği ise Gerger’in tüm köylerinin yanı sıra Diyarbakır’ın bir bölümünü, Urfa’nın Siverek ilçesinin tamamını ve Elazığ’ın birçok köyünü çıplak göz ile izleyebilme imkânına sahip olmanızdır. Bu konuda yanınızda bir dürbün olmasında işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü harika manzaraları izleyebilme şansınıza sahip olursunuz. Ayrıca kürdek yaylasının bir diğer özelliği ise yerel dilde “Gazıg” Denilen ve yükseklik açısı nemrut dağından daha yüksek bir seviyede olan bu devasa eseri yakında izleyebilme ve mümkünse bu eseri çıkıp buradan Gerger’in o müthiş manzarasını izlemenizi tavsiye ediyorum.  

 Abdurrahman KURTBEY : Gerger Haber Yayın Grubu

Röportajı İzlemek İçin Lütfen Fotoğrafın üzerine tıklayınız..

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı