Haber Detayı
18 Ağustos 2015 - Salı 23:24 Bu haber 3271 kez okundu
 
Davutoğlu, Hükümeti Kurma Görevini İade Etti
- Haberi
Davutoğlu, Hükümeti Kurma Görevini İade Etti

Davutoğlu, Hükümeti Kurma Görevini İade Etti

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verilen ve Yaklaşık 45 gündür CHP ve MHP'nin uzlaşmaz tavırları ile koalisyon görüşmeleri olumsuz sonuçlanan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma görevini  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iade etti. Görüşme 1 saat 25 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü. Görüşme sonrasında Başbakan Davutoğlu'nun 63. hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iade etti.

Yapılan toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı'ndan şu yazılı açıklama yapıldı;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz 2015 tarihinde Bakanlar Kurulunu kurmakla görevlendirdiği Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nu bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etmiştir.

Sayın Davutoğlu, Sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm gayretlerine rağmen güvenoyu alacak bir hükümet kurma imkânını bulamadığını beyan ederek, kendisine verilen görevi iade etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız da, Sayın Davutoğlu'na söz konusu gayretlerinden dolayı teşekkür etmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

GÖREVİ 9 TEMMUZ'DA ALMIŞTI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini 9 Temmuz'da seçimlerde birinci parti çıkan AK Parti'nin Genel Başkanı Davutoğlu'na vermişti. Davutoğlu görevi almasının ardından CHP ve MHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmamıştı. Dün Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan Davutoğlu, ülkeyi hükümetsiz bırakmamak adına elinden geleni yaptığını söylemiş ve "Cumhurbaşkanı ile istişare ettikten sonra gerekirse görevi iade edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı