Haber Detayı
11 Ağustos 2015 - Salı 18:08 Bu haber 2875 kez okundu
 
Sanal Soyguna Savcılar Bile Yardım İstedi.
EĞİTİM Haberi
Sanal Soyguna Savcılar Bile Yardım İstedi.

Türkiye'de yaşayan her insanın cep telefonuna gelen mesajlar dolandırıcılığın her gün artan boyutunu gözler önüne seriyor.

Savcıların bu konuda muzdarip olduğunu kaydeden Tüketici Sorunları Derneği Başkanı Ağaoğlu, her gün yaklaşık 10 bin kişinin bu tuzağa düştüğünü söyledi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, her gün yaklaşık 10 bin kişinin cep telefonu ve internet üzerinden dolandırıldığını iddia ediyor. "Atılan tweetleri takip eden devlet, bu dolandırıcıların sitelerini nasıl yakalayamıyor, anlamıyorum." diyor.

Nereye Şikayet Edeceğiz bilemiyoruz.
Çağrı hacker'ları ve internet dolandırıcılarına karşı yetkili kurumların harekete geçmediğini aktaran Ağaoğlu, "Bu işin sorumlusu Gümrük Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, gerekli tedbirleri almayan BTK, emniyetin Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şubeleri ve savcılar. Ama ortada işlemeyen bir sistem var. Şikayet ediyoruz, 6 ay sonra dönüş oluyor. Geçen yıl laboratuvar testleriyle kanıtladığımız zehirli bal satışı hakkında suç duyurusu yaptık, hâlâ dönüş olmadı. İnsanlar hayali ürün ve hizmetlere abone edilerek paraları gasp ediliyor." şeklinde konuşuyor.

Esenyurt bu insanların meskeni olmuş.
1 Mayıs'ta 'Elektronik Ticaret Yasası'nın dolandırıcılık olaylarının önünü almak için yapılsa da işe yaramadığını söyleyen Ağaoğlu, "Yasak olmasına rağmen insanlara mesaj ve aramalar gelmeye devam ediyor. İnsanlar hayali ürün ve hizmetlere abone edilerek mağdur ediliyor, paraları gasp ediliyor." dedi.

Yasal işlem çok geç yapılıyor

Esenyurt'ta SMS ve mail gönderen bir inşaat firmasına dikkat çeken Ağaoğlu, "7 ay önce Gümrük Ticaret Bakanlı bünyesindeki Reklam Kurulu'na şikayet ettik. Reklamları durdurma kararı 7 ay sonra verildi. Ama atı alan Üsküdar'ı çoktan geçti." dedi.

Paramızı Nasıl Alırırız?

Bazı savcıların da telefonlarına gelen mesajlarla dolandırıldığını anlatan Ağaoğlu, "Sonra beni arayarak 'Bu paraları geri alabilir miyiz?' diye soruyorlar. 'Dosya masraflarını geri almak için tıklayın' diye mesaj geliyor, bastığın anda dolandırılıyorsun. Bakanlık bu dolandırıcıları biliyor ama görevini yapmıyor. Şikayet etmemizi bekliyorlar. Oysa ki bunları takip ederek çözmeleri gerek." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı