Haber Detayı
10 Haziran 2015 - Çarşamba 18:19 Bu haber 3585 kez okundu
 
AK Parti'nin en büyük hatası
- Haberi
AK Parti'nin en büyük hatası

AK Parti'nin en büyük hatası

New York Üniversitesi’nden Selçuk Şirin, AK Parti'nin 4. parti olan HDP’yi ana muhalefet kabul edip hataya düştüğünü söyleyerek HDP'nin ise Beyaz Türklersiz alacağı oyu açıkladı.

New York Üniversitesi’nden Selçuk Şirin’e göre, özellikle Diyarbakır mitingindeki bombalamanın ardından kentli ve CHP’li önemli bir kesim HDP’yi tercih etti. Şirin: “HDP’yi yüzde 6’dan 10’a dindar Kürtler, 10’dan 13’e ise ‘hakkaniyet seçmeni’ dediğim ‘Beyaz Türkler’ taşıdı”

CHP'DEN, HDP'YE 2 PUAN!
“CHP’den HDP’ye en az 2 puan kayma olduğunun çok net olduğunu söyleyen ve bunun son bir hafta içerisinde olduğunun altını çizen Davranış Bilimleri ve İstatistik Uzmanı New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Selçuk Şirin, ''Ondan önce trende baktığımızda seçim sonucunu doğru tahmin eden bütün anketlerde CHP yüzde 27-28 bandında yer alıyordu. Özellikle Diyarbakır mitingindeki patlamayla benim ‘hakkaniyet seçmeni’ dediğim, CHP’li eğitimli ve stratejik seçmenler, 2011’de MHP’yi nasıl 13 puana taşıdılarsa bu seçimde HDP’yi 10 puandan 13’e taşıdılar.”

''YÜZDE 10,5'DA KALIRDI''
HDP'nin bu seçmenler olmasa yüzde 10.5’ta kalacağını da vurgulayan Şirin, ''HDP, yüzde 6’dan 10’a dindar Kürtlerle, yüzde 10’dan 13’e ise sosyal demokrat, Gezici, solcu ‘Hakkaniyet seçmenleriyle’ geldi. HDP’nin daha önce birinci olduğu bölgedeki 16 ilde önceki 3 seçimde katılım Türkiye ortalamasının 4 ile 6 puan altındaydı. Bu illerde katılım bu kez Türkiye ortalamasını yakaladı. HDP tabanı katılımı yükseltti. 16 ilden göç edip büyükşehirlerde yaşayan yaklaşık 5 milyon bölge seçmeni var. HDP bu kişilerin özellikle dindar olanlarının da ciddi oranda oy aldı. Üçüncü olarak CHP seçmeni olan benim ‘hakkaniyet seçmeni’ dediğim ‘Beyaz Türkler’den oy aldı.” dedi.

AK PARTİ'NİN HATASI
AK Parti'nin dördüncü parti olan HDP’yi ana muhalefet kabul edip büyük bir hataya düştüğünü de söyleyen Şirin, ''Demirtaş’ı ana muhalefet lideri seviyesine yükseltti. Bu pazarlamada çok kötü bir stratejidir. Pazarda küçük rakibi kendinizle eşit değerlendirip, muhatap almamanız lazım.” diye konuştu.

Kaynak : Yeni ŞAFAK

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı