Haber Detayı
28 Nisan 2015 - Salı 14:39 Bu haber 4042 kez okundu
 
Uğursuzluk Dedikodusu Köyü Boşalttı
Uğursuzluk Dedikodusu Köyü Boşalttı
- Haberi
Uğursuzluk Dedikodusu Köyü Boşalttı

Uğursuzluk Dedikodusu Köyü Boşalttı

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin Esendere Beldesi'ne bağlı Akçadam Köyü'nde dedikodu ile başlayan bir söylenti nedeniyle köyde yaşayan yaklaşık 30 aile köyü boşaltınca köy harabe halini aldı. Köyde sadece 2 aile yaşıyor.

Köyde Sadece 2 Aile Yaşıyor.
Yüksekova İlçesi'ne bağlı Esendere Beldesi'nin 1994'e kadar 30 hanenin yaşadığı Akçadam Köyü'nde şu anda sadece Engindeniz ve İsmailoğlu ailelelerinin 19 üyesi yaşıyor. Geçimlerini hayvancılık ile sağlayan aileler, daha önce burada yaşayanların 1994'ten sonra köyü terk ettiğini söyledi. Köyde bulunan 4 öğrenci okul için beldeye giderken, burada yaşayanlar köylerinin güzelliğinden ve tarihi yerleri nedeniyle bölgeyie terk etmediklerini söyledi.

Uğursuzluk Olduğuna İnanılıyor.
Ermenilere ait kale, mezarlar ile türbelerin bulunduğu köyün yaz aylarında birçok ziyaretçisi olduğunu söyleyen Ahmet Engindeniz, "Köyümüz çok güzel ve biz burayı terk etmek istemiyoruz. Aileler, uğursuzluk olduğuna inanarak köyü terk ettiler. Köyümüzde türbeler ve Ermenilere ait mezar ve kale var. Bu nedenle ziyaretçisi çok oluyor. İnsanlar gelip buralara ziyaret ediyor. Biz de bundan dolayı köyümüz terk etmedik. Zaten kalenin restore edilmesi için ihale yapıldı" diye konuştu.

30 haneli köyü boşaltan dedikodu

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı