Haber Detayı
04 Mart 2015 - Çarşamba 08:54 Bu haber 8707 kez okundu
 
Kömürhan Köprüsü Dolu Dizgin Devam Ediyor
EKONOMİ Haberi
Kömürhan Köprüsü Dolu Dizgin Devam Ediyor

Kömürhan Köprüsü Dolu Dizgin Devam Ediyor

Malatya- Elazığ Devlet Yolu üzerinde Karakaya Baraj Gölü (Fırat Nehri) geçişini sağlayan “Eğik Askılı Gergili Yeni Kömürhan Köprüsünün inşaatı devam ediyor.

Nissibi köprüsünün yapım şirketi Gülsan tarafından inşaatı yapılan Körünün bağlantı yolu tüneli ve köprünün inşaatı son hız devam ederken mevcut kömürhan köprüsü fırat üzerinde durmaya devam edecek. Farklı mimari yapısıyla birçok türkü ve şiirlere konu olan ünlü köprü aynı şekli ile muhafaza edilecek.

Köprünün Teknik Bilgileri
Tünel imalatından oluşan proje, toplam 5.155 m uzunluğunda 2x2 şeritli yeni bir yol yapımı projesidir. Bu proje ile, bölgedeki mevcut 1x1 şeritli standartları düşük ( kurp yarıçapları küçük, bol virajlı) yol ve Kömürhan Köprüsü muhafaza edilirken, bu yolun hemen yanına toplam boyu 660m olan yeni bir köprü ve yaklaşık 2.4km uzunluğunda bir tünel ile modern bir devlet yolu inşaa edilmiş olacaktır. Proje bünyesindeki Yeni Kömürhan Köprüsü; uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adladırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen türde bir köprü olacaktır. Bu tür; İstanbul Boğazı üzerindeki asma köprülerde olduğu gibi büyük açıklıkların geçilmesi için kullanılan modern bir köprü tipidir. Köprünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı 380 m dir. Köprü enkesiti ortotropik çelik olarak inşa edilecektir. Yine Gülsan taahüdünde Adıyaman’da yapılmakta olan Nissibi Köprüsü’nden farklı olarak burada, 165 m yüksekliğinde tek bir pilon inşa edilecek ve tüm üst yapı 42 adet eğik ve gergin kablolar ile bu pilona bağlanacaktır.

Kömürhan Köprüsü, teknik özellikleri bakımından Türkiye İnşaat Sektörü için bünyesinde yenilikler içeren örnek projelerden birisi olup; büyük ölçüde yerli mühendislik hizmeti, yerli teknoloji ve yerli iş gücü kullanılarak yapılmaktadır. Köprünün yanı sıra proje bünyesinde, 2 tüp halinde ve her birisi 2400m uzunluğunda, toplam 4800 m, 2x2 şerit trafik geçişi sağlayan Tünel Yapım işi bulunmaktadır. Ayrıca Proje bünyesinde bunların haricinde; 3 katlı toplam 1200 m2 kapalı alanlı Karakol Binası İnşaatı, önemli miktarda Toprak İşi, Nato Boru Hattı deplasesi, Kavşak İmalatları, Menfez ve Altgeçit imalatları, Elektrik–Aydınlatma işleri, Mekanik Soğuk Karışım ve Sıcak Karışım Asfalt imalatları ve Oto-korkuluk imalatları mevcuttur.

Gerger HABER

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı