Haber Detayı
12 Kasım 2014 - Çarşamba 18:54 Bu haber 2178 kez okundu
 
Gülen'den yeni parti açıklaması: Aklımı peynirle yemedim
- Haberi
Gülen'den yeni parti açıklaması: Aklımı peynirle yemedim

Gülen'den yeni parti açıklaması: Aklımı peynirle yemedim

Fetullah Gülen, son yaptığı açıklamada yeni parti iddiasına cevap verdi.

Fetullah Gülen, "Parti Kurma Mülahazamız Hiç Olmadı, Olmayacak!.." başlığıyla yayınlanan mülakatında Cemaat'in parti kurduğu iddialarına cevap verdi.

Fetullah Gülen, "İşin doğrusu bu mevzuda aklı başında hiçbir mü’min aklını peynirle yemediği gibi, ben de -peynir yiyorum ama aklımı peynirle yemedim!..." dedi.

''Son dönemde Müslüman kimliğiyle öne çıkan bazı şahısların her türlü haramîliği işlemeleri 'Bunlar da böyleymiş!' dedirttiği gibi, dünyevî arzular, tama’ ve korku misillü şeytanî hücumlarla farklı angajmanlıklara giren kimseler hüsn-ü zan duygularını yıktılar. İnsanlara karşı hüsn-ü zan hislerimizi ayakta tutabilmenin vesileleri ve dinamikleri nelerdir?” sorusuna Gülen şöyle cevap verdi:

'ŞEYTANDAN VE SİYASETTEN ALLAH'A SIĞINIRIM'
''Hiçbir zaman parti kurma gibi bir mülahazamız olmadı. Bu hareketin en küçük ferdinde bile söz konusu olmamıştır; hatta (Camia) Hazreti Pir-i Mugan’ın ifadesiyle -bazıları rahatsız olabilir- 'Eûzü billahi mine’ş-şeytâni ve’s-siyâseti' demiştir: 'Şeytandan ve siyasetten Allah’a sığınırım.'

'MİLLET AKLININI PEYNİRLE YEMEMİŞ'
Siyasetle ancak şöyle bir alaka olabilir: Siz bu mevzuda, siyaset adına organize olmuş camialara bakarsınız. Bunlardan hangisi evrensel insanî değerler mevzuunda bir şey vaat ediyorsa, demokrasi adına bir şey vaat ediyorsa, çevresindeki dünya ile iyi geçinme, münasebetler tesis etme ve Türkiye’yi alıp ileriye götürme, devletler muvazenesinde muvazene unsuru haline getirme istikametinde bir şey vaat ediyorsa… Millet aklını peynirle yememiş, gider ona oyunu verir. Hiç telkine melkine de lüzum yok. Zaten şimdiye kadar da kimse o mevzuda bir telkinde bulunmadı. Bir şey ümit ederek belli bir dönemde kapı kapı dolaştılar, 'evrensel insanî değerler' dediler, 'demokrasi' dediler, 'çevremizde pozitif münasebetler' dediler, 'dost kazanma' falan dediler. Bunlar onu yapacak diye oy vermiş olabilirler.

'AVUÇLARINI YALARLAR'
İnsanlar bakarlar: Evrensel insani değerler adına bir şey vaat ediyorsa, demokrasi adına bir şey vaat ediyorsa, Orta Asya’daki insanların gönlünü fethetme adına bir şey vaat ediyorsa, Orta Doğu’dakilerin gönlünü fethetme adına bir şey vaat ediyorsa, Türkiye’yi alıp ileriye götürme adına bir şey vaat ediyorsa, devletler muvazenesinde gözünün içine baktırma adına bir şey vaat ediyorsa, millet aklını peynirle yememiş, gider ona oy verirler. Kim ise o… Amma 'İlle de bize olacak, biz bilmem neyi temsil ediyoruz!' diyenler, -o zaman halk ifadesiyle diyeyim- onlar da avuçlarını yalarlar.

'AKLIMI PEYNİR EKMEKLE YEMEDİM'
Partimiz yok bizim, partiyle patırtıyla hiç alakamız yok, hiçbir zaman olmadı. Bir insan belki gençliğinde bu türlü şeylere heves edebilir. Ayağınızın ucuna kadar geldiği dönemde elinizin tersiyle ittiğiniz bir meseleye 70 küsur yaşınızdan sonra meyleder misiniz siz? İşin doğrusu bu mevzuda aklı başında hiçbir mü’min aklını peynirle yemediği gibi, ben de -peynir yiyorum ama- aklımı peynirle yemedim!..''

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı