Haber Detayı
28 Ekim 2014 - Salı 12:20 Bu haber 2608 kez okundu
 
Burası Çukurova Değil Keban Havzası
KÜLTÜR Haberi
Burası Çukurova Değil Keban Havzası

Elazığ'da Keban Baraj Gölü havzasında kuraklığın etkisiyle suların çekildiği alanlara şeker pancarı, pamuk, mısır ve domates gibi ürünler eken çiftçiler, alüvyonlu topraklarda yüksek verim elde etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Suların çekilmesini fırsat bilip baraj havzasına pamuk ve çeşitli ürünler eken çiftçiler, bölgenin "Çukurova" gibi verimli topraklara sahip olduğunu belirtiyor.Yenikapı köyü yakınlarındaki alanlara pamuk eken çiftçilerden Abdülkerim Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 30 yıldır Diyarbakır ve Şanlıurfa ile Viranşehir ve Siverek ilçelerinden arazi kiralayıp pamuk, pancar, buğday yetiştirerek ekmek parasını kazandığını söyledi.Yaklaşık 12 yıl önce Elazığ'a gelerek Yenikapı köyüne yerleştiğini ve aldığı birkaç dönüm arazide tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başladığını dile getiren Aslan, Keban Baraj Gölü havzasında son yıllarda kuraklığın etkisiyle suların aşırı çekilmesiyle açığa çıkan yaklaşık 15 bin dönüm arazinin yöre çiftçisinin dikkatini çekmeye başladığını kaydetti.

Kuraklık sonrası suların çekilmesini fırsat bilip baraj havzasındaki alanlara çeşitli ürünler ektiklerini anlatan Aslan, diğer ürünlerin yanı sıra daha karlı olacağını düşünerek 200 dönüm araziye pamuk ektiğini ifade ederek, "Pancar, pamuk, buğday, arpa ekiyorum, hepsi de süper yetişiyor. Buranın tarlası, süper tarla. En az 44 randıman pamuk veriyor. Diyarbakır'ın pamuğundan 4 randıman üstün" diye konuştu. -"Elazığ'ın pamuğu, İzmir'in pamuğuyla rekabet ediyor"Havzanın toprağının hem baraj sularıyla yıkanması hem de uzun yıllar dinlenmiş olması dolayısıyla verimli olduğunu vurgulayan Aslan, baraj havzasına ekilen ürünlerden yüksek verim alınması sayesinde yöredeki çiftçilerin yüzünün güldüğünü, ailelerin verimli hasat dönemi geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Ektiği pamuğu tekstil fabrikasında analiz ettirdiğini ve ürününün kalitesinin çok yüksek çıktığını ifade eden Aslan, "Elazığ'ın pamuğu, İzmir'in pamuğuyla rekabet ediyor, 44 randımandır. Götürdüm, fabrikada analiz ettirdim, 44 randıman çıktı. Her bir randıman 30 liradır" dedi.Tarlasında 35 kişiyi çalıştırdığını aktaran Aslan, baraj havzasındaki verimli toprakların tekrar sular altında kalmaması için neredeyse dua ettiklerini sözlerine ekledi.Yünlüce köyü muhtarı Zeynel Erdem ise yöre halkının suların çekilmesini fırsat bilip, baraj havzasındaki alanlara çeşitli ürünler ektiğini söyledi.Baraj sahasındaki toprağın diğer yerlere göre verimli olduğunu vurgulayan Erdem, verimin yüksekliğinin köylüler adına mutluluk verici olduğunu kaydetti. -

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı