Haber Detayı
27 Ekim 2014 - Pazartesi 17:47 Bu haber 4693 kez okundu
 
Üzeyir Peygamber As Kabrinde Belgesel Çekimi
EKONOMİ Haberi
Üzeyir Peygamber As Kabrinde Belgesel Çekimi

Üzeyir Peygamber As Kabrinde Belgesel Çekimi

Gerger’e bağlı Sutepe köyü Siver mezrasında bulunan Üzeyir Peygamber As makamında TRT Belgesel kanalında yayınlanmak üzere çekim yapıldı.

Gerger Müftüsü Yakup Etik ve Üzeyir Peygamber cami İmam-Hatibi Üzeyir Yolcuoğlu tarafından röportaj verildi.  

Cami imamı ve türbedarı Üzeyir Yolcuoğlu, Üzeyir As'ın hayatından bahsetti. Gerger müftüsü ise Üzeyir As'ın başından geçen Gerger topraklarında 100 yıllık uykusu ve ardından diriltilmesinden bahsetti. Ahiret inancında insanlara canlı bir örnek olsun, imanları pekişsin diye Allah'ın verdiği bu örnekte Üzeyir as ile gerçekleşmiştir. Görüşünü vurgulayan Etik, röportajında kabir ziyaretlerine de değinerek geniş açıklamalarda bulundu.

Röportajda Üzeyir As’ın hayatını da özetleyen Gerger müftüsü Etik, “kabir ziyaretinde ana hedefin ölümün hatırlanıp, ondan ibret alınması olduğunu, Gayretullaha dokunacak davranışlardan uzak durulmasını, kabirdeki için en fazla yapılacak şeyin o kimse için dua etmek olduğunu, kesinlikle kabirlerden talepte istekte bulunulamayacağını ifade etti.  Kabirlerde kurban kesmenin de uygun bir davranış olmadığını. İlla kesilecekse de sağlam bir niyet ve Allah'a olan halis imanla adağın yerine getirilmesi gerekmekte olduğunu bildirdi.

Gerger HABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı