Haber Detayı
02 Kasım 2013 - Cumartesi 12:21 Bu haber 2535 kez okundu
 
Azeri Gelinin Vatandaşlık Davası
TEKNOLOJİ Haberi
Azeri Gelinin Vatandaşlık Davası

İzmir'de, 47 yaşındaki Cemal Ülken'le evlenen, Türk vatandaşlığına geçmek için başvurusu reddedilen Azerbaycan uyruklu 35 yaşındaki Konul Gulıyeva Ülken, İçişleri Bakanlığı'nın verdiği kararın iptali için Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Kentteki özel bir firmada çalışan Cemal Ülken, yaşamını, Azerbaycanlı ev hanımı Konul Gulıyeva ile birleştirdi. Konul Gulıyeva Ülken, evliliğin ardından İçişleri Bakanlığı'na başvurup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istedi. Ancak İzmir Valiliği'nin yaptığı incelemenin ardından Gulıyeva Ülken'in başvurusu, milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir halin bulunmasını içeren Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 16/C maddesi gerekçe gösterilerek reddedildi. Anlam veremediği bir gerekçeyle hüsrana uğrayan Gulıyeva Ülken, İçişleri Bakanlığı'nın verdiği kararın iptali için avukatı Hüseyin Durdu aracılığıyla Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Dost ülke Türkiye'nin verdiği kararla şaşkına döndüğünü söyleyen Konul Gulıyeva Ülken, "Nasıl oluyor da Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Azerbaycanlı olan beni, milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından sakıncalı görmektedir. Azerbaycan yurttaşlarının ne zamandan beri Türkiye ve Türkler için sakıncalı olduklarının açıklanmasını istiyorum. İdari yargının sonucu ivedilikle çözeceğine inanıyorum" diye konuştu. - İzmir

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı