Haber Detayı
02 Ekim 2013 - Çarşamba 10:25 Bu haber 2659 kez okundu
 
Şehir Ortasında Köy Hayatı Yaşıyorlar
- Haberi
Şehir Ortasında Köy Hayatı Yaşıyorlar

Bursa'da Türkiye'nin ilk hobi bahçesinde kalan vatandaşlar köy hayatı yaşıyor. Ellerine aldıkları kazma ve küreklerle kendi meyve ve sebzelerini yetiştiren vatandaşlar, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp köy hayatının tadını çıkarıyor.

Osmangazi'nin Çeltik Mahallesi'ndeki hobi bahçeleri, iş yoğunluğundan ve şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin yeni adresi oldu. 10 dönümlük alan üzerine kurulu hobi bahçeleri, yıllık kiralama usulüyle vatandaşa tahsis ediliyor. Tamamı dolu olan hobi bahçelerinde vatandaşlar köy hayatı yaşıyor. Kürek ve kazmalarla bahçelerinde meyve ve sebze yetiştiren Bursalılar, hafta sonlarını burada geçirerek özledikleri ortamı doyasıya yaşıyor.

Yaklaşık 3 yıl önce hobi bahçesi kiralayan Serdar Çelen, "Hep toprakla uğraşalım, üzerimizdeki elektriği deşarj edelim derdik. Bu 3 sene önce kısmet oldu. Burasını başka bir arkadaşımızdan devraldık. 3 yıldır gelip gidiyoruz. Ağırlıklı olarak hafta sonları burada vakit geçiriyoruz. Hafta içi de bahçemizi sulayıp çayımızı içip evimize gidiyoruz. Gece geç saatlere kadar bahçemizde oturabiliyoruz. Öyle nezih bir yer. Burada çok güzel bir sessizlik var. İnsanlar ve komşuluk çok güzel. Çocukluğumuzdan beri hayal ettiğimiz, annemizin ve babamızın memleketine gidip gördüğümüz şeyleri şu anda kendimiz yapıyoruz. Organik ürünleri kendimiz yetiştiriyoruz. Bundan daha güzel başka bir şey olamaz" dedi.

ŞEHİR HAYATINDAN KAÇTILAR

Şehir hayatından kaçmak için hobi bahçelerini tercih ettiklerini ifade eden Ayça Çelen ise, "Burada çok güzel dostluklar var. Komşuluklar çok güzel. Biz bunu hep özlemişiz. Özellikle ektiğiniz ürünleri toplayıp onları pişirmek ve afiyetle yemek farklı bir duygu. Hafta sonu vaktimizi burada geçiriyoruz. Hafta içinde iş yoğunluğumuzdan dolayı buraya gelemiyoruz. Özellikle cumartesi ve pazar akşamları çok güzel oluyor" diye konuştu.

Hobi bahçesinde 11 yıldır bulunduğunu, son 3 yıldır ise bütün hayatını burada geçirdiğini dile getiren Ersin Özdemir, "Bu bahçede 11 yıldır bulunmaktayım. Tam bir köy ve yaşam tarzını burada hayata geçiriyoruz. Gençken idealimde böyle bir hayat vardı. Köy kökenli olduğumuz için bu özlemi burada gideriyoruz" açıklamalarında bulundu.

"TÜRKİYE'DE BİR İLK"

İşletmeci Ahmet Sarı ise, 1998 yılında kurulan hobi bahçelerinin Türkiye'de bir ilk olduğunu ifade ederek, "100-150 metrekarelik alanlarda kurulan hobi bahçeleri Bursalılar tarafından büyük ilgi görüyor. İnsanlar tarım yapabilsin diye tarlamızı bölümlere ayırdık. Üzerlerine küçük kulübeler yaptık. İnsanlar kazmasını ve küreğini alıp burada hoşça vakit geçiriyor. İlk başta bu kadar güzel bir ortam olacağını düşünmedik. Organik tohumlar getirildi. Burada farklı bir hayat ortaya çıktı" dedi. - BURSA

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı