Haber Detayı
30 Ağustos 2013 - Cuma 12:02 Bu haber 1809 kez okundu
 
Balıkçılar: Yeni Sezonda Balık Bol ve Ucuz Olacak (Özel)
- Haberi
Balıkçılar: Yeni Sezonda Balık Bol ve Ucuz Olacak (Özel)

Avlanma sezonunun başlamasına günler kala balıkçılar hazırlıklarını tamamladı. 31 Ağustos gecesi avlanma yasağının son bulmasıyla teknelerini suya indirecek binlerce balıkçı, yeni sezondan umutlu. Balıkçı esnafı, bu yıl avlanma yasağına uyulduğu için balığın bol ve ucuz olacağını söyledi.

Türkiye genelinde binlerce ruhsatlı tekne sahibi, denize açılmak için 31 Ağustos gecesini bekliyor. Kumkapı Balıkçılar Çarşısı esnafı Erdal Ateş, bu yıl iyi bir sezon beklediklerini ifade ederek, balığın bol ve ucuz olacağını belirtti. Ateş, "Geçen seneye rağmen bu yıl yasağa daha fazla uyuldu bundan dolayı umutluyuz. Balık bol diyorlar. Yasağa uyarlarsa bizim için çok faydalı oluyor. Bu şekilde vatandaşlarımız dükkanlarımıza gelip bol ve ucuz balık yer. Yasaktan dolayı balığın kilosu 20- 25 liraya çıkıyor. Bu ayın birinden itibaren balığın fiyatı 12- 15 liraya düşer." dedi.

Yeni sezonun vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulunan balıkçı esnafı Tahsin Sarıyaprak ise yeni sezonla birlikte bol ve ucuz balık beklediklerini ifade etti. Geçen senelere göre bu yıl daha fazla balık olacağını düşünen Sarıyaprak, yeni sezondan umutlu olduğunu söyledi. Sarıyaprak, "13 seneden beri bu işi yapıyorum. İlk defa bu sene yasağın bu kadar düzenli bir şekilde uygulandığını gördüm. Yasaklara uyuluyor, uyulduğu için inşallah bu sene balık olacak. Palamut bir ay önceden kendini gösterdi. Lüfer balığı normalde bu mevsimde olmaması gereken bir balık. Karadeniz'e kadar akan balık, şuan bizim boğazlarda geziyor. Bu sene herkes palamut ve hamsiyi bol bol yiyecek. Geçen senelere göre akıllandık balığın önünü kesmedik. Balık ne kadar bol olursa fiyatlarda o kadar düşer." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı