Haber Detayı
29 Ağustos 2013 - Perşembe 18:01 Bu haber 1775 kez okundu
 
Gurbetçilerin Dönüşleri, Uzun Kuyruklar Oluşturdu
- Haberi
Gurbetçilerin Dönüşleri, Uzun Kuyruklar Oluşturdu

Avrupa'da çalışan gurbetçilerin Türkiye'den dönüşleri, Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 13 kilometrelik uzun kuyruklar oluşturdu. Bulgaristan Andreevo Gümrük Kapısı'nda yapılan yenileme ve genişletme çalışmaları, gurbetçilerin Kapıkule tarafında uzun kuyruklar oluşturarak beklemesine neden oldu.

Gurbetçilerin memleketlerinde yaptıkları tatilin ardından Avrupa'ya dönüş yolculuğu, sınır kapılarında çileye dönüştü. Kapıkule saha içi ve Kapıkule girişi araçlarla dolarken, geçişler trafik polisleri kontrolünde yapılıyor. Gurbetçilerin hafta başına kadar işbaşı yapacak olmasından kaynaklanan uzun kuyruk, hava sıcaklıklarının da etkisi ile çocuklu aileleri zora soktuğu görüldü. Avrupa'da yaşadıkları ülkelere dönüş yapan işçiler ve aileleri yola koyulunca, Edirne'den Avrupa'ya açılan 4 gümrük kapısı da uzun kuyruklar oluşturdu.

Diğer taraftan, Bulgaristan Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki Bulgar polis memurları tarafından insan kaçakçılığına karşı sıkı kontrol yapılması nedeniyle, perşembe ve cuma günleri Kapıkule'de yoğunluk yaşandığı kaydedildi. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kapıkule'de uzun kuyruklara takılmak istemeyen yolcular, yurtdışına dönüşlerinde perşembe ve cuma günlerini tercih etmemeleri konusunda uyarılmasına rağmen perşembe günü itibariyle kuyruklar uzayarak devam etti.

Fransa'ya dönüş yapan Yozgatlı Yusuf Çetin, gurbetçinin dönüş yolunda kuyruklarda büyük sıkıntı çektiğini söyledi.

Kuyrukta beklemek istemeyen bazı gurbetçiler, aynı yol üzerinden emniyet şeridini kullanarak, diğer sınır kapılarından gitmeyi tercih ettiler. - EDİRNE

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı