Haber Detayı
01 Ağustos 2013 - Perşembe 10:41 Bu haber 1514 kez okundu
 
Suriye Sınırında Kaçakçı Avı
- Haberi
Suriye Sınırında Kaçakçı Avı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde onlarca vatandaşın ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan bombalı saldırı eyleminin ardından Suriye sınırında alınan sıkı tedbirler, kaçakçılarla askeri karşı karşıya getirdi. Bölgeden gıda ve ilaç başta olmak üzere ihtiyaç maddelerini temin eden Özgür Suriye Ordusu'nun, kaçakçılara yönelik arttırılan tedbirler yüzünden zor durumda kaldığı, sınırda kaçakçılarla Türk askerleri arasında yaşanan çatışmalarda Esad ajanlarının rolü olduğu ileri sürüldü.

Türkiye Suriye sınırının Hatay Reyhanlı bölgesi 11 Mayıs'tan bu yana sıkıntılı günler yaşıyor. Reyhanlı'da 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından sınırdan geçişler konusunda teyakkuza geçen TSK, bu kapsamda kaçakçıların geçiş güzergahında bulunan sıfır noktasındaki Kuşaklı ve Bükülmez köylerindeki sınırları adeta abluka altına aldı. Suriye'den aldıkları mazot, çay, sigara gibi malları Hatay'a geçirmek isteyen kaçakçılar, kalabalık gruplar halinde sınırdan geçme girişiminde bulundu. Kaçakçıların toplu halde sınırı geçme girişimlerine TSK'nın izin vermemesi üzerine yaşanan olaylarda iki ay içerisinde 24 kez askere yönelik taşlı ve silahlı saldırıda bulunuldu. Bir askerin yaralandığı bir kişinin ise hayatını kaybettiği olaylar sonrasında sınır boyunda güvenlik tedbirlerini arttıran TSK, bölgeye bir de geçici karakol kurdu ve yaklaşık 20 kilometrelik mesafede sınıra hendek kazmaya başladı. Tank ve zırhlı askeri araçların namlularını Suriye sınırına çevirdikleri Kuşaklı köyünün üst bölgesine kurulan geçici karakola ise Kayseri Komando Tugayı'ndan 500 kişilik bir taburun gelerek kısa sürede yerleşeceği öğrenildi.

Reyhanlı'da 11 Mayıs'ta yaşanan bombalı saldırı sonrasında sınırda yaşanan toplu kaçakçılık hareketleri özellikle yörede yaşayan köylüleri de tedirgin ediyor. Esad rejiminin, Reyhanlı saldırısının ardından bir başka hedefine daha ulaştığını söyleyen köylüler, askere silah sıkanların kaçakçıların arasına sızan Esad'ın ajanları olabileceğini dile getirdi.

Suriye'den Türkiye'ye Türkiye'den ise Suriye'ye geçişlere göz yumulmadığını ve zaman zaman sınırı geçmek isteyenlere ateş edildiğini belirten bir muhalif, bu nedenle Suriye topraklarında muhaliflerin kontrolünde olan bazı köylerde açlık ve sefaletin baş gösterdiğini söyledi. Türkiye'den Suriye topraklarına giderek Esad rejimine karşı savaş veren ve ismini açıklamayan bir kişi ise, kaçakçıların toplu halde sırını geçmek istedikleri bölgenin Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolünde bir bölge olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu :

"Bölgede iki gurup var. Birisi Özgür Suriye Ordusu ve mücahitler, şimdi PYD etkin olmaya başladı. Bölgede iki ay öncesine kadar mülteciler açısından sorun yoktu. Yaralılarını getirebiliyorlardı, tıbbi ve yiyecek yardımı alabiliyorlardı. Şimdi ise ciddi anlamda gıda sorunu var. Reyhanlı patlaması sınırdan giriş çıkışları çok olumsuz etkiledi. Bu kimin işine geldi tabii ki Esad rejiminin işine geldi. Mücahit veya ÖSO yandaşlarının önü kesildi. Kaçakçıların ne geçirdiğini bilmediği için asker artık geçişlere izin vermiyor"

"ASKERE ATEŞ AÇAN ESAD'IN AJANI DA OLABİLİR"

Kaçakçıların Türk askerine silah sıkmaları konusunda önemli bir ayrıntıya vurgu yapan muhalif, sözlerine şöyle devam etti :

"Reyhanlı patlamasının ardından asker sınırda teyakkuza geçti. Türk askeri ile kaçakçıları karşı karşıya getirmeye çalışan güçler olabilir, Esad'ın ajanı da olabilir. Yani birileri askere silah sıkarsa asker de sınır güvenliğini artırır. Bu kimin işine geliyor, elbette Esad'ın işine geliyor. Suriye Türkiye sınırının Reyhanlı uzantısında kontrol ÖSO ve mücahitlerin elinde bulunuyor. Kaçakçıların askerle karşı karşıya geldikleri nokta ise ÖSO kontrolündedir ."

Öte yandan, sıkı güvenlik tedbirlerine rağmen Türkiye'den Suriye tarafına geçişlere ise küçük gruplar halinde yapılmaya devam ediliyor. Askerin uyarı atışı yaptığı geçişler sırasında özellikle Suriye tarafındaki muhaliflere yardım götürmek isteyenler ölümle burun buruna geliyor. - HATAY

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı