Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 17:51 Bu haber 6308 kez okundu
 
ABD, Türkiyeʹden çekiliyor mu?
DÜNYA Haberi
ABD, Türkiyeʹden çekiliyor mu?

İncirlik Hava Üssüʹnde ABDʹli işveren Vectrus şirketi 20 Ocakʹta, 20 Şubat tarihine kadar savunma sanayinde çalışan 32ʹsi kadın toplam 424 işçinin işten çıkartılacağını Türk Harb-İş Sendikasıʹna ve Bölge Çalışma Müdürlüğüʹne bildirdi. Firmaya ait 890 Türk işçinin çalıştığı üstte 424 işçinin çıkartılmasının da Amerikaʹnın Türkiye, Suriye ve Irakʹtan çekileceği iddialarını beraberinde getirdi.

ʹTOPLU İŞÇİ KIYIMIʹ

Türk Harb-İş Sendikasıʹda, Türk-İşʹe bağlı sendikaların başkanlarıyla birlikte Adana şubesinde basın toplantısı düzenledi. Basın bildirisini okuyan Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkarılmaların etik olmadığını belirterek, ʹBiz kendilerine bu ekonomik koşullarda işçi çıkartmalarının insanları çok kötü etkileyeceğini belirttik. Bu kesinlikle kabul edilemez. Toplam çalışanın 890 kişi olduğu yerde 424 kişinin iş akdini feshedilmesi toplu bir işçi kıyımını işaret ediyorʹ diye konuştu.

ʹSÖZLEŞMENİN SEYRİNİ ETKİLEYEBİLECEKʹ

ABDʹli işverenin işçi çıkartmalarından vazgeçmelerini istediğini belirten Akalın, ʹ31 Mart 2020 itibariyle yeni bir toplu sözleşme dönemine girileceğini ve ABDʹnin bu vurdum duymaz tavrının sözleşmenin seyrini etkileyebileceğini, sert bir ortamda görüşmelerin geçeceğinin bilinmesini isteriz. ABDʹnin her bölgede barışı bozmak adına yaptığı bu davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak büyük işçi hareketi başlatabileceğimizi Sakaryaʹda yaptığımız eylemlilik kararıyla gösterdikʹ ifadelerini kullandı.

ʹABD HÜKÜMETİ ÇEKİLMEK İSTİYORʹ

İşçi çıkartmalarda şirketin gösterdiği gerekçenin Amerikaʹnın bölgeden çekilme girişimine bağlı olduğunu aktaran Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, daha sonra şunları söyledi: ʹIrak, Suriye ve Türkiyeʹden çekilmek istediklerini belirtiyorlar ve buna bağlı olarak da kadro daraltılmasına gitmek istiyorlar. ABD hükumeti çekilmek istiyor. Şirket sadece hükümetin yetki verdiği düzeyde işçi çalıştırır. Şirketin yetkililerinin söylediği sözler bunlar. Buradan ʹABD çekiliyor biz de buna bağlı olarak işçi azaltıyoruzʹ dediler.ʹ

Kaynak: (G.H.A) - Gerger HABER Ajansı Editör: Abdurrahman KURTBEY
Etiketler: ABD,, Türkiyeʹden, çekiliyor, mu?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı