Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 09:40 Bu haber 3278 kez okundu
 
Nemrut'ta Turizmciler isyanda..!
- Haberi
Nemrut'ta Turizmciler isyanda..!

Nemrut'un su sorunu bir yıldır çözülemedi... Turizmciler isyanda

Güneydoğu'nun en önemli turistik bölgelerinden Nemrut Dağı'ndaki tesislerde bir türlü çözülemeyen su sorunu turizmcileri de turistleri de canından bezdirdi.

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Adıyaman'daki Nemrut Dağı'ndaki devlete ait tesislerde su olmamasından dolayı işletmecilerde turizmciler de turistlerde ciddi sıkıntı yaşıyor. Nemrut Dağı'na gelecek turistler için yapılan ziyaretçi karşılama merkezinde su olmadığı için tuvaletler kullanılamıyor, tesisin temizliği için de su bulunamıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait tesisi 10 yıllığına kiralayan Adıyaman Turizm Seyahat Acentası'nın sahibi Murtaza Yakaryılmaz, su sorununun çözümü için 2 yıldır çalmadık kapı bırakmadığını ancak yetkililerin sorunun çözümüne yönelik adım atmadığını belirtiyor.

Tam anlamıyla rezillik yaşıyoruz

2017'de dönemin Adıyaman Valisi'nin Nemrut Dağı ziyaretçi merkezine tankerlerle su taşıttığını ancak 2018'de yeni gelen Vali'nin tankerlerle su taşıtma işini durdurduğunu belirten Yakaryılmaz, " Valiyle de milletvekilleriyle de defalarca görüştüm. Son olarak yeni gelen Adıyaman Valisi'yle üç ay önce konuştum. 'Tamam' dedi ancak üç aydır ses yok. Artık sabrımız taştı. Dün 600 kişilik grup geldi tam anlamıyla rezillik yaşadık. Tuvaletlerde su olmadığı için insanlar ihtiyaçlarını dışarıda gidermek zorunda kalıyor. Temizlik yapmak için su bulamıyoruz. Bu kadar önemli bir turizm merkezinde su sorununun çözülememesi turizme tam anlamıyla darbe vuruyor. Burası 3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. Kafeterya, hediyelik eşya, restorant bölümlerimiz var. Su bizim için hayati bir ihtiyaç. Günde 3 tanker su getilirirse ihtiyacımız karşılanacak. Yetkililerden duyarlılık bekliyor.

 

Bu Kadına Kurban Olun..!
Yaklaşık 5 yıl önce Yurdumuzun tarihî ve turistik bölgesi Kapadokya'ya yaptığım ziyarette zihinlere kazınacak bir o kadar da düşündürecek bir hadise ile karşılaşmıştım..

Tur rehberi eşliğinde ziyaret yerleri gezerken ilerde sıraya girmiş bir insan kuyruğu ile karşılaşmıştım.. Rehbere sordum "Bu kuyruk niçin bu kadar insan neyin kuyruğunda" Rehber o binada 1 yıl önce dizi film çekilmişti "Asmalı Konak" bu insanlar onun için bu konağı ziyaret ediyor" Demişti..

Bende basın kartım sayesinde para vermeden, sıraya girmeden binaya girdim. Sade boş bir bina.. Gerçi çok tarihi bir bina ama neticede boş bir bina ve yüzlerce insan bu boş binaya girmek için 5 TL vererek saatlerce sıra bekliyor...

Kendi kendime dedim ki "Ey güzel Allah'ım sen bize Dünyanın 8. Harikasi Nemrut dağını vermişsin aslında işin ehli olsaydı biz bu heykellerden ne para kazanırdık..

Kocaman Dağı ve o heykelleri Dünyanın bir ucundan insanlar ziyarete geliyor.. Lakin onları nasıl kovalarız, Nasıl def ederiz bir daha gelmesin diye büyük bir çaba sarfediyoruz.. Şimdi gelelim görüntüde ki kadın ve asıl meseleye..

Nemrut Dağına kendi kafilesini ziyarete götüren kadın, bölgede tuvalatin olduğunu ancak suyun olmadığını farkedince yetkililere isyan ediyor. Hem ziyaretçilere mahcup olan kadın bir taraftan da bu memleketin sahipsizliğine isyan ediyor. Kadın belli ki çok sinirlenmiş Haklı, hemde yerden göğe kadar haklı.. Ne yazık ki biz haklı olduğunu biliyoruz da birileri kör sağır.. Onlara ses gitmiyor..

Yazıklar olsun..Hemde yazıklar olsun kalibiniza...

Abdurrahman Kurtbey

Görüntüleri izlemek için Lütfen Tıklayınız..

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı