Haber Detayı
14 Ocak 2019 - Pazartesi 14:35 Bu haber 5322 kez okundu
 
Esencik (Havo) Köyünde Elektrik Çilesi
EKONOMİ Haberi
Esencik (Havo) Köyünde Elektrik Çilesi

Esencik (Havo) Köyünde Elektrik Çilesi

Malatya Pütürge ilçesine bağlı Esencik (Havo) köyünde bulunan vatandaşlar yaşamak için Ölümü bile göze aldılar. .

Malatya'nın Pütürge ilçesinde bağlı Esencik Köyü ilçe merkezine 78 kilometre uzaklıkta 1850 rakımlı yüksek dağlar arasında 50 60 hanenin bulunduğu yaklaşık 300 nüfusu olan bir köy. Köyde kar kalınlığın 2 metreyi bulduğu, son bir ay içerisinde sadece bir defa açılan yolun 2 gün sonra tekrar kapandığı köyde, hayat durma noktasına geldi.

Yolun kapalı olduğu ve yaklaşık iki haftadır elektriğin kesik olduğu köye akedaş ekipleri gelmesi imkânsız. Bu durumda köyde bulunan vatandaşlar devreye girdi. Tam teçhizatlı bir şekilde giyinen köylüler, 2 Metre kara saplanmamak için ayaklarına kar paleti ( Hidig ) giydiler. Köy muhtarı Necmettin Toraman Pütürge akedaş yetkilileri ile irtibata geçip elektriği kestikten sonra köylüler zor şartlara rağmen dondurucu soğukta elektrik direklerine çıkarak ölümü pahasına kopan telleri bağlayıp gerdirme işlemi yaptılar.

Birkaç noktada düşen Tellerin onarımı yapıldıktan sonra enerji nakli yapıldı. Köye tekrar enerji verildi. Köyde servis şoförlüğü yapan Mustafa Toraman yaşadıkları sıkıntıları Nissibihaber'e konuştu.

“Son bir aydır yollar kapalı, Elektrik yok, erzaklarmız tükenmek üzere, Çocuklarımız ilçede okuyor, tatil olmuş bir aydır eve gelmemişler. Hastalarımız var hiçbir yere gidemiyoruz. İlçeye giden iki yolumuz var, biri 78 kilometre diğeri 38 kilometre. Kısa yol durukken uzun yolu açıyorlar ekipler gidene kadar yol tekrar kapanıyor. Pütürge’nin en ücra köşesinde kaderine terk edilmiş köy bizim köydür. Böyle giderse, Esencik halkı olarak Gerger ilçesine bağlanmak istiyoruz. Gerger bize 16 kilometre uzaklıkta. Dedi. Ali Aydın; Ne şartlarda yaşadığımızı görüyorsunuz. Burada kaderimize terkedilmiş halde hayata tutunamaya çalışıyoruz. Kaç gündür köyde elektriklerimiz yok baktık kimsenin geleceği yok, biz kendimiz yaptık. Evlerimizde adeta ölümü bekler olduk. Yiyecek erzaklarımız tükenmek üzere, Pütürge yolu Açılamıyorsa Bize bari Gerger yolu açılsın. Hastalarımız var hepimiz mağdur durumdayız. Köy muhtarı Necmettin Toraman ise; Köy halkı perişan hepsi bana yöneliyor muhtar ha muhtar bende ne yapacağımı bilemiyorum, vatandaşın hastası var, Çocuklarımız ilçede 1 aydır eve gelmemişler aileleri hepsi merakta. 13 gündür eleştirdiğimiz yok Allah göstermesin bir acil durumda telefon şarzi kalmadı ki telefon açalım. Köylü diyor ya secimde oy kullanmayız ya da bizi Gerger bağlayacaksın. Bu şekilde devam ederse, köy halkı ne derse onu yaparım” ifadelerinde bulundu.

Nissibihaber : Editör Murat Kurt

Video İzlemek İçin Lütfen Linke Tıklayınız..

http://www.gergerhaber.net/video-133-esencikte_elektrik_cilesi.html#galeri

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı