Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 09:08 Bu haber 7154 kez okundu
 
Başkanın Görevi Kaymakam ile Uğraşmak mı
- Haberi
Başkanın Görevi Kaymakam ile Uğraşmak mı

Başkanın Görevi Kaymakam ile Uğraşmak mı 

Daha bir yıl önce atanmıştı. Kibirden uzaktı; genç ve dinamik bir yapıya sahipti. Girişimcilik hususunda ve vatandaşların sorunlarının çözümü konusunda takdire şayan bir kişiliğe sahipti. Mesai mefhumu dinlemeksizin en önemli zamanını, farklı mekânlarda vatandaşlara ayırarak onların dert ve sorunlarıyla uğraşırdı. Bu sorunlara çözüm bulmada ivedilik yönü ise çok yüksekti. Bundan dolayıdır ki ilçenin yaşlısı, genci olmak üzere herkes onu çok sever ve takdir ederdi.

Bundan bir yıl önce, iki yıllığına görev yapmak için atanmıştı. İcraatlarını, düşüncelerini ve ilkelerini benimsersin veya benimsemezsin bu hiç de önemli değil. Bir kaymakamın imkânı ve yapacakları sonuçta bellidir. İlçenin siyasetçileri olarak devletin kaymakamı ile uyumlu çalışmak elbette güzeldir. Ama bu demek değildir ki, her şeyi ben doğru yapıyorum veya biliyorum. Her insanın kendine göre bir kapasitesi ve bir tutumu vardır. Durup dururken bir kaymakamın tayini ile uğraşmak, ne bir ilçeye ne de o ilçenin siyasetçilerinin eline bir şey kazandırmaz.

Kısacası, Çelikhan Kaymakamı Mustafa İkbal Eşki’den bahsediyorum. Göreve başladığından bu yana, “gitti, gidecek” diye her gün ilçe halkı arasında söylentiler dolaşıp duruyordu. Kim uğraşıyor denildiğinde ise ilçe belediye başkanının ismi geçiyordu… Ne garip bir şey değil mi? Bir ilçenin belediye başkanı, yapacağı hizmetleri tamamen bir kenara bırakmış ve tam bir yıldır kaymakam ile uyumlu çalışmıyor ya da her söylediğine onay vermiyor diye bugün kaymakamın tayinini çıkartı diye adeta kendi kendine belki de bayram ediyor. Ne acı bir olay ki, üç dönemdir iktidar partisinin havasıyla belediye başkanlığını kazanan şahıs, ilçe kaymakamın tayinini çıkarmak için aylardır Çelikhan-Ankara arasında âdeta mekik dokuyormuş. Vay anam vay!.. İlçe halkı bu konuda ne yapmış? Yine her zamanki misafirperverliğine yakışır bir davranışta bulunarak kaymakamına sahip çıkmış ve onu göndermemek için elinden gelen çabayı fazlasıyla göstermiştir. Hatta kaymakamı gitmesin diye imza kampanyası bile başlatmıştır. Böylece toplanan iki bine yakın imza, Sayın Cumhurbaşkanımız ile İçişleri Bakanımıza ve milletvekillerimize gönderilmiştir. Ancak nafile…

Bütün bu yaşananlarla birlikte Çelikhan halkı soruyor? “Bu kaymakam, yolsuzluk mu yaptı?” Hayır! “Düşünce itibariyle iktidar partisine ters mi düştü?” Hayır! “Zamanında mesaiye mi gelip gitmedi?” Hayır! “Devletin paralarını gereksiz yerlerde mi harcadı?” Hayır! “Halktan uzak mı kaldı?” Hayır! “Yapacakları hizmetlerden geri mi kaldı?” Hayır! “Adam kayırmacılık mı yaptı? Hayır! “Belediye başkanı, ilçeye hizmet getirmek istedi de engel mi oldu?” Hayır! İşte, mademki her soruya verilen tüm cevaplar “hayır” ise bu tayinin onaylanma amacının öğrenilmesi de halkımız için “kaçınılmaz” olmuştur. Bu tayin acaba niçin yapılmıştır?

Yazık, gerçekten çok yazık!.. Bu hoş olmayan davranış ne iktidar partisine, ne milletvekillerine ne de halkın seçtiği bir belediye başkanına yakışmadığı gibi Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana yapılmayan hizmetleri bu ülkede son 17 yıla sığdırıp başarılarıyla halkın gönlünde taht kuran AK Parti hükümetine de hiç mi hiç yakışmamıştır. Bu hoş olmayan davranışlarla iktidarı halk nezdinde itibarsızlaştırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Hele hele yabancılara karşı sevgisi, saygısı ve misafirperverliği ile Türkiye’de nam salan Çelikhan halkına bu yapılmamalıydı. Bu olay, Çelikhan için büyük bir talihsizlik olmuştur. Bir kaymakamın tayini hususunda bir belediye başkanı ne kadar suçlu ise, bu olaya çanak tutan ve destek veren milletvekilleri de bir o kadar suçlu ve vebal altındadır

AK Parti hükümeti döneminde Türkiye genelinde bütün il ve ilçeler, hizmet konusunda altın çağını yaşadı. “Atı alan Üsküdar’ı geçti” misaliyle akıllı olan belediye başkanları kendi iline, ilçesine ve beldesine hizmet etmek için Ankara’yı mesken tutarken, bizim başkanımız ise yıllar önce “demode” olmuş siyasi metotları kullanarak hâlâ bir kaymakamın tayini ile uğraşmakla meşgul. Elbette bugüne kadar yapılan hizmetlere saygı duyuyoruz. Yapılması gereken ancak yapılmayan hizmetlerin, en az yapılmayan hizmetler kadar fazla olduğunu görmek mümkün.

·         Sormazlar mı adama, güçlü bir iktidar döneminde üç dönemdir belli aralıklarla belediye başkanlığı yapıyorsun. Tam 64 yıllık mazisi olan 10 bin nüfuslu Çelikhan ilçesinde, değil erkeklere ait, bir bayan tuvaleti neden yok?

·         Dört bir tarafında kaynak sular olmasına rağmen musluklardan neden su akmıyor ve oy aldığınız vatandaşların bu konudaki çile ve ızdırabını neden görmemezlikten geliyorsun?

·         11 yıldır kangren hâline dönen Çat Barajı’nın suyu, sulama amaçlı tünelle Çelikhan’a kazandırılacaktı. Ne oldu?

·         Çirkef hâline gelmiş ilçenin altyapı sorunu konusunda neden bir arpa boyu yol kaydedilmedi?

·         İnsanların rahatlıkla boş zamanlarını geçireceği ve dinleneceği park ve bahçelerle birlikte 

dışardaki insanları cezbedecek ve aynı zamanda ilçe ekonomisine canlılık kazandıracak mesire alanları neden hâlâ yapılmadı?

·         Yaz mevsiminin ortasında çukurlarla dolu olan ve tozdan, topraktan geçilmeyen köstebek hâline dönmüş şehir içi yolları neden görmezden geliniyor?

·         İlçe kültürünün en önemli parçası olan ve Türkiye’nin bile tanıdığı ve bildiği Çelikhan Halk Tiyatrosu’na neden belediye olarak sahip çıkılmadı?

·         Çelikhan Balı’nın dünyaya tanıtımının en önemli sebeplerinden biri olan “Çelikhan Bal Festivali” son yıllarda neden bu kadar ara verildi?

·         Her geçen gün artarak devam eden işsizlikten muzdarip gençlerimize iş istihdamı açılması hususunda iktidar gücünü kullanarak neden tekstil sektörü başta olmak üzere farklı alanlarda ilçede birkaç atölyenin açılması için Ankara veya İstanbul’u mesken tutulmuyor?

·         İstanbul’da yaklaşık 200’e yakın Çelikhanlı genç kardeşimiz, farklı ilçelerde tütün mamulleri satarak ekmeğinin peşinde cefakârca koşmaktadır. Bu genç kardeşlerimiz, sahipsizlikten ve kimsesizlikten dolayı her gün polis veya zabıta baskını yaşamakta ve üstesinden gelinmeyecek cezalara maruz kalmaktadırlar. İş yerine kilit vurmak zorunda kalan bu genç kardeşlerimizle neden bir kez olsun bir araya gelip de onların sıkıntılarına çözüm bulmada gayret sarf edilmedi?

·         Dünyada eşi benzeri bulunmayan ve onlarca adacıkların bulunduğu çat Barajı’ndaki yüzen adacıkların koruma altına alınması ve burayı dünyanın en önemli turizm merkezi haline gelmesi için neden bir çaba sarf edilmedi.

İşte, Çelikhan ilçemizin sorunlarını anlatmaya kalksak ne zaman yeter ne de kâğıt kalem… Her anlamda hizmete susamış bir ilçe var ortada. Her geçen gün dağ gibi büyüyen sorunlar mevcutken ve bu sorunları görmemezlikten gelip sadece ve sadece bir ilçe kaymakamının tayini ile uğraşmak ne insana ne de insanlığa yakışır. Daha doğrusu, misafirperverliği ile her yere ve her yöne nam salmış Çelikhan ilçemize hiç yakışmaz.  Sağlıcakla kalın.

Selam ve saygılarımla…

Abdulkerim SONKAYA

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı