Haber Detayı
15 Ağustos 2017 - Salı 17:56 Bu haber 5629 kez okundu
 
Gergerli İşadamından Adıyaman’a Kuzu Fabrikası
KÜLTÜR Haberi
Gergerli İşadamından Adıyaman’a Kuzu Fabrikası

Gergerli İşadamından Adıyaman’a Kuzu Fabrikası

Adıyaman’a yurtdışından Kuzu Fabrikası olarak adlandırılan Romanov ırkı koyun getirildi.

Romanov ırkı koyunları Adıyaman’a getiren Gergerli işadamı Hacı Bayram Sav, Beran Çiftliği adındaki işletmesinde damızlık kuzu satışlarına başladı.

Güneydoğu bölgesinde ilk olarak açılan Beran çiftliğinde yetiştirilen Romanov ırkı bu koyunların adeta kuzu fabrikası olduğunu belirten işletmenin kurucusu Hacı Bayram Sav, bu koyunların yılda iki kez kuzuladığını söyledi. Hayvancılık alanında yatırım yapmayı düşünen bölge insanının hizmetinde olduklarını belirten Sav, Bu işle ilgilenmek isteyenlere her türlü yardımda bulunabileceğini kaydetti.

 Amacının Bölge halkına katkıda bulunmak isdetiğini belirten Sav,
“Zaten bölge halkının büyük bir bölümü geçimini hayvancılıkla sağlıyor. Ancak bildiğimiz yüresel hayvancılık nerdeyse bitme noktasına gelmiştir. Çünkü akaryakıt fiyatlarındaki artış hem hayvan yemini hem de diğer masrafları içinde çıklımaz hale getirmiştir. Bu getirdiğimiz koyun ırkı hızla çoğalan bir ırk olması sebebiyle üreticiye daha fazla kazanç elde ediyor. Yaklaşık 8 aydır burada deneme aşamasındayız. Gayet başarılı ve sorunsuz bir şekilde yürüyor. İnşallah bu konuda halkımızın geçimine katkıda bulunuruz” Şeklinde konuştu.

 Romanov Koyunu Hakkında
Anavatanı Rusya olan bu koyun ırkı soğuk ve sıcak iklime uyum sağlamsı ve  en önemli özelliği ise  bir batımda doğurduğu kuzu sayısının fazla olmasıdır. Yaklaşık 3,5 - 4 aylık iken cinsel olgunluğa ulaşan koyunlarda ortalama bir batımda 2,5 kuzu alınmaktadır.  Bu ırk koyunlarda azımsanmayacak ölçüde dördüz-beşiz hatta azda olsa altız doğumlara rastlanmaktadır. İlk doğumda siyah renkte olan kuzular,  büyüdükçe gri bir ton alır. Beyaz ikincil kıllar uzun olduğundan post maviye çalan bir renk gösterir. Süt verimi yüksek, soğuk ve sıcak değişikliklerine dayanıklı adaptasyon kabiliyeti iyidir. Bacakları ince ve siyah renktedir. Ortalama canlı ağırlıkları dişilerde 40-50 kg,  erkeklerde ise  55-70 kg arasıdır.  Birçok ülkede ve ülkemizede getirilen işletmelerde damızlık olarak satılmakta ve çoğul gebelik özelliğinden dolayı diğer koyun ırkları ile melezleme yapılmaktadır. Bu tür koyunların yılda iki kez kuzulayarak yılda 4-5 kuzu vermesi işletmeler açısında çok karlı bir yatırım olarak görülüyor.

Satış İrtibat Bilgileri:

Adıyaman-Kahta Karayolu Samsat Yol Ayrımı Zeytinlik Köyü Çiçek Mezrası Çiftlik Mevkii

Telefon:+90 533 669 72 36

Email:romanovberan@gmail.com

Facebook : facebook.com/romanovberan

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı