Haber Detayı
22 Mayıs 2015 - Cuma 10:07 Bu haber 4199 kez okundu
 
Nissibi Köprüsü Trafiğe Açıldı
KÜLTÜR Haberi
Nissibi Köprüsü Trafiğe Açıldı

Nissibi Köprüsü Trafiğe Açıldı

Güneydoğu Anadolu bölgesini birbirine bağlayan ve Gerger'in Güzelsu köyü toprakları içinde yaklaşık 2 yıl önce inşaa edilen Nissibi köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından trafiğe açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çıkmış bir paralel devlet, Pensilvanya'dan burayı idare etmeye kalkıyor. MGK'da kararını aldık. 'Ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünümlü illegal örgütler' diye kayıtlara girdi. Gereği neyse evelallah yapılacaktır" dedi.

 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NİSSİBİ KÖPRÜSÜ'NÜ AÇTI 
Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, geçmişte birlikte yürüdükleri, birlikte oldukları birilerinin şu anda terör örgütünün arkasında bulunduğu bir partiden aday olduğunu ifade etti.


Söz konusu kişinin gayet iyi tanındığını söyleyen Erdoğan, "Şahsımla alakalı 'Sultandır' diyor, 'Diktatördür' diyor. Elhamdülillah ne sultan oldum ne de diktatörlüğe merak sardım. Başbakanlığım dönemimde de Cumhurbaşkanlığı dönemimde de bizim ne yaptığımız bellidir" diye konuştu.

Meydanlarda her zaman "Biz, size efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz" dediklerini anlatan Erdoğan, her konuşmasında, dünyada hayırlı işler yapmaya yönelik düşüncelerini aktardığını söyledi.

"Eninde sonunda ölmeyecek miyiz? Öleceğiz. Öldüğümüz zaman bizi 2,5 metreküplük bir yere gömmeyecekler mi? Gömecekler. Hoca efendi, 'Cumhurbaşkanı niyetine' diyecek mi? 'Başbakan niyetine' diyecek mi? 'Trilyarder niyetine' diyecek mi? Ne olursan ol, ne diyecek? 'Er kişi niyetine'. Gömecekler. İnanın en yakınınız bile kolay kolay uğramaz, çekip gidecekler. Ancak eğer bu dünyada hayırlı işler yapmışsan, gönüller kazanmışsan, yani bu kubbede hoş bir seda bırakmışsan, ne mutlu sana. Bizim de derdimiz bu. Sevgililer sevgilisi ne diyor: 'İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır.' Biz bu şekilde yola çıktık, böyle devam ediyoruz, böyle devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hanım kardeşlerim başta olmak üzere diyorum ki, 'Şu 19 gün, durmak yok. Kapı kapı dolaşacağız. Sizler inandıklarınızı, bildiklerinizi en güzel şekilde anlatacaksınız. Yahu 'Din dersini kaldıracağız' diyor. İmansız olan bir milletin batması haktır. Sen sahip olursan Allah'ın izniyle bu vatan da batmayacaktır. Evet, iman önemli bir şeydir' dedi.

Vastandaş Yoğun İlgi Gösterdi.

Erdoğan, "Rabia" olarak değerlendirdiği "tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet" kavramları üzerine şunları söyledi:

"Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Zazasıyla, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnakıyla velhasıl tek millet... Tek bayrak... Şu bayrağımızın rengi, şehidimizin kanıdır. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehitlerimizdir. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Tek vatan... 780 bin kilometrekarede vatanımızın üzerinde asla operasyon yaptırtmayız. Buna heveslenenler avuçlarını yalarlar. Karşılarında bizleri bulurlar, silahlı kuvvetlerimizi bulurlar, emniyet teşkilatımızı bulurlar, milletimizi bulurlar. Hep birlikte topyekun karşılarında dururuz. Tek devlet... Çıkmış bir paralel devlet, Pensilvanya'dan burayı idare etmeye kalkıyor. MGK'da kararını aldık. 'Ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünümlü illegal örgütler' diye kayıtlara girdi. Gereği neyse evelallah yapılacaktır. Bu oyunlara gelmeyelim. Yıllarca aldattılar ama bundan sonra artık bunu yapamayacaklar. İşte olanları görüyorsunuz, yargıda, hepsi yavaş yavaş sigaya çekiliyor.

Şimdi bakıyorsunuz terör örgütünün arkasında bulunduğu partiyle beraber, bal kaymak olmuşlar. Bu nasıl bir inanç meselesidir? Nasıl onlarla beraber iş tutarsınız? Bir diğer taraftan diğerleriyle... O 'milliyetçiyim' görünümü altındaki zat, okyanus ötesine verir veriştirirdi. Ama şimdi bakıyorum onlar da kaymak, bal. Kardeşlerim iyi tanıyalım. Onun için Hacı Bektaş-ı Veli ne diyor, 'Bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım'. Hep birlikte Türkiye olalım.' Sizleri Allah için seviyorum. Sizleri Rabbime emanet ediyorum."

Erdoğan, Adıyaman Nissibi Köprüsü Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Temel at ortada bırak, bizim kitabımızda böyle bir şey yok. Başlarız, tarih veririz, bitiririz, yeni Türkiye'yi böyle inşa etmeye başladık" diye konuştu.

"Yol medeniyettir" dediklerini anımsatan Erdoğan, Nissibi Köprüsü'nün Adıyaman, Siverek, Diyarbakır üçgenini birbirine bağlayan kavşak noktası olduğunu söyledi. Erdoğan, 4 şeritli köprünün 97 milyona yapıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Birileri çıkıyor bakıyorsunuz aman ya Rabbim kuru sıkı atıyorlar. Bu ülkede Sosyal Sigortalar Kurumu'nun hastanelerini karlı iken zarar ettiren ve pislikten geçilemez hale getiren sizler, nasıl olacak da bu ülkede böyle kuru sıkı... Bakıyorsunuz 30 milyarlardan, 40 milyarlardan, 50 milyar dolarlardan bahsediyorlar. Bunlar herhalde hayatlarında para falan saymadılar.

Bunu biz söylersek olur da ama sizin söylemeniz mümkün değil. Biz çünkü yaptık. Böyle biz 'cek', 'cak'larla konuşmuyoruz. Biz yaptıklarımızla konuşuyoruz. Diyorum ya; 'eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'."

Birileri çıkıyor ne diyor; geleceğiz Diyanet İşleri'ni kapatacağız. Din derslerini kaldıracağız. Kaynak mı, Diyanet İşleri Başkanı'nın altındaki Mercedes. Halbuki altlarında spor arabalardan geçilmiyor. Değerli kardeşlerim, yarın bir müjde duyabilirsiniz. Bu müjde Diyanet İşleri Başkanımızla alakalı olacak. Çünkü Bosna-Hersek'ten dönerken sözüm var, dedim ki 'Açıklamayacağım, tamam'. 'Cumadan önce açıklamayacağım'. Niye? Bu ülkede Diyanet İşleri makamına bu denli saldırmayı hedef olarak göstermeyi kendine adeta bir sandıkta yol olarak telakki eden, terör örgütünü arkasına alan bir siyasi anlayışa ben inanıyorum ki benim ne Kürt kardeşlerim, ne Arap kardeşlerim, ne Zaza kardeşlerim, Türk'ü, Boşnak'ı, Arnavut'u, Gürcü'sü, Laz'ı hiçbirisi prim vermeyecek."

CHP'nin "Kabe Arabın olsun bize Çankaya yeter", HDP'nin "Bizim Kabemiz Taksim'dir" söylemlerini kullandığını ifade eden Erdoğan, "Bizim tek Kabemiz var, o da Mekke'de" dedi. Erdoğan, 7 Haziran'da gerekli olan dersin verileceğini vurguladı.

"Eğer bir Cumhurbaşkanı olarak bunları söylüyorsam canım yanıyor canım. Çünkü bir şey söyledim, 'ben milletin tarafında olacağım' dedim" ifadelerini kullanan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun önce imam hatip okullarını kapatacağını söylediğini daha sonra bunu reddetiğini anlatan Erdoğan, CHP'nin seçim beyannamesinde 1+8+4 formülünün yer aldığına işaret etti.

Cumhurbaşkan Erdoğan, 4 çocuğunu da imam hatip okullarında okuttuğunu söyledi. Okullarının kapılarından başlarını açmadıkları için kovulduklarını da anlatan Erdoğan, çocuklarının katsayı gibi engellerle üniversitelere de sokulmadıklarını anımsattı. Çocuklarının yurtdışında okumak zorunda kaldığını vurgulayan Erdoğan, "İmam hatipli' demek, bak buralardan mezun olabiliyormuş" dedi.

İmam hatiplerin orta kısımlarının açıldığını, katsayı engellerinin kaldırıldığına dikkati çeken Erdoğan, "Bu milletin evlatları çocuklarını imam hatiplere döndürmeye başladı. Sayı 60 binden 1 milyona çıktı. Çünkü bu millet istiyor ki yavrum benim hem dinini diyanetini en iyi şekilde öğrensin hem de müspet ilimleri en iyi şekile öğrensin. İmam hatiplerde bu derslerin hepsi var mı? Var, gönderdi. Şimdi düz liselerde de fen lisesi anadolu vesaire, hepsinde de artık başörtüsü serbest mi? Danıştay kararını aldı, teşekkür ediyorum" dedi.

Kur'an derslerinin serbest olduğunun altını çizen Erdoğan, artık başı açık ve başı kapalı kızların elele, kolkola okuyabildiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sincik'te kendisine yüzde 96, Adıyaman'da yüzde 70 gibi bir destek geldiğini belirterek, teşekkür etti.

 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı